O Víně

15.09.2015 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.09.2015 07:00

V hlavní roli Tannat - 7. část: Dva Madirany z Château Barréjat

Tentokrát komentuji dvě červená vína z Château Barréjat. Toto vinařství je u nás sice prakticky neznámé (soudě podle absence jakýchkoliv zmínek na českém internetu), ale jeho kvalitní a rozumně naceněná vína si pozornost určitě zaslouží.

Vinařství Château Barréjat (web), které sídlí v obci Maumusson-Laguian, patří v rámci apelace Madiran AOC k těm větším, disponuje 27 hektary vinic. Jde o rodinné vinařství, které od roku 1992 vede Denis Capmartin. Jeho bratr Guy je taktéž vinařem,ale už v roce 1987 se osamostatnil a založil si vlastní vinařství, Domaine Capmartin (na jeho vína doufám dojde řada někdy v budoucnu).

Château Barréjat vyrábí také bílá suchá i sladká vína, ovšem jádro produkce tvoří červená vína z apelace Madiran, která jsou celkem čtyři: Tradition, Séduction, Vieux Ceps a Cuvée de l'Extrême. V zásadě lze říci, že v tomto pořadí se u nich postupně zvyšuje procentuální podíl odrůdy Tannat a také roste podíl nových barikových sudů. Bez významu není ani stáří vinic, které činí většinou 40-50 let, ale u cuvée Vieux Ceps se používají hrozny z keřů starých 80 let a dokonce z jedné menší parcely osázené v době napoleonských válek, tedy před celými dvěma stoletími!

Teď už k ochutnaným vínům. Tradition 2009 je směs tvořená ze 60 % odrůdou Tannat, zbytek tvoří Cabernet Sauvignon a Cabernet franc. Macerace trvá 18-21 dnů, školení je v tanku a ve starších dubových sudech ("foudres", které jsou větší než sudy typu barrique); podle sdělení prodejce se ovšem do výsledné směsi v tomto ročníku dostalo nedopatřením i pár barikových sudů, určených původně pro některou z vyšších řad.

Zelená láhev typu Bordeaux, kovová záklopka. Granátová barva s lehce mahagonovým odstínem. Vůně ovocitá a s lehkým závanem "dřeva", později se přidává lehká animalita. Chuť má sice slušnou tělnatost, ale na Madiran mi přijde relativně řidší, celkově už trochu postrádá ovocitost. Třísloviny jemné, hodně zaoblené. Celkově není špatné, ale čekal jsem přece jen něco víc. Následně se ovšem ukázalo, že víno jen potřebuje vzduch.

3. den: vůně podstatně komplexnější, lehce terciární, už beze stop po školení v sudech. Chuť získala na plnosti i ovocitosti, také třísloviny mi přišly o chlup výraznější. Celkově sametové, pěkně sladěné, na základní víno má úctyhodnou délku. Při ceně 6 € velmi slušný poměr cena/kvalita.

 

Séduction 2007 by mělo mít stejné odrůdové složení jako předchozí víno, liší se ovšem školením, a to 1 rok v barikových sudech. Zelená láhev typu Bordeaux, kovová záklopka, kompaktní celokorek. Barva tmavší granátová, neprůsvitná. Ve vůni se kromě ovocitosti výrazně projevují vegetální ("zelené") tóny. Chuť relativně plná (koresponduje s uvedenými 13 % alkoholu), celkově poněkud rustikální, neboť ona vegetálnost se projevuje i v chuti (ale spíše jako zelená paprika než vyloženě kopřiva), kyseliny mírně převažují nad tříslovinami (raději bych byl, kdyby tomu bylo naopak). V tomto stádiu připomíná nejvíce Cabernet franc z údolí Loiry a z ne úplně ideálního ročníku.

Vlivem vzduchu se dramaticky proměnilo, zvláště zbytek na dně láhve působí 3. den jako úplně odlišné víno: ve vůni i v chuti už není po "zelených" tónech ani památky, víno teď působí skoro "jižansky" - hodně zralého ovoce + koření. Chuť plná, sametově hladká a výborně sladěná (kyselin i tříslovin je akorát), výborná délka. Skvěle pitelné víno, v rámci Madiranu patří k zástupcům elegantního stylu. Moc pěkné.

Koupeno za 8 € v e-shopu Madiran.de, stejně jako předchozí víno. Opět velmi dobrý poměr cena/výkon - samozřejmě za předpokladu, že se dá vínu čas a prostor, aby mohlo ukázat, co v něm je. Asi nikdy mě nepřestane fascinovat, jak výrazně se některá vína provzdušněním zlepší (co tam musí všechno probíhat za chemické procesy?). A pak věřte dojmům z degustací, kde otevřou láhev, nalijí vám a vy máte čtyři minuty, než přijde další vzorek :-) .

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3381x