O Víně

30.12.2019 J. Active: Yes Date and time of publication: 30.12.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v prosinci 2019

V průběhu prosince jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší zastoupení měla vína z Moravy (6x) a po jednom zástupci bylo víno ze Slovenska, Chile a Itálie. Nejvíce mne zaujalo Chardonnay 2016 výběr z hroznů z Vinařství Novosedly Vinofol s.r.o., Cabernet Moravia 2015 kabinetní s Vinařství Čech s.r.o. Tvrdonice, slovenský Tramín červený 2017 z Fierowine Kmeťovo a chilský Malbec 2018 Reserva z Viu Manent S.A.

1. Rulandské modré 2015 výběr z hroznů - Vinařství Bunža Vlastimil, Bzenec

Lahev jsem koupil v březnu 2019 za 139,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 160,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské obci Bzenec. Šroubovací uzávěr a etiketa s vinařskými motivy. Barva je rubínově červená, má cihlové záblesky a menisky. Viskozita je velmi slušná a intenzita barvy nížší, jak je u této odrůdy obvyklé. Vůně je jemná a nabídne v nástupu kompotové tóny v podobě černých jeřabin a brusinek. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost, ve které najdete švestková povidla a jemnou kořenitost, která má původ v jemném doteku s dubovým sudem. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Vinařství víno doporučuje ke grilovaným pokrmům, hovězímu masu a k sýrům. Hodnocení: 8 bodů.

2. Tramín červený 2017 - Fierowine Kmeťovo, Slovensko

Lahev z řady Limited Edition jsem v dubnu 2019 dostal. Jedná se o Terroir Požitavie. Šroubovací uzávěr a velmi jednoduchá, ale moderní adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je odrůdová a nabídne jemné tóny čajových růží, která přechází do exotického koření a tropického ovoce. Chuť je středně dlouhá, má šťavnatou kyselinku, která vás popožene při popíjení. Lahev můžete otevřít již dnes, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Svatovavřinecké 2016 pozdní sběr - Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice

Lahev z řady Ch. C. André, které je zatříděné jako bio víno, jsem koupil v březnu 2019 za 179,- Kč (Kaufland). Vlastní hrozny mají původ na viniční trati Stará hora ve vinařské obci Újezd u Brna. Cukernatost hroznů v době sklizně dosáhla 22,0 °NM. Plastová zátka délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny, ve kterých najdete sušené višně a černý rybíz. Buket se dále přesouvá do slabých kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou harmonii a dozvuk, ve kterém vystoupí kompotové tóny. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,3 g/l, obsah kyseliny 5,0 g/l, bezcukerný extrakt 26,3 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

4. Malbec 2018 Reserva - Viu Manent S.A. Chile

Lahev jsem koupil v září 2019 za 139,90 Kč (výprodej Globus, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valle de Colchagua. Korek z drtě délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je inkoustově červená, má neuvěřitelně vysokou intenzitu a viskozitu. Jen na okrajích se projevují fialové záblesky. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě borůvek, višní a švestek, které se přesouvají do kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má velmi vysoký extrakt, robustní tělo a ovocitý závěr, ve kterém najdete ostružiny, kávová zrna a hořkou čokoládu. V dozvuku vystoupí robustní tělo a třísla, která mají původ ve zrání v sudech, konkrétně 20 % objemu zrálo 5 měsíců ve francouzských dubových sudech. Vinařství doporučuje víno ke grilovaným červeným masům, k pikantní uzenině či dušeným pokrmům. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Cabernet Moravia 2015 kabinetní - Vinařství Čech s.r.o. Tvrdonice

Lahev jsem v září 2019 dostal. Hrozny mají původ na viniční trati Nové vinohrady ve vinařské obci Tvrdonice. V době sklizně měly hrozny cukernatost 19,6 °NM. Už dlouhou dobu mi připadá adjustáž tohoto vinařství jako naprosto nepřehlédnutelná a skvělá. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má velmi vysokou intenzitu a slušnou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu zajímavé odstíny mletého máku, jak bývá u této odrůdy obvyklé (záleží na klonu a vyzrálosti hroznů). Na pozadí můžete najít také jemnou kořenitost. Chuť je středně dlouhá, má nádhernou harmonii a jemná třísla v závěru, ve kterém najdete kořenitost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Vinařství doporučuje víno k telecím játrům na roštu. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Chardonnay 2016 výběr z hroznů - Vinařství Novosedly Vinofol s.r.o.

Lahev jsem koupil v září 2019 za 119,90 Kč (výprodej Globus, běžná cena 219,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Sahara ve vinařské obci Pavlov. V době sklizně měly hrozny cukernatost 24,6 °NM. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu odpovídající zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je mnohoslibná a extraktivní od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí ovocité tóny v podobě přezrálých hrušek, sušených meruněk a rozinek, které se přesouvají do kompotového ovoce či marmelády. Chuť je středně dlouhá až dlouhá díky vysokému zbytkovému cukru. Ovocitost a především extrakt je poznat v každém coulu. Vinařství víno doporučuje k panence s Gorgonzolovou omáčkou. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2020. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 30,7 g/l, obsah kyseliny 5,7 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Primitivo 2018 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Meridia, Fossalta di Piave, Itálie

Lahev jsem koupil v říjnu 2019 za 99,90 Kč (akce Billa, běžná cena 119,90 Kč). Hrozny odrůdy Primitivo mají původ ve vinařské oblasti Apulia - Salento. Na webových stránkách dovozce najdete u tohoto vína následující text. Sběr hroznů v září, fermentace na slupkách tradiční metodou výroby červeného vína. Fermentace trvá minimálně 10 dnů při kontrolované teplotě 26 až 28 °C, macerace při kontrolované teplotě po dobu 6 měsíců. Velmi jednoduchá, moderní a vkusná adjustáž. Plastová zátka délky 38 mm. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě švestkových tónů a povidel. Chuť je středně dlouhá a má příjemný dozvuk, ve kterém vystoupí lékořice a další exotické koření. Na to, že se jedná o víno ze supermarketu, od kterého jsem nečekal žádné zázraky, tak musím s čistým svědomím říci, že mne velmi mile překvapilo. Lahve můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Vinařství víno doporučuje k chuťově výraznějším pokrmům, obzvláště k těstovinám s masovými omáčkami, červeným pečeným a grilovaným masům a k sýrům. Hodnocení: 7,5 bodů.

8. Nitria 2018 pozdní sběr - Vinařství Ludwig s.r.o.

Lahev z řady "Seznamte se!" jsem koupil v srpnu 2019 za 119,- Kč (Billa). Hrozny mají původ ve vinařské obci Velké Pavlovice. Wikipedie uvádí: Nitria (dříve také Nitranka, v katalogu VIVC uvedena pod původním názvem Nitra, platným do roku 2011) je středně pozdní moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera), používaná k výrobě červených vín. Odrůda byla vyšlechtěna na Slovensku v roce 1976, Ing. Dorotou Pospíšilovou, Ph.D. a kolektivem šlechtitelů Výzkumného ústavu vinohradnického Bratislava, křížením odrůd Castets a Abouriou noir. Křížením těchto dvou odrůd vzniklo 85 semenáčků, ze kterých bylo vyselektováno pro další zkoušky osm jedinců. Pro velkou heterogenitu znaků potomstva byly dále selektovány čtyři typy, ze kterých později vzešly sesterské odrůdy Nitria, Hron, Rimava a Váh, nesoucí jména slovenských řek. Plastová zátka nomacorc délky 44 mm s potiskem. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu, fialové záblesky na okrajích a střední viskozitu. Vůně nabídne v nástupu kořenité tóny v podobě exotického koření, které přechází do tabákového listu a hořké čokolády. Chuť je plná a má výrazná třísla v dozvuku. Víno proto doporučuji nechat minimálně rok na lahvi. Archivační potenciál odhaduji do roku 2025. Vinařství víno doporučuje k uzenému masu či klobásce. Hodnocení: 8 bodů.

9. Ryzlink vlašský 2018 pozdní sběr - Vinařství Volařík Mikulov

Lahev jsem koupil v říjnu 2019 za 249,- Kč (akce Globus, běžná cena 279,- Kč). Hrozny mají původ na ikonické viniční trati Zimní vrch ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Cukernatost při sběru: 23,8 °NM. Šroubovací uzávěr a jednoduchá adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně nabídne intenzivní ovocité tóny, ve kterých se nejvíce objevují grepy, pomelo a sušená pomerančová kůra. Chuť je středně dlouhá, má velmi pikantní kyselinku, která aktuálně dominuje nad zbytkovým cukrem. Vysoký obsah alkoholu (14 % obj.) potřebuje určitý čas, aby lépe zapadl do výsledného celku. V dozvuku vystoupí mineralita s tóny vlašských ořechů, která je typická pro tento terroir. Ocenění: Zlatá medaile Meditrina (2019), Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2019), Stříbrná medaile  Weinparade Poysdorf (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,4 g/l, obsah kyseliny 7,1 g/l a obsah alkoholu 14,0 % obj. Lahev doporučuji otevřít nejdříve v roce 2020, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | All
Number of chat messages: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1582x