O Víně

13.02.2010 H. Active: Yes Date and time of publication: 13.02.2010 07:00

Chvála a kritika Templářů

"Paint Cron" aneb Jak jsem degustovala vína z Templářských sklepů.

Máme vinný sklípek v osadě „Pod dubňansků horů", která se nachází mezi Mutěnicemi a Dubňanami (jak název napovídá, měla by být součástí Dubňan, ale oficiálně patří k Mutěnicím - prý tento katastr kdysi Dubňáci prohráli v kartách... :-o)). No a v této malebné sklepní osadě mají své vinice a sklípky nejen místní vinaři jako jsou Vojtěch Jestřáb, Zbyňa Kopeček, Vašek Ilčík, „fůsatý" Flajsar, Jožka Bernátek a mnoho dalších, ale i řada přespolních, a to nejen z Prahy, ale i z Náchoda, Moskvy, Londýna... A všichni tito „sklípkani" se pravidelně navštěvují a na tematických degustacích (pokaždé v jiném sklepě) hodnotí vína, jejichž výsledky pražský horloger Vláďa Drápal zapisuje do kroniky.

Při jedné takové seánci, těsně před vánočními svátky, kdosi (jedni z novějších „naplavenin" z Prahy, jejichž jména mi unikla) zařadil do ochutnávky Pinotů dva vzorky z Templářských sklepů. Dovolila jsem si je poněkud ostřeji komentovat, což tento pár, který je přinesl, nepřijal příliš kriticky a shovívavě. Až do takové míry, že jsem si myslela, že mají nějaké profesionální vztahy s výrobcem... Jelikož se jednalo o Templáře té nejnižší kategorie (Varietal Collection) a já měla v čerstvé paměti report z diskuzí k článku „Jak jsem pil Templáře" na jednom z populárních vinných blogů - viz zde: http://www.jizni-svah.cz/2009/12/jak-jsem-pil-templare.html - stála jsem si na svém, ale v duchu si vzala předsevzetí, že musím znovu přechutnat jejich sortiment, zejména pak ty vyšší řady, z nichž mi kdysi utkvěl v paměti barikový Alibernet (před lety výhra v tombole na Vinařských Litoměřicích), který byl excelentní.

A tak jsme nedávno s Johnem ochutnali Templáře. Impromptu. Při nahodilém setkání s obchodním zástupcem této firmy pro Prahu a střední Čechy, Zbyňkem Sirovým, kdy jsme měli možnost ve velmi malém průřezu odegustovat na půl tuctu vzorků a byli jsme (až na jeden exemplář, který měl oxidázu a těkavky, ale třeba byla lahev již déle otevřená...) velice příjemně překvapeni. Tak příjemně, že jsme se rozhodli náš příští článek pro Prague Post věnovat právě Templářům... Watch the space!

Avšak stejně jako ostatní bloggeři na chatech (např. na Jižním svahu:
http://www.jizni-svah.cz/2009/01/hostm-klokan-sob-grand-cru.html
http://www.jizni-svah.cz/2009/02/supermarketovky-syndrom-podcenovani.html
a po nedávném výroku jednoho kolegy z federace novinářů F.I.J.E.V.: "...je sice pravda, že z nepitelnosti se dostali nákupem technologie až na běžnou průmyslovou nudu..."), i já jsem se v obchodech Templářům doposud vyhýbala a mám rovněž stejné výhrady k pravopisným a gramatickým chybám, kterých se toto vinařství dopouští na etiketách vín, na vlastní webové prezentaci a v PR článcích, např. methode charmate, vins millésime, vin de reservé, Sang Real, Saint Real Charmate, Grand Collection, Saint Croix... - posledně jmenovaný produkt - onen Saint Croix [sic] - navíc jednou špatně přečetl personál OC Tesco-Zličín a vytvořil poutač AKCE s názvem výrobku „Paint Cron za 119,90 Kč" - zřejmě nemohli krasopis templářských rytířů rozšifrovat :-) - viz foto. I neodolala jsem a tato cedule od té doby zdobí s ostatními podobnými artefakty, vtípky a faux-pas nástěnku vyvěšenou na čestném místě dveří uvnitř naší toilety...

Takové hrubky opravdu na potenciálního zákazníka nedělají dobrý dojem. Vždyť s tak barvitou historií a jinak vynikající adjustáží by se výrobky Templářských sklepů mohly tak skvěle prezentovat, zejména v zahraničí! Prosím, managemente Templářů, povšimněte si svých chyb a než se vydáte na ProWein, Vinitaly nebo do Londýna, opravte si náležitě tištěné materiály, abyste nebyli lidem pro smích...!

Number of chat messages: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7236x