O Víně

04.11.2019 J. Active: Yes Date and time of publication: 04.11.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v říjnu 2019

V průběhu října jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší množství vín bylo z Moravy (6x) a po jednom zástupci bylo z Chile, Francie a Nového Zélandu. Absolutním vítězem tohoto měsíce byl Tramín žlutý 2017 moravské zemské z Vinných sklepů Valtice. Následoval Cabernet Blanc 2017 pozdní sběr, Hibernal 2016 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice a Rulandské modré 2016 pozdní sběr (rosé) ze Znovínu Znojmo.

1. Rulandské modré 2016 pozdní sběr (rosé) - Znovín Znojmo a.s.

Lahev polosladkého rosé z řady "Kulatá vína πnot noir ~ 3,14" jsem koupil v červenci 2019 za 159,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 180,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Bílá hora ve vinařské obci Uherčice, která spadá do Velkopavlovické vinařské podoblasti. Velmi originální adjustáž a skleněná zátka, kterou jsem si již velmi oblíbil díky praktičnosti s uzavíráním. Barva je lososově růžová, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu, která odpovídá zatřídění do polosladkého vína. Vůně je mnohoslibná od prvního okamžiku a to je určitě první příjemné překvapení vzhledem k ročníku 2016. V nástupu najdete extraktivní ovocité tóny v podobě malin a jahod, které se přesouvají do smetanového jogurtu. Chuť je středně dlouhá, plná a ovocitá, ve které dominují tóny jahod a malin. V dozvuku samozřejmě vystoupí zbytkový cukr, který je ale díky stále pikantní kyselince příjemný a vyvážený. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 18,6 g/l, obsah kyseliny 6,7 g/l, bezcukerný extrakt 23,5 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Ocenění: Stříbrná medaile Le Mondial du Rose Paris (2018), Stříbrná medaile Jarovín Rosé (2017), Stříbrná medaile na Festwine Dubrovnik (2017),  Diplom Decanter Londýn (2017). Lahev doporučuji otevřít nyní, nejpozději v roce 2021. Hodnocení: 8,5 bodů

2. Cabernet Blanc 2017 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v rámci akce "Voňavý balíček vín" (e-shop vinařství 206,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Hintertály ve vinařské obci Valtice. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu výrazné ovocité tóny v podobě angreštu a černého rybízu, které se přesouvají do tropického ovoce a rozinek. Chuť je středně dlouhá, má velmi výraznou ovocitost podobající se výše popsanému buketu. V závěru vystoupí šťavnatá kyselinka, která vás popožene k dalšímu doušku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Je to velmi extraktivní bílé víno, které ocení milovníci svěžích aromatických vín. Vinařství víno doporučuje k vepřovému masu a k sýrům. Ocenění: Zlatá medaile Vinařské Litoměřice (2019), Zlatá medaile  Wine Trophy (2019), Zlatá medaile Weinparade Poysdorf (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,1 g/l, obsah kyseliny 6,4 g/l, bezcukerný extrakt 19,7 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

3. Sauvignon blanc 2018 D.O. Valle de Casablanca (Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 za 114,90 Kč (výprodej Tesco, běžná cena 229,90 Kč). Mošt z hroznů odrůdy Sauvignon Blanc byl po vylisování kvašen v barikových sudech z francouzského a amerického dubu v klimatizované místnosti při teplotě 16 - 18 °C. V sudech typu barrique mladé bílé víno následně leželo dalších šest měsíců. Barva je zlato-žlutá, má velmi nízkou intenzitu, ale dobrou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě broskví, které přecházejí do květů hluchavky, černého bezu a jemné vanilky. Po důkladném rozdýchání najdete slabé kopřivové odstíny, které mi vždy připomínají naše nedozrálé Sauvignony. Chuť je středně dlouhá, svěží a má pikantní kyselinku. V dozvuku vystoupí ovocitost popsaná u buketu a jemná kořenitost, která má původ v dubovém sudu. Dotyk s dubem byl provedený velmi citlivě. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Vinařství doporučuje víno v kombinaci se saláty, kuřecím a rybím masem. Hodnocení: 8 bodů.

4. Gewurztraminer 2016 Appellation Alsace Protégée (AOP) - Arthur Metz, Francie

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 za 149,90 Kč (výprodej Tesco, běžná cena 299,90 Kč). Víno vyrobil pro známý vinařský podnik Nicolas Haeffelin. Adjustáž zapadá do schématu Alsaska. Šroubovají uzávěr a vysoká lahev. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je intenzivní od prvního okamžiku a také odrůdová. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě liči a kompotovaných mandarinek, které se přesouvají do kořenitých odstínů a čajových růží. Chuť je středně dlouhá, má nádherný extrakt a dozvuk s vyšším zbytkovým cukrem. Vinařství k vínu doporučuje pikantní pokrmy, jako například thajské kari. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Hibernal 2016 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "COLL"  jsem koupil v srpnu 2019 v rámci akce "Voňavý balíček vín" (e-shop vinařství 167,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž řady "COOL" a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a výbornou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí extraktivní ovocité tóny v podobě ananasu a bílého rybízu, které se přesouvají do rozkvetlého bezu a slabých kořenitých odstínů (anýz, vanilka). Chuť je středně dlouhá a má příjemný zbytkový cukr v závěru, jak je u této odrůdy časté. V dozvuku najdete vyzrálé hrozny a ovocitost popsanou u buketu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Vinařství víno doporučuje k rybám, drůbeži a k sýrům. Ocenění: Stříbrná medaile Prague Wine Trophy (2018). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,2 g/l, obsah kyseliny 5,8 g/l, bezcukerný extrakt 22,0 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

6. Tramín žlutý 2017 moravské zemské - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "Premium Collection" jsem koupil v srpnu 2019 v rámci akce "Voňavý balíček vín" (e-shop vinařství 221,- Kč). Zatím jsem neměl příležitost ochutnat výjimečnou odrůdu Tramín žlutý. Webové stránky vinařství uvádí, že v době sklizně měly hrozny cukernatost odpovídající výběru z hroznů. Standardní adjustáž a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní, mnohoslibná a poměrně široká od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí intenzivní tóny čajových růži, které se přesouvají do ovocitých odstínů v podobě máslových hrušek a žlutého melounu, jak naprosto přesně uvádí popis na zadní etiketě. Chuť je plná a má nádherný závěr, ve kterém se opět objeví ovocitost popsanou u buketu. V dozvuku vystoupí slabé tóny sušené pomerančové kůry. Vinařství doporučuje toto výjimečné víno k drůbežím játrům, sýrům a ovocným pohárům. Ocenění: Bronzová medaile Finger Lakes (2019), Bronzová medaile Great American (2019), Premium Gold Prague Wine Trophy (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 17,3 g/l, obsah kyseliny 4,4 g/l, bezcukerný extrakt 20,4 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9,5 bodů.

7. Sauvignon blanc 2018 Marlborough - Southern Ocean, New Zealand

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 za 129,- Kč (Billa). Víno bylo dovezeno a vyrobeno ve stáčírně Felix Solis S.L. Hrozny odrůdy Sauvignon blanc mají původ ve vinařské oblasti Marlborough. Velmi zajímavá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu intenzivní ovocité tóny v podobě černého rybízu a angreštu, které se přesouvají do slabých herbálních odstínů, kde dominují kopřivy. Chuť je středně dlouhá a má výraznou a šťavnatou kyselinku, která vás popožene při popíjení. Lahev můžete otevřít již teď, ale doporučuji minimálně rok nechat v archivu. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 7,5 bodů.

8. Sauvignon 2018 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem koupil v březnu 2019 za 149,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 160,- Kč). Jedná se o řadu "Ještěrka zelená" (Lacerta Viridis). Hrozny mají původ na viniční trati Knížecí vrch ve vinařské obci Hnanice. Tradiční adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu intenzivní ovocité tóny v podobě vyzrálých broskví, meruněk a angreštu, které se přesouvají do citrusových plodů. Chuť je středně dlouhá a má pikantní kyselinku, která vás popožene. Ovocitost (ryngle, pomelo) je znatelná také v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Znovín tento Sauvignon doporučuje podávat například k drůbežímu masu nebo rybám. Vinařství uvádí archivační potenciál do období let 2023 až 2025. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,1 g/l, obsah kyseliny 6,9 g/l, bezcukerný extrakt 24,7 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

9. Tramín červený 2017 výběr z hroznů - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev z řady "Family Reserve" jsem koupil v srpnu 2019 v rámci akce "Voňavý balíček vín" (e-shop vinařství 206,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kamenný vrch ve vinařské obci Novosedly. Standardní adjustáž a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou viskozitu a velmi dobrou intenzitu. Vůně je extraktivní a v nástupu nabídne ovocité tóny v podobě čajových růží, grepů a broskví. V závěru najdete jemnou mineralitu se zajímavou slaností. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2023. Ocenění: Stříbrná medaile Grand Prix Vinex (2019), Premium Gold Prague Wine Trophy (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1,0 g/l, obsah kyseliny 4,8 g/l, bezcukerný extrakt 27,7 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | All
Number of chat messages: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2042x