O Víně

05.09.2016 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.09.2016 07:00

Château Mongravey 2005, Margaux AOC

Málo známé, nicméně velmi zdařilé Cru Bourgeois.

Název Château Mongravey asi nebude ani znalcům Bordeaux příliš povědomé, neboť jde o víno, které je produkováno v relativně malém objemu; stejně tak za sebou nemá dlouhou historii ani jméno slavné vinařské osobnosti - nic z toho však nevypovídá o jeho kvalitách. Toto víno pochází z rodinného vinařství, jakých jsou v Bordeaux stovky, konkrétně z vinařství Vignobles Bernaleau (web), sídlícího v obci Arsac, tedy na "levém břehu". Počátky této rodinné firmy sahají jen do roku 1980, kdy Régis Bernaleau zdědil po svém otci několik hektarů vinic v apelaci Margaux. Dnes zde rodina vlastní několik parcel o celkové výměře 13 hektarů, které slouží k výrobě Château Mongravey. Struktura výsadby je 60 % Cabernet Sauvignon, 38 % Merlot a 2 % Cabernet franc. V roce 2003 získali pro tuto značku klasifikaci "Cru Bourgeois". Kromě toho tvoří součást vinařství Bernaleau ještě dvě další vinice: Château de Braude, což je 7,5 ha v apelaci Haut-Médoc, a jednohektarový vinohrad Château Galland v apelaci Moulis.

Château Mongravey 2005, Margaux AOC je směs 70 % Cabernet Sauvignon a 30 % Merlot, školená zhruba rok a půl v barikových sudech (od 8 různých bednářů), z nichž - soudě podle údajů o novějších ročnících - bylo nejspíše 60 % sudů nových.

Festovní tmavozelená láhev typu Bordeaux (jak jinak), kovová záklopka, dlouhý kompaktní celokorek v perfektním stavu, zcela neprosáklý. Neprůsvitná granátová barva. Vůně středně intenzivní, v níž se mísí černé ovoce a decentní stopy po školení v barikových sudech (exotické dřevo, smůla). Chuť plnější, s pěknou ovocitostí, na níž se stáří zatím podepsalo jen nevýrazně. Poctivé jemnozrnné třísloviny, nadávkované přesně akorát. Krásně strukturované víno, velmi dlouhá dochuť.

Během dalších dvou dnů se víno nijak zásadně nezměnilo: z vůně vyvanuly stopy po školení v sudech, chuť ještě získala na harmonii a komplexitě - i pak ale není úplně hlaďoučká, je v ní takový lehce "tvrdý" kabernetový tón, který je mi sympatický (žádná kopřiva nebo zelená paprika). Pěkně sladěné a hlavně sakra dobře pitelné!

Celkově velmi vydařené víno, citlivě nabarikované, bez problémů na pití už teď, ale vzhledem k svému mladistvému charakteru vydrží minimálně ještě další desetiletí, je tam myslím i prostor pro další nazrávání.

Koupeno en primeur za 16 € přes vinotéku La Cave ve Vídni (web), toto cena zcela odpovídá kvalitě.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3136x