O Víně

24.08.2016 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.08.2016 07:00

V hlavní roli Tannat - 9. část: Château Bouscassé 2004

O povedeném jedenáctiletém Madiranu z dílny Alaina Brumonta.

Dnes to bude celkem stručné, o vinařství Château Bouscassé jsem psal hned v jednom ze svých prvních zápisků, konkrétně u příležitosti recenze sladkého bílého vína Les Larmes Célestes 2004. Tentokrát přišlo na řadu červené, shodou okolností ze stejného ročníku.

Víno Château Bouscassé 2004, Madiran AOC, by mělo být směsí 65 % Tannat, 25 % Cabernet Sauvignon a 10 % Cabernet franc; školeno v jednou resp. dvakrát použitých barikových sudech po dobu 12-14 měsíců, lahováno bez filtrace. Tyto údaje pocházejí z webu Vinogusto; na webu vinařství jsou jen údaje k novějším ročníkům (s již odlišnou etiketou), u nichž jsou používány i nové sudy, a to třetina až polovina.

Tmavozelená láhev typu Bordeaux, kvalitní celokorek. Temně granátová barva, s mahagonovými odlesky, zcela neprůsvitná. Vůně spíše nevýrazná. Chuť plná, s pěknou ovocitostí, takže působí ještě dost mladistvě; spíše jemnozrnné třísloviny.

Třetí den: vůně napřed stále nevýrazná, pak se trochu rozvinula do ovocitosti (třešně?) a jemnými terciárními tóny. Plná šťavnatá chuť, poctivé jemnozrnné třísloviny, které jsou sice poněkud svíravé, ale neruší. Báječná dochuť co do harmonie i délky.

Pátý den: komplexní vůně, terciární tóny jsou stále zřetelnější ("sušené švestky"). V chuti krásná krémová ovocitost, vlivem vzduchu působí už nazráleji, ale stále bez známek únavy. Dostatek kyselin, plnost akorát (14 % alkoholu bych naslepo nehádal), třísloviny beze změny, povedená struktura. Velmi dlouhá dochuť. Má nezanedbatelný potenciál pro další archivaci.

Celkově velmi pěkné víno, které mi udělalo radost. V rámci madiranských vín jde spíše o elegantní styl, zvláště oproti Brumontovu Montusu, který bývá podstatně tělnatější (viz např. mou recenzi Montus 2002). Samotné si jej vychutnají hlavně milovníci "mužských" vín, ostatní si k němu dají kačení confit :-) .

Koupeno v roce 2014 u Vins de France (web bohužel obsahuje jen kontaktní údaje), a to za 400 Kč, což je cena zcela přiměřená vzhledem ke kvalitě a stáří vína.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3054x