O Víně

18.07.2016 jbes Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.07.2016 07:00

Červnová vína 2016

Znovínské archivy aneb jak to vypadá, pokud otevřete archivní box v Šatově.

Znovín Znojmo, stejně jako jiná větší vinařství, nabízí zákazníkům uskladnění svých vín v privátních archivních boxech ve svých sklepích. Někde je to zadarmo při nákupu vín, někde se pronajímají. Podmínky Znovínu k těmto boxům a také krátké video najdete na stránkách vinařství http://www.znovin.cz/muj-box. Mému kamarádovi, pronajímající si takový box, přestaly podmínky vyhovovat a tak se rozhodl obsah vypít a velkoryse se o něj podělit. S víny byl spokojený, ale pokud by Vás zajímalo, co mu nevyhovovalo, tak to byla větší vzdálenost lokality, chtěl pít i jiná vína, občas chtěl přijet a správce neměl čas, občas přijel do sklepa posedět s přáteli a když byli v nejlepším, tak se sklep zavíral a museli končit.

Pojďme se tedy podívat na osmičku vín, kterou jsme otevřeli v následujícím pořadí.

Müller Thürgau 2012 pozdní sběr Terroir club, suché - vůně lehce ovocná, příjemná, posečená louka, chuť vyzrálá, minerální, lehce pepřová, s pěknou viskozitou, těžší, přezrálé broskve. Víno na vrcholu nebo těsně za ním se střední dochutí, 7,5 bodu. Vinařská obec Nosislav, trať Kacířky. Č. šarže 2011, ev. č. jak 4F1-13/8, zbytkový cukr 4,5 g/l, kyseliny 5,8 g/l, bezcukerný extrakt 19,6 g/l. Alkohol 13 %. Doporučeno na etiketě otevřít od 4 do 6 let od lahvování, ale už bych nečekal.

Veltlínské zelené 2005 pozdní sběr Terroir club, suché - vysoká barva, pěkná vůně sušeného ovoce a broskví, v chuti bohužel už za zenitem, slámové tóny, žádné kyseliny, už jen alkohol, 5,5 bodu. Vinařská obec Petrovice, trať Kokusové hory. Č. šarže 424, zbytkový cukr 1,6 g/l, kyseliny 5,5 g/l. Alkohol 13 %. Doporučeno na etiketě otevřít od 4 do 6 let od lahvování, tím pádem už jsme byli dávno po termínu.

Rulandské šedé 2006 výběr z hroznů Terroir club, polosuché - vůně angreštového kompotu a rynglí, chuť vyzrálá, plná, po sušeném ovoci, jemná kyselina, střední až delší dochuť, příjemné pití, slabších 8 bodů. Vinařská obec Vrbovec, trať Lamperberk. Č. šarže 6080, zbytkový cukr 11,3 g/l, kyseliny 5,8 g/l. Alkohol 13 %. Doporučeno na etiketě otevřít od 6 do 8 let od lahvování, ve skutečnosti vydrželo déle a ještě dva roky bych odhadoval, že vydrží.

Chardonnay 2007 jakostní, suché - vyšší barva, vůně tropického ovoce, chuť také po tropickém ovoci, zejména po ananasu, vyzrálá, vysoká viskozita, málo kyseliny, lepších 7 bodů. Etiketa podlehla ve sklepě vlhkosti, tak chybí nejvíce údajů, ale kdo chce, nechť si dohledá podle čísla šarže. Č. šarže 7002, zbytkový cukr 5,8 g/. Alkohol 13 %. Doporučeno na etiketě otevřít od 6 do 9 let od lahvování, takže jsme byli v osmém roce, ale už bych dále s otevřením nečekal.

Sauvignon 2007 pozdní sběr Terroir club, suché - vůně meruněk a broskví, chuť ovocná po meruňkách a zároveň kořenitá jako tramín, vyzrálá, delší dochuť, lepších 7,5 bodů. Vinařská obec Tasovice, trať Kamenný vrch. Č. šarže 7003, zbytkový cukr 5,2 g/l, kyseliny 6,? g/l, bezcukerný extrakt 22,2 g/l. Alkohol 14 %. Doporučeno na etiketě otevřít od 5 do 7 let od lahvování, to už jsme rok za termínem a víno bylo stále v dobré kondici, odhaduji ještě 2-3 roky, že by mohlo vydržet.

Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr Terroir club, polosuché - vůně zralého ovoce s lehkými petrolejovými tóny, chuť lípy, petroleje a malinko citrusů, plné tělo, stále solidní kyselina, delší dochuť, 8 bodů. Vinařská obec Podmolí, trať Šobes. Č. šarže 7036, ev. č. jak. 88CL-08/15, zbytkový cukr 8,2 g/l, kyseliny 5,3 g/l, bezcukerný extrakt 20,1 g/l. Alkohol 12 %. Doporučeno na etiketě otevřít od 8 do 10 let od lahvování, takže jsme v prvním roce doporučeného otevření a toto víno z Šobesu určitě ještě dále v pohodě vydrží.

Ryzlink rýnský 2006 jakostní, suché - vůně broskví a lehce petroleje, v chuti petrolej, lehká mineralita, pepřové tóny, jemná hořčinka, pěkné pití, lepších 8 bodů. Vinařská obec Tasovice, trať Kamenný vrch. Č. šarže 6089, zbytkový cukr 4,4 g/l, kyseliny 6,4 g/l, bezcukerný extrakt 2?,? g/l. Alkohol 13,5 %. Doporučeno na etiketě otevřít od 5 do 7 let od lahvování, ale víno vydrželo podstatně déle a i když mělo nižší barvu než předchozí ryzlink (ale jinak obdobné parametry), zdálo se v lepší kondici. Nicméně předchozí šobeská dobrota může ještě ukázat svůj další potenciál.

Tramín kořenný 2008 pozdní sběr Denis d´Or, polosladké - pěkná tramínová typická vůně, chuť šťavnatá, lehce kořenitá, citrusy, přezrálé grepy, velmi plné tělo, delší dochuť, 8,5 bodu. Vinařská obec Chvalovice, trať Dívčí hora. Č. šarže 8062, kyseliny 6,4 g/l. Alkohol 12 %. Doporučeno na etiketě otevřít od 7 do 9 let od lahvování, takže jsme na začátku a víno je ve výborném stavu.

Müller a obě jakostky byly uzavřeny korkem plátek-drť-plátek délky 40 mm, ostatní vína celokorkem 45 mm. Cena vín v době nákupu byla u jakostních kolem 70 Kč a u Terroir club cca 120-150 Kč. Vína po zakoupení byla uložena do boxu ve sklepě, kde ležela v ideálních podmínkách až do doby otevření. Predikce otevření uváděná na etiketách byla velmi dobře odhadnutá a vzhledem k cenám lahví (nepočítám-li pronájem boxu) to byla velmi dobrá investice.

K bližším informacím o bodování klikněte na tento odkaz.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2949x