O Víně

01.12.2009 Matey Active: Yes Date and time of publication: 01.12.2009 07:00

Můj osobní profil

* 1950

Nick: Matey

Žije uprostřed veliké a rozvětvené rodiny v Dobřichovicích nedaleko Karlštejna v domě se zahradou zvaném Matějkov, který se svou ženou M. založil jako sídlo nového rodu, s výhledem na bývalé vinorodé stráně, zvedající se nad levým břehem Berounky (správně podle Ludvíka Vaculíka Mže), které podle historických záznamů byly místně osázeny od pražských Hlubočep po Karlštejn.

Je penzistou a malým vinným podnikatelem. Dováží vína z Francie, z oblastí Alsasko, Burgundsko a Jura. Zaměřuje se na vinaře hospodařící biodynamicky. V souvislosti s alsaskými víny se cítí být částečným průkopníkem; před lety, kdy je začal dovážet a část svých zásob prodávat přátelům a známým, byla tato vína v Česku popelkou. S víny z podivuhodné oblasti Jura je průkopníkem zcela určitě.

Z vinných odrůd si potrpí na Riesling z Alsaska a jurské, nesmírně originální místní červené odrůdy Poulsard, Trouseau a bílou Savagnin.

Z cest má nejradši ty neprobádané. Vína skladuje v propůjčeném sklepě vytesaném do skály, v hloubce několika metrů pod zemědělskou usedlostí nedaleko Konopiště, jejíž základy pocházejí ze 13. století. Stálá vlhkost ve sklepě je 90 % a teplota 9,9°C.

Number of chat messages: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6783x