O Víně

12.08.2015 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.08.2015 07:00

Château Puygueraud 2005, Côtes de Francs AOC, Saint Cibard

Merlot, "pravý břeh" v Bordeaux, renomovaný vinař a ročník se skvělou pověstí - potřebné ingredience pro skvělé červené víno máme pohromadě. A výsledek?

V předminulém zápisku o láhvi Château Labégorce-Zédé 2000 jsem psal, že víno vyrobil Luc Thienpont. Uvědomil jsem si, že mám ve sklepě ještě další víno z oblasti Bordeaux, které patří do portfolia významné vinařské "dynastie" Thienpontů, a to Château Puygueraud 2005. Jelikož má za sebou devět let věku, řekl jsem si, že by nebylo od věci je ochutnat.

Napřed pár slov o místu původu. Apelace Côtes de Francs, která figuruje na etiketě recenzované láhve, byla nověji přejmenována na Francs Côtes de Bordeaux AOC/AOP. Jde o jednu z nejmenších "pravobřežních" apelací, zahrnuje 525 ha vinic na katastru pouhých tří vinařských obcí: Francs, Saint Cibard a Tayac. Apelace byla vytvořena v roce 1967. Má podobný charakter jako sousední oblast kolem městečka Saint Émilion: podloží tvoří hlavně vápenec, drtivě převažuje červené víno, dominantní odrůdou je Merlot, doplněný Cabernetem Sauvignon a Cabernetem franc. Podle webu místního vinařského sdružení zde působí čtyřicítka samostatně lahvujících vinařství a tři vinařská družstva.

Vinařství Château Puygueraud (web) se nachází v obci Saint Cibard, asi 20 km východně od Libourne. Majitelem je od roku 1983 Nicolas Thienpont. Jeho otec Georges je koupil v roce 1946, ale dlouho šlo o obyčejný zemědělský statek, vinice vysadili až koncem 70. let, takže první víno pochází z ročníku 1983. K vinařství aktuálně patří 27 ha vinic. Nicolas Thienpont vlastní v apelaci Francs Côtes de Bordeaux ještě dvě další vinařství, a to Château Les Charmes Godard (6,5 ha) a Château La Prade (4,5 ha); ovšem známější je coby "ředitel" nebo "odpovědný vedoucí" několika významných saint-émilionských vinařství, jako jsou Château Pavie-Macquin, Château Larcis-Ducasse nebo Château Beauséjour Duffau Lagarosse.

Château Puygueraud 2005 by měla být směs založená na Merlotu (70 %) a doplněná odrůdami Cabernet franc (25 %) a Malbec (5 %); školení probíhá v barikových sudech, z nichž 40 % je nových. Klasická zelená láhev typu Bordeaux, kovová záklopka, kvalitní kompaktní celokorek. Granátová barva s lehce mahagonovým odstínem. Po otevření láhve je vůně trochu poznamenaná barikem (smola apod.), chuť plná, ale poněkud monolitická, víno potřebuje vzduch. Po několika hodinách se vůně i chuť celkem pěkně rozvinula: ve vůni nazrálá ovocitost + koření, taky trochu mentol (?). Podobné tóny jsou cítit i v chuti, která je plná, nabušená, s poctivými tříslovinami, které jsou mírně svíravé. Chuť je díky své plnosti lehce "hřejivá", což ale může být v těchto vedrech dáno i ne zcela ideální teplotou.

Také další provzdušnění vínu jednoznačně prospělo. Třetí den: pěkná komplexní vůně, kromě nazrálé ovocitosti se v ní projevují i příjemné, ne moc výrazné terciární tóny (zemitost/animalita). Sametová chuť má stále pěknou plnost, ale trochu se zvýraznily kyseliny, takže víno získalo na eleganci a pitelnosti, jeden doušek vyvolává touhu po dalším! Alkohol (14 % vol.) není nikde cítit. Třísloviny se nezměnily ani o chlup, moc pěkné, dodávají vínu poctivou strukturu. Celkově jako by chuť vína působila o něco mladistvěji než vůně. V rámci Bordeaux spíše moderní styl, ale dobře zvládnutý, z perfektně zralých hroznů, čemuž bezpochyby napomohl i legendární ročník 2005. Vynikající víno, které se mi zcela trefilo do vkusu, nemám absolutně co vytknout. Na pití již teď, ale jistě vydrží ještě pěkných pár let.

Koupeno en primeur za 11 €, což dělá špičkový poměr cena/kvalita. Dnes se dá na internetu sehnat za nějakých 17-20 €, přičemž ani tato cena myslím není nijak zvlášť přemrštěná.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3896x