O Víně

05.10.2022 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.10.2022 07:00

Weinherbst Südsteiermark 2022

Konec září a počátek října jsem v letošním roce strávil touláním po vinařské podoblasti Südsteiermark, kde jsem stihl navštívit i několik tamních vinařství, tudíž se dnes ohlédneme za víny a vinařstvími této vinařské podoblasti.

Do vinařské podoblasti Südsteiermark (jižní Štýrsko) jezdím velmi sporadicky a tamní vína ochutnávám převážně na různých veletrzích a prezentacích, z tohoto důvodu jsem si na konec září a začátek října naplánoval, že to napravím a vypravil jsem se na pár dní do této krásné vinařské podoblasti, primárně čistě za turistikou, avšak i tak jsem neodolal a během svého pobytu si domluvil ochutnávku v osmici tamních vinařství, kdy jsem si úmyslně zvolil vinařství, jež nejsou až tolik známá a s jejichž produkcí nemám buď žádné či poměrně malé zkušenosti. Rovnou tedy všem vinařstvím děkuji, že si na mě udělali čas i v období, kdy vrcholí období sklizně.

Vinařská podoblast Südsteiermark je, se svými cca 2785 ha vinic, největší vinařskou podoblastí spolkové země Steiermark (Štýrsko), přičemž slávu této vinařské podoblasti zajišťují především vína z odrůdy Sauvignon Blanc, jež pokrývá hned cca 21 % rozlohy veškerých viničních tratí. Dalšími častými odrůdami této vinařské podoblasti jsou pak: Morillon (Chardonnay), Gelber Muskateller (Muškát žlutý), Welschriesling (Ryzlink vlašský), Weißburgunder (Rulandské bílé), Grauburgunder (Rulandské šedé), Riesling (Ryzlink rýnský) a Sämling 88 (Scheurebe). Celkem je v současnosti evidováno v této vinařské podoblasti 623 vinařství, což znamená, že průměrná velikost vinařství je pouhých 4,47 ha.

Pro vinařskou podoblast Südsteiermark je od roku 2009 (ročníku 2008) stanovena apelace Südsteiermark DAC (Districtus Austriae Controllatus), ta je konkrétně určena pro 8 odrůd vinné révy, konkrétně jde o Sauvignon Blanc, Weißburgunder (Rulandské bílé), Grauburgunder (Rulandské šedé), Morillon (Chardonnay), Welschriesling (Ryzlink vlašský), Riesling (Ryzlink rýnský), Gelber Muskateller (Muškát žlutý) a Traminer (Tramín ve všech odrůdách), přičemž do této apelace je možné zařadit i cuvée pocházející z těchto odrůd. Tato apelace využívá třístupňový pyramidální systém členění vín, přičemž vína mohou být zařazena do těchto kategorií: Gebietswein (vína pocházející z různých viničních tratí v celé vinařské podoblasti), Ortswein (vína pocházející z různých viničních tratí jedné vinařské obce) a Riedenwein (vína pocházející z konkrétní viniční trati). Ostatní odrůdy pak mohou být označovány na etiketě, z hlediska původu, pouze označením Steiermark.

Vína kategorie Gebietswein musí být vyrobena výhradně z ručně sbíraných hroznů pocházejících z vinařské podoblasti Südsteiermark, vína této kategorie je pak možné uvádět do prodeje vždy od 1. března roku následujícího po sklizni, vyjma odrůdy Welschriesling (Ryzlink vlašský), jež nemá termín definován. Maximální povolený limit zbytkového cukru ve víně je stanoven na 4 g/l. Způsob vinifikace ani množství alkoholu není nijak omezeno.

Vína kategorie Ortswein musí být vyrobena výhradně z ručně sbíraných hroznů pocházejících z jedné z pěti vinařských obcí vinařské podoblasti Südsteiermark, přičemž jde konkrétně o tyto vinařské obce: Kitzeck-Sausal, Eichberg, Leutschach, Gamlitz a Ehrenhausen, je však umožněna příměs pocházející ze sousedních obcí, avšak tento podíl musí být max. 15 %. Vína této kategorie je pak možné uvádět do prodeje vždy od 1. května roku následujícího po sklizni, maximální povolený limit zbytkového cukru ve víně je stanoven na 4 g/l. Způsob vinifikace ani množství alkoholu není nijak omezeno.

Vína kategorie Riedenwein musí být vyrobena výhradně z ručně sbíraných hroznů pocházejících z konkrétní viniční tratě, jež se nachází ve vinařské podoblasti Südsteiermark, přičemž tento název musí být uveden i na etiketě, avšak i zde je umožněna příměs pocházející ze sousedních obcí, avšak tento podíl musí být opět max. 15 %. Vína této kategorie je pak možné uvádět do prodeje vždy od 1. května roku následujícího po sklizni, maximální povolený limit zbytkového cukru ve víně je stanoven na 4 g/l. Způsob vinifikace ani množství alkoholu není nijak omezeno.

Nad rámec tohoto základního členění je možné se setkat i s víny označených jako Reserve, toto dodatečné označení je možné použít, pakliže vína jdou do prodeje min. o 18 měsíců později, než je stanoveno pro jednotlivé kategorie vín.

Mapa viničních tratí po vinařskou podoblast Südsteiermark není v současné době stále zpracována, avšak výhledově by měla být mapa viničních tratí pro celou vinařskou podoblast Südsteiermark zpracovaná v digitálním atlasu viničních tratí zvaném Riedenkarten, jež spravuje Österreich Wein Marketing (ÖWM), a který naleznete pod tímto odkazem. Jedná se jednoznačně o nejlepší digitální podobu map viničních tratí, jež obsahuje např. i údaje o průměrných srážkách, průměrných teplotách, sklonu, nadmořské výšky atp., avšak jak jsem již zmínil, v této vinařské podoblasti stále probíhají diskuze ohledně členění a názvů jednotlivých viničních tratí.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, avšak k určitým vínům se určitě časem podrobněji vrátím ve svých Vinných střípcích. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem v rámci svého pobytu ve vinařské podoblasti Südsteiermark přechutnal, přičemž vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak jsem je navštívil a vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií vinařské podoblasti Südsteiermark, přičemž všechny fotky vznikly během mého pobytu. Vysvětlivky k popiskům u jednotlivých vín, pak tradičně naleznete na konci tohoto článku.

A po obsáhlejším úvodu, tedy již nyní následuje samotné hodnocení jednotlivých vinařství a jejich vín:

Weingut Karl & Gustav Strauss, Steinbach 16, A-8462 Gamlitz
Vína tohoto vinařství znám poměrně dobře z různých veletrhů a ochutnávek a vždy mě zaujala, tudíž jsem se konečně musel vypravit i přímo do jejich vinařství, abych přechutnal jejich vína v domácím prostředí s krásným výhledem na viniční trať Gamlitzberg, přičemž i tato návštěva mě přesvědčila, že jejich vína si rozhodně zaslouží pozornost, mě osobně nejvíce zaujal právě vína z viniční tratě Gamlitzberg, především pak duo Sauvignon Blanc 2017 Ried Gamlitzberg Reserve a Chardonnay 2017 Ried Gamlitzberg Reserve, naprosto skvělý a charakteristický byl však i Sauvignon 2021 Ried Gamlitzberg, který je navíc i za velmi sympatickou cenu. Z hlediska poměru cena/kvalita mě osobně doslova nadchl Morillon 2021 Südsteiermark, což je parádně pitelné Chardonnay, jež se bude líbit i širší veřejnosti a u nějž se dá vydržet celý večer. Pro milovníky aromatických odrůd jsou tu velmi pěkná vína z odrůd Muškát žlutý a Tramín červený, za mě především Gelber Muskateller 2021 Ried Gamlitzberg. Návštěva vinařství mě jenom utvrdila v tom, že se vyplatí sledovat produkci tohoto vinařství, neb především vína z odrůd Sauvignon Blanc, Muškát žlutý a Chardonnay tu umí opravdu dokonale.

93 bodů - Sauvignon Blanc 2017 Ried Gamlitzberg Reserve (SB, suché, 24.00 €)
93 bodů - Chardonnay 2017 Ried Gamlitzberg Reserve (CH, suché, 18.00 €)
92 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Ried Gamlitzberg (SB, suché, 12.70 €)
92 bodů - Gelber Muskateller 2017 Ried Gamlitzberg Reserve (GM, suché, 30.00 €)
91 bodů - Chardonnay 2021 Ried Gamlitzberg (CH, suché, 11.50 €)
91 bodů - Sauvignon Blanc 2017 Ried Hundsberg Privat (SB, suché, 21.60 €)
91 bodů - Sauvignon Blanc 2018 Ried Hundsberg (SB, suché, 16.50 €)
91 bodů - Gelber Muskateller 2021 Ried Gamlitzberg (GM, suché, 11.90 €)
90 bodů - Chardonnay 2018 Ried Hundsberg (CH, suché, 13.30 €)
90 bodů - Roter Traminer 2020 Ried Gamlitzberg (RT, suché, 11.60 €)
90 bodů - Grauburgunder 2021 Ried Gamlitzberg (PG, suché, 11.90 €)
90 bodů - Morillon 2021 Südsteiermark (CH, suché, 8.50 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Südsteiermark (SB, suché, 9.90 €)
89 bodů - Gelber Muskateller 2021 Südsteiermark (GM, suché, 9.80 €)
88 bodů - Weißburgunder 2021 Südsteiermark (WB, suché, 8.40 €)
88 bodů - Muscaris 2021 (MU, suché, 8.90 €)
87 bodů - Rheinriesling 2020 Ried Gamlitzberg (RI, suché, 11.00 €)
87 bodů - Welschriesling 2021 Südsteiermark (WR, suché, 6.80 €)
86 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Brut (SB, brut, 13.80 €)

Weinhof Riegelnegg Stammhaus, Steinbach 49, A-8462 Gamlitz
Přímo ve viniční trati Gamlitzberg leží toto zajímavé menší vinařství a musím říci, že do mé osobní návštěvy i pro mě osobně zcela neznámé vinařství, avšak jejich vína a především parádní poměr mezi kvalitu a cenou u jednotlivých vín mě jenom utvrdil v tom, že byla návštěva tohoto vinařství skvělý nápad. Během mé návštěvy mě z ochutnaných vín nejvíce zaujala vína z viniční tratě Gamlitzberg, jež leží přímo u vinařství, především pak nádherný Morillon 2020 Ried Gamlitzberg, avšak neméně skvělé byly i Sauvignon Blanc 2020 Ried Gamlitzberg a Grauburgunder 2020 Ried Gamlitzberg, přičemž všechna tato vína jsou zatím velmi mladá a zaslouží si určitě nějaký čas k archivaci. Z hlediska poměru cena/kvalita byl pak krásný Sauvignon Blanc 2021 Südsteiermark, naprostá klasika z jižního Štýrska, která doslova vybízí k dalšímu doušku, aneb kdo chce ochutnat typického zástupce tohoto regionu v té nejlepší podobě, pak bych doporučil právě toto víno. Příjemným překvapením pro mě byl zástupce červených vín v podobě Zweigelt 2020 Lignum Steiermark, který si rozhodně zaslouží pozornost, neb v tomto regionu se jedná rozhodně o jedno z velmi zajímavých červených vín. Krásně pitelný byl pro mě i Welschriesling 2021 Südsteiermark, což je přesně ideál vína pro horké letní dny. Každopádně z návštěvy vinařství jsem odcházel velmi příjemně překvapen a budu se muset na produkci tohoto vinařství zaměřit dále, snad mně osobní návštěva vyjde, co nejdříve.

92 bodů - Morillon 2020 Ried Gamlitzberg (CH, suché, 16.50 €)
91 bodů - Sauvignon Blanc 2020 Ried Gamlitzberg (SB, suché, 15.50 €)
91 bodů - Grauburgunder 2020 Ried Gamlitzberg (PG, suché, 14.50 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Südsteiermark (SB, suché, 8.90 €)
90 bodů - Zweigelt 2020 Lignum Steiermark (ZW, suché, 11.20 €)
89 bodů - Gelber Muskateller 2021 Südsteiermark (GM, suché, 8.90 €)
89 bodů - Grauburgunder 2021 Steiermark (PG, suché, 9.50 €)
88 bodů - Weißburgunder 2021 Südsteiermark (WB, suché, 8.00 €)
88 bodů - Zweigelt 2021 Klassik Steiermark (ZW, suché, 7.60 €)
87 bodů - Welschriesling 2021 Südsteiermark (WR, suché, 6.60 €)
87 bodů - Riegelspiegel 2021 Steiermark Cuvée (WR/SB/GM, suché, 7.60 €)
87 bodů - Scheurebe 2021 Steiermark (SÄ, polosuché, 7.60 €)

Weingut Karl Riegelnegg, Sernau 21, A-8462 Gamlitz
V tomto vinařství jsem byl poprvé a vlastně jsem od nich do této návštěvy nikdy nic ani neochutnal, avšak protože jsem si naplánoval cestu přes viniční trať Sernauberg, tak návštěva tohoto vinařství byla pro mě první volbou a musím uznat, že jsem zvolil velmi dobře, kdy mě během mé návštěvy nejvíce zaujal především nádherný Morillon 2018 Ried Sernauberg Reserve, avšak to, že tuto odrůdu umí v tomto vinařství velmi dobře potvrdil i Morillon 2021 Ried Sernauberg, jež se navíc prezentoval i velmi příjemnou cenou. Stejně jako odrůda Morillon, mě však v tomto vinařství bavila i vína z odrůdy Sauvignon Blanc, kompletní trojice, tj. Sauvignon Blanc 2017 Ried Sernauberg Reserve, Sauvignon Blanc 2021 Sernauberg, Sauvignon Blanc 2021 Fabelhaft, byla krásná ukázka toho, jak má jihoštýrský Sauvignon vypadat, navíc v případě posledních dvou uvedených zástupců, opět za velmi sympatickou pořizovací cenu. Z hlediska poměru ceny/kvalita mě však doslova nadchl vlašák Welschriesling 2021 Alte Reben Südsteiermark, což je v dané cenové kategorii jeden z nejsympatičtějších Ryzlinků vlašských, jež jsem z tohoto regionu v poslední době ochutnal. Zajímavou zkušeností byla i červená vína z odrůdy Blauer Wildbacher (Schilcher), z nichž se obvykle produkují spíše vína růžová.

92 bodů - Morillon 2018 Ried Sernauberg Reserve (CH, suché, 14.00 €)
91 bodů - Sauvignon Blanc 2017 Ried Sernauberg Reserve (SB, suché, 17.00 €)
91 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Ried Sernauberg (SB, suché, 9.00 €)
91 bodů - Ruländer 2017 Ried Sernauberg Reserve (PG, suché, 14.00 €)
90 bodů - Morillon 2021 Ried Sernauberg (CH, suché, 8.50 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Fabelhaft (SB, suché, 9.00 €)
90 bodů - Ruländer 2021 Ried Sernauberg (PG, suché, 8.50 €)
89 bodů - Weißburgunder 2021 Gamlitz (WR, suché, 8.00 €)
89 bodů - Welschriesling 2021 Alte Reben Südsteiermark (WR, suché, 6.50 €)
88 bodů - Riesling 2021 Ried Sernauberg (RI, suché, 8.50 €)
88 bodů - Blauer Wildbacher 2017 Ried Sernauberg Reserve (BW, suché, 12.00 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2021 Gamlitz (GM, suché, 8.00 €)
87 bodů - Weißburgunder 2021 Steirerland (WR, suché, 7.00 €)
87 bodů - Welschriesling 2021 Steirerland (WR, suché, 5.80 €)
87 bodů - Blauer Wildbacher 2018 Steiermark (BW, suché, 8.00 €)
86 bodů - Schilcher 2021 (BW, suché, 7.00 €)

Weingut Dietrich vlg. Tischler, Sernau 13, A-8462 Gamlitz
Má absolutní premiéra, neb vína tohoto vinařství jsem dosud nikdy neochutnal, avšak od rakouských kolegů jsem měl samé pozitivní doporučení, takže o to více jsem se na návštěvu těšil a musím říci, že všechna doporučení byla pravdivá, neb návštěvu vinařství mohu jenom doporučit, stejně jako přilehlé viniční tratě Sernauberg, odkud pochází mnoho z jejich nádherných vín, přičemž především jejich Sauvignony jsou nádhernou záležitostí, ať už ty školené v sudech jako Martin 2020 Ried Sernauberg a Sauvginon Blanc 2017 Ried Sernauberg, tak ty vyrobeny klasicky v ocelovém tanku, tj. Sauvignon Blanc 2021 Ried Sernauberg a Sauvignon Blanc 2021 Ried Jägerberg. Doslova příjemně překvapen jsem byl z vína Traminer 2021 Ried Sernauberg, což je krásný, odrůdově charakteristický, suchý tramín, jež rozhodně patří k širší špičce této vinařské podoblasti. Stejně tak jsem byl velmi mile překvapen vlašákem Welschriesling 2021 Ried Hoch Sernau, což je neskutečně pitelné víno, ideální do gastronomie. Z vinařství jsem domů na přechutnání obdržel i láhev Morillon 2021 Ried Sernauberg, což je vítěz v kategorii Chardonnay v rámci celého Štýrska, jež je již jinak vyprodán, bohužel do doby zveřejnění článku jsem se k tomuto vínu ještě nedostal, takže slibuji, že jeho podrobnější recenze bude v některých mých dalších Vinných střípcích. Na závěr musím říci, že toto vinařství bylo z těch pro mě dosud neznámých vinařství absolutně nejpříjemnějším překvapením a už nyní je řadím ke svým oblíbeným vinařstvím, jež může v příštích letech směle konkurovat mnohem známějším jménům této vinařské podoblasti, takže já budu produkci tohoto vinařství určitě sledovat i nadále a Vám to mohu jenom doporučit.

93 bodů - Martin 2020 Ried Sernauberg (SB, suché, 22.00 €)
93 bodů - Sauvignon Blanc 2017 Ried Sernauberg (SB, suché, 19.50 €)
92 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Ried Sernauberg (SB, suché, 15.50 €)
92 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Ried Jägerberg (SB, suché, 13.50 €)
92 bodů - Traminer 2021 Ried Sernauberg (GT/GWT/RT, suché, 12.00 €)
92 bodů - Grauer Burgunder 2021 Ried Sernauberg (PG, suché, 12.50 €)
91 bodů - Weißburgunder 2021 Ried Sernauberg (WB, suché, 10.50 €)
90 bodů - Welschriesling 2021 Ried Hoch Sernau (WR, suché, 10.50 €)
90 bodů - Gelber Muskateller 2021 Südsteiermark (GM, suché, 10.00 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2020 Spätlese (SB, sladké, 23.00 €)
89 bodů - Tricinium 2018 (BW/ZW/SY, suché, 12.00 €)
88 bodů - Weißburgunder 2021 Südsteiermark (WB, suché, 8.50 €)
88 bodů - Franz 365 Südsteiermark (WR/SB/CH/GM/WB, suché, 7.80 €)
88 bodů - Blauer Zweigelt 2020 (ZW, suché, 8.50 €)
87 bodů - SämRiv 2021 (SÄ/MT, polosuché, 6.50 €)

Weingut Kollerhof am Eichberg, Eichberg-Trautenburg 39, A-8463 Leutschach an der Weinstraße
Toto vinařství bylo pro mě osobně jedno z nejpříjemnějších překvapení během letošního ročníku vídeňského veletrhu VieVinum, takže již od května jsem plánoval, že musím toto vinařství navštívit i osobně, což se naštěstí povedlo a i po této návštěvě musím konstatovat, že se jedná pro mě o jedno velké příjemné překvapení, neb toto vinařství osobně řadím mezi širší špičku celé vinařské podoblasti Südsteiermark, kde vidím velký potenciál, především jejich vína z odrůdy Sauvignon Blanc a Muškát žlutý jsou absolutní špičkou vinařské podoblasti, ať to byl parádní Sauvignon Blanc 2018 Ried Steinkogl Reserve či Sauvignon Blanc 2020 Ried Steinkogl, v obou případech naprosto úžasné Sauvignony, které prostě chcete ochutnat, či Gelber Muskateller 2020 Ried Steinkogl Reserve a Gelber Muskateller 2020 Ried Steinkogl, kdy hlavně první muškát patří k absolutní špičce vinařské podoblasti Südsteiermark a já osobně ho řadím už teď mezi mé nejoblíbenější muškáty, navíc všechna tato vína mají obrovský archivační potenciál. Absolutní překvapením však pro mě byl Welschriesling 2019 Ried Steinkogl Reserve, což je poměrně netypický vlašák, školený v dubových sudech, avšak o to zajímavější a musím říci, že jsem velmi dlouho takhle zajímavý a zábavný vlašák neochutnal, k tomuto vínu bych se rád za pár let vrátil, kam se posune. Pro milovníky sladkých vín tu je pak ze stejné odrůdy i nádherný výběr z cibéb Welschriesling 2019 Trockenbeerenauslese, jež je opět absolutní špičkou této vinařské podoblasti. Skvělá je ovšem i řada vín Ortswein, zvláště povedený je Sauvignon Blanc 2021 Eichberg, což je nádherný Sauvignon s velmi příjemnou pořizovací cenou. Vinařství se poměrně hodně orientuje i na vína z PiWi odrůd, kterých má hned pět a musím říci, že to je velmi zajímavá zkušenost, já dlouhodobě vidím největší potenciál v odrůdě Souvignier Gris, jež byla i tentokráte v klasické podobě pro mě osobně nejzajímavější, avšak o to více jsem byl překvapen oranžovým vínem z této odrůdy školeným v amfoře bez přidané síry, neskutečně zajímavé víno, které jen dokazuje všestrannost této PiWi odrůdy, z ostatní PiWi odrůd byl pro mě zajímavý i Donauriesling. Závěrem nutno říci, že vinařství a jeho produkce mě doslova uchvátilo, takže pokud chcete ochutnat opravdu zajímavá a povedená štýrská vína, tak toto vinařství je za mě v poslední době jednoznačný tip, já se sem určitě zase vrátím.

95 bodů - Welschriesling 2019 Trockenbeerenauslese (WR, sladké, 19.90 € za 0,375 l)
94 bodů - Sauvignon Blanc 2018 Ried Steinkogl Reserve (SB, suché, 21.00 €)
94 bodů - Sauvignon Blanc 2018 Beerenauslese (SB, sladké, 15.00 € za 0,375 l)
93 bodů - Gelber Muskateller 2020 Ried Steinkogl Reserve (GM, suché, 20.00 €)
93 bodů - Sauvignon Blanc 2020 Ried Steinkogl (SB, suché, 14.50 €)
93 bodů - Welschriesling 2019 Ried Steinkogl Reserve (WR, suché, 17.50 €)
93 bodů - Welschriesling 2018 Beerenauslese (WR, sladké, 14.50 € za 0,375 l)
92 bodů - Souvignier Gris 2019 Amphore-Orange (SG, suché, 24.00 €)
92 bodů - Gelber Muskateller 2020 Ried Steinkogl (GM, suché, 13.00 €)
92 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Eichberg (SB, suché, 11.00 €)
91 bodů - Gelber Muskateller 2021 Eichberg (GM, suché, 10.50 €)
91 bodů - Grauburgunder 2021 Ried Steinkogl (PG, suché, 13.00 €)
91 bodů - Grauburgunder 2020 Ried Steinkogl (PG, suché, 13.00 €)
90 bodů - Morillon 2021 Eichberg (CH, suché, 9.50 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Südsteiermark (SB, suché, 9.00 €)
90 bodů - Souvignier Gris 2021 (SG, suché, 9.00 €)
89 bodů - Weißburgunder 2021 Südsteiermark (WB, suché, 7.80 €)
89 bodů - Welschriesling 2021 Südsteiermark (WR, suché, 7.00 €)
89 bodů - Donauriesling 2021 (DR, suché, 9.50 €)
88 bodů - Muscaris 2021 (MU, suché, 8.50 €)
88 bodů - Sämling 88 2021 (SÄ, suché, 7.00 €)
87 bodů - Cabernet Blanc 2021 (CB, suché, 9.50 €)
87 bodů - Blütenmuskateller 2021 (BM, suché, 9.00 €)

Weingut Sternat, Eichberg-Trautenburg 94, A-8454 Arnfels
Mé první setkání s vinařstvím i s jejich víny, kdy jsem si výlet naplánoval přes nádhernou viniční trať Annaberg, u níž sídlí právě toto vinařství, takže jsem chtěl osobně ochutnat i vína z této viniční tratě a musím rovnou říci, že se jednalo pro mě osobně o jedno velké příjemné překvapení, kdy všechna vína mají na jižní Štýrsko až neskutečný poměr mezi cenou a kvalitou, mě během návštěvy nejvíce zaujala právě vína z viniční tratě Annaberg, tj. Sauvignon Blanc 2021 Ried Annaberg a Chardonnay 2021 Ried Annaberg, avšak zatím to jsou velmi mladá vína a tady se vyplatí určitě nějaký čas k archivaci, avšak neméně skvělé byly i jejich další Sauvignony, krásně pitelný Sauvignon Blanc 2021 Eichberg a dále Sauvignon Blanc 2021 Südsteiermark, jež se také prezentuje velmi pěknou pořizovací cenou. Sympatickým překvapením pak pro mě byl i Grauer Burgunder 2021 Südsteiermark, aneb krásně odrůdové Rulandské šedé za sympatickou cenu, krásně pitelný byl i vlašák Welschriesling 2021 Südsteiermark, což je krásná ukázka nádherného vína do gastronomie. Velmi zajímavou zkušeností pro mě pak bylo víno z PiWi odrůdy Bronner, s níž jsem se dosud nikdy nesetkal, víno se prezentuje kombinací burgundských tónů a tónů ryzlinku, přičemž s tímto vínem vinařství dlouhodobě vítězí v soutěžích orientujících se právě na PiWi odrůdy a musím říci, že i mně toto víno velmi zaujalo. Oblast Eichbergu je dlouhodobě ve stínu slavnější částí jižního Štýrska a já si myslím, že to je vyloženě škoda a pokud budete mít náhodou cestu do tohoto regionu, tak mohu oblast vinařské obce Eichberg jenom doporučit, vína tu mají velmi sympatická, což rozhodně platí i o tomto vinařství.

92 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Ried Annaberg (SB, suché, 11.20 €)
91 bodů - Chardonnay 2021 Ried Annaberg (CH, suché, 10.20 €)
91 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Eichberg (SB, suché, 10.20 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Südsteiermark (SB, suché, 8.80 €)
89 bodů - Grauer Burgunder 2021 Südsteiermark (PG, suché, 8.80 €)
89 bodů - Morillon-Chardonnay 2021 Südsteiermark (CH, suché, 7.80 €)
88 bodů - Muskateller 2021 Südsteiermark (GM, suché, 8.20 €)
88 bodů - Welschriesling 2021 Südsteiermark (WR, suché, 7.00 €)
88 bodů - Bronner 2021 (BR, suché, 7.20 €)
87 bodů - Weißburgunder 2021 Südsteiermark (WB, suché, 7.20 €)
87 bodů - Schilcher 2021 (BW, suché, 7.00 €)
86 bodů - Zweigelt-Blauburger 2020 (ZW/BB, suché, 7.80 €)

Weingut Dreisiebner Stammhaus, Sulztal an der Weinstraße 35, A-8461 Gamlitz
Vinařství, jehož vína znám především z vídeňského veletrhu VieVinum, přičemž při každé ochutnávce jsem dospěl k názoru, že musím někdy vinařství navštívit i osobně, což se mně poštěstilo právě počátkem tohoto října, a nutno říci, že vína v domácím prostředí na mě udělala dojem ještě větší a mnohé z nich se řadí mezi absolutní jihoštýrskou špičku, opravdu skvělý byl Gelber Traminer 2017 Seven Sense Ried Hochsulz Reserve, což je dle mně nejlepší Tramín regionu, jež jsem dosud ochutnal, neskutečně opulentní víno, jež si zaslouží velkou sklenici i čas. To ostatně platí o pro další zástupce nejvyšší řady vín, jakými jsou M 2019 Ried Hochsulz Reserve, Sauvignon Blanc 2018 Alte Reben Ried Hochsulz či Chardonnay 2019 Alte Reben Ried Hochsulz. Z „klasické" řady vín je pak opravdu nádherný Sauvignon 2020 Ried Hochsulz, aneb krásná ukázka povedené Sauvignonu z jižního Štýrska, obrovským překvapením pro mě pak byl Riesling (Ryzlink rýnský) 2021 Ried Zoppelberg, což byl pravděpodobně nejlepší rýňák, který jsem z této oblasti dosud ochutnal, stejně tak mě příjemně překvapil i Traminer 2020 Gamlitz, což pro změnu byla ukázka krásného suchého tramínu, který však měl i příjemnou kyselinou, pro milovníky suchých tramínů ho mohu opravdu jenom doporučit. Z hlediska poměru cena/kvalita byl pro mě zajímavý především Weißburgunder 2021 Südsteiermark, aneb povedené „chlastací" Rulandské bílé, které má však přeci jenom v sobě něco více. Vína tohoto vinařství se tedy rozhodně zaslouží pozornost a já už se těším, až ochutnám nějaká další jejich vína v následujících letech.

94 bodů - Gelber Traminer 2017 Seven Sense Ried Hochsulz Reserve (GT, suché, 29.00 €)
94 bodů - M 2019 Ried Hochsulz Reserve (SB, suché, 35.00 €)
94 bodů - Sauvignon Blanc 2018 Alte Reben Ried Hochsulz (SB, suché, 27.00 €)
93 bodů - Chardonnay 2019 Alte Reben Ried Hochsulz (CH, suché, 29.00 €)
93 bodů - Sauvignon Blanc 2013 Ried Hochsulz Reserve (SB, suché)
92 bodů - Sauvignon Blanc 2020 Ried Hochsulz (SB, suché, 16.00 €)
92 bodů - Traminer 2020 Gamlitz (RT/GT, suché, 13.50 €)
92 bodů - Riesling 2021 Ried Zoppelberg (RI, suché, 15.00 €)
91 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Ried Zoppelberg (SB, suché, 15.00 €)
90 bodů - Morillon 2019 Gamlitz (CH, suché, 12.00 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2020 Granit (SB, suché, 15.00 €)
90 bodů - Gelber Muskateller 2020 Ried Hochsulz (GM, suché, 13.00 €)
89 bodů - Weißburgunder 2018 Gamlitz (WB, suché, 11.50 €)
89 bodů - Weißburgunder 2021 Südsteiermark (WB, suché, 8.80 €)
89 bodů - Gelber Muskateller 2021 Südsteiermark (GM, suché, 9.50 €)
88 bodů - Welschriesling 2021 Südsteiermark (WR, suché, 7.80 €)

Weingut Repolusk, Glanz 41, A-8463 Leutschach an der Weinstraße
S víny tohoto vinařství už jsem se párkrát, spíše náhodně, setkal a vždy šlo o velmi pěkná vína, takže když jsem si naplánoval jeden pěší výlet právě přes místní část Glanz, tak návštěvu tohoto vinařství jsem musel rozhodně zařadit do svého programu, neb především vína z viniční tratě Oberglanz mě vždy velmi zaujala, což se potvrdilo i tentokráte, kdy duo Sauvignon Blanc 2020 Ried Oberglanz i Gelber Muskateller 2020 Ried Oberglanz, jsou v každém ročníku sázkou na jistou, navíc tradičně za poměrně sympatickou cenu. Absolutně nejlepší vínem pak byl v dubových sudech školený Morillon 2018 Ried Kaltenegg Lignum Große Reserve, což je opravdu opulentní Chardonnay, jež má nejlepší ještě před sebou a které si rozhodně zaslouží čas i dekantaci. Nejpříjemnějším překvapením pak pro mě byla především dvojice vín Grauburgunder 2021 Leutschach, což je zatím nejlepší Rulandské šedé, jež jsem od tohoto vinařství měl možnost ochutnat, a dále Roter Traminer 2020 Auslese, jež potěší především milovníky vín s vyšším zbytkovým cukrem. Z „základní řady" vín vyčníval opět povedený Sauvignon Blanc 2021 Südsteiermark. Tudíž nutno říci, že vinařství opět potvrdilo, že tu vína umí velmi pěkná, především pak ta z odrůd Sauvignon Blanc, Muškát žlutý a Chardonnay.

93 bodů - Morillon 2018 Ried Kaltenegg Lignum Große Reserve (CH, suché, 17.80 €)
92 bodů - Sauvignon Blanc 2020 Ried Oberglanz (SB, suché, 13.00 €)
91 bodů - Gelber Muskateller 2020 Ried Oberglanz (GM, suché, 13.00 €)
91 bodů - Grauburgunder 2021 Leutschach (PG, suché, 11.00 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2021 Südsteiermark (SB, suché, 9.80 €)
90 bodů - Roter Traminer 2020 Auslese (RT, polosuché, 13.50 €)
89 bodů - Morillon 2020 Leutschach (CH, suché, 8.50 €)
89 bodů - Weißburgunder 2021 Südsteiermark (WB, suché, 8.20 €)
88 bodů - Zweigelt 2020 Koschuh Große Reserve (ZW, suché, 17.80 €)
86 bodů - Welschriesling 2021 Südsteiermark (WR, suché, 7.40 €)
85 bodů - Zweigelt 2020 (ZW, suché, 7.50 €)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý údaj udává zatřídění dle zbytkového cukru, třetí část udává cenu vína za 0,75 l, pokud není uveden jiný objem, pakliže cena uvedena není, tak mně není dosud známa či je víno mimo prodej): BB = Blauburger, BM = Blüten Muskateller, BR = Bronner, BW = Blauer Wildbacher (Schilcher), CB = Cabernet Blanc, CH = Chardonnay (Morillon), DR = Ryzlink dunajský (Donauriesling), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GT = Tramín žlutý (Gelber Traminer), GWT = Tramín kořenný (Gewürztraminer), MT = Müller Thurgau (Rivaner), MU = Muscaris, PG = Rulandské šedé (Grauburgunder, Pinot Gris, Ruländer), RT = Tramín červený (Roter Traminer), SÄ = Sämling 88 (Scheurebe), SB = Sauvignon Blanc, SG = Souvignier Gris, SY = Syrah (Shiraz), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), WR = Ryzlink vlašský (Welschriesling), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt, Blauer Zweigelt, Rotburger).

Poznámka: většina vín schválených pro apelaci Südsteiermark DAC je tak zatříděna v jednotlivých vinařstvích, tudíž to již není uvedeno u jednotlivých vín.

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1397x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5