O Víně

03.10.2019 J. Active: Yes Date and time of publication: 03.10.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v září 2019

V průběhu září jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší zastoupení měla vína z Moravy (4x) a Slovenska (3x). Po jednom zástupci bylo víno z Itálie a J.A.R. Njevíce mne zaujal z Vinných sklepů Valtice Ryzlink vlašský 2015 výběr z hroznů a Müller-Thurgau 2018 pozdní sběr. Zaujal mne také Ryzlink vlašský 2016 kabinetní z vinařství Kolby Pouzdřany a italské Cielo Primasole Primitivo Puglia 2018 IGT.

1. Ryzlink vlašský 2015 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady "Premium Collection" jsem koupil v dubnu 2019 v rámci akce „Balíček vín s aprílovým překvapením“ (e-shop vinařství 233,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovský kopec ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu najdete jemné květinové tóny, které přecházejí do odstínů sušených rozinek, vyzrálých hroznů a zralého ovoce. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má krásnou harmonii a extraktivnost v závěru. V dozvuku vystoupí zajímavá mineralita a svěžest. Je obdovuhodné, že i když jde o ročník 2015 má víno stále krásnou kyselinku a svěžest. Archivační potenciál po dnešní zkušenosti odhaduji až do roku 2024. Vinařství víno doporučuje k vepřovému masu, paštikám a sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,4 g/l, obsah kyseliny 5,4 g/l, bezcukerný extrakt 20,8 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Je to nádherný vlašák, kterému nelze nic vytknout, spíše naopak. Hodnocení: 9 bodů.

2. Müller-Thurgau 2016 kabinetní - Malý vinař Velké Bílovice

Lahev jsem koupil v červnu 2019 za 118,- Kč (výprodej Albert). Hrozny mají původ na viniční trati Nová hora ve vinařské obci Velké Bílovice. Korek z drtě délky 44 mm. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě citrusů a limetek, které se přesouvají do medových odstínů. Chuť je středně dlouhá a má velmi šťavnatou kyselinku. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,4 g/l, obsah kyseliny 5,8 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Lahev doporučuji otevřít nyní, nejpozději v roce 2021. Hodnocení: 8 bodů.

3. Müller-Thurgau 2018 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v rámci akce "Voňavý balíček vín" (e-shop vinařství 149,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati U akátového lesa ve vinařské obci Pasohlávky. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je kouzelná a poměrně široká od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí ovocité tóny v podobě čerstvých broskví a žlutých hrušek, které se přesouvají do tropického ovoce a vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má krásnou ovocitost a extrakt v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Jedná se o parádní a extraktivní milerku, která osloví všechny milovníky aromatických bílých vín. Vinařství víno doporučuje k pečeným rybám, drůbeži a k sýrům. Ocenění: Zlatá medaile Valtické vinné trhy (2019), Stříbrná medaile Wine Trophy (2019), Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf (2019). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,3 g/l, obsah kyseliny 5,7 g/l, bezcukerný extrakt 19,5 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

4. Vlašák (Rizling vlašský) 2017 - Vinárstvo Víno Kamino, Slovensko

Lahev respektive karton šesti různých lahví z uvedeného vinařství, jsem koupil přes kolegu z práce v květnu 2019 za 160,- Kč. V oficiálních materiálech tohoto vinařství je uvedena cena 6 € / lahev. Protože je to první lahev ze zakoupené šestice vín, dovolte mi na úvod uvést základní informace týkající se tohoto vinařství: Kamino je maličké rodinné vinařství založené z lásky k výjimečnému vínu, přinášejícím radost nám, i vám. Jsme dva mladí ľidé, vystudovaní ve vinohradnickém a vinařském oboru , ktoří se rozhodli získané znalosti přenést do lahví až k Vám. Když máme velmi blízko k přírodě, v tom stejném duchu se snažíme také o výrobu našich přírodních vín, s minimálními technologickými zásahy do moštu a vína, a s maximálně zachováním jedinečních a typických vlastností každé odrůdy. Jistě vás zaujal název vinařství. Slovní spojení vyjadřuje nás a naší cestu k vínu. Kamino je Katka, Michal a víno : -) Vychutnajte si se svými nejbližšími každý doušek. Na zdraví přejí Katka a Michal. Hrozny mají původ v Malokarpatské vinařské oblasti (Kálnica). Sklizeň proběhla 14.10.2017 při cukernatosti 21 °NM. Hrozny byly macerované 4 dny při teplotě 13 °C, zakvašené neutrálními kvasinkami, po dokvašení míchány na vlastních kvasnicích ve starém dubovém sudu po dobu 10 měsíců, ve ktorém proběhla spontánní malolaktická fermentace. Velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž a korek z drtě délky 44 mm. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité odstíny, které přechází do květinových tónů a vlašských oříšků. Chuť je středně dlouhá, má velmi pikantní kyselinku, která vás nakopne a donutí k další skleničce. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Hodnocení: 7,5 bodů.

5. Ryzlink vlašský 2016 kabinetní - Kolby, a.s. Pouzdřany

Lahev jsem koupil v červenci 2019 za 150,- Kč (akce Globus, běžná cena 179,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kolby ve vinařské obci Pouzdřany v Mikulovské vinařské podoblasti. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne ovocité tóny v nástupu v podobě žlutých hrušek, tropického ovoce a vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má velmi výrazný extrakt a výbornou harmonii. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2021. Jedná se o parádní kabinetní vlašák. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Leánka (Pesecká Leánka) 2017 - Vinárstvo Víno Kamino, Slovensko

Lahev respektive karton šesti různých lahví jsem koupil přes kolegu z práce v květnu 2019 za 160,- Kč. V oficiálních materiálech tohoto vinařství je uvedena cena 6 € / lahev. Hrozny mají původ v Malokarpatské vinařské oblasti (Kálnica). Sklizeň proběhla 30.9.2017 při cukernatosti 20 °NM. Hrozny byly macerované 5 dnů při teplotě 10 °C, zakvašené neutrálními kvasinkami, po dokvašení míchány na vlastních kvasnicích po dobu 4 měsíců. Následně víno zrálo v nerezové nádobě. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je velmi jemná a nabízí květinové tóny, které se přesouvají do sušených meruněk a rozinek. Jedná se o zajímavé bílé víno, které doporučuji otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2020.  Hodnocení: 7,5 bodů.

7. Pinotage 2019 (Rosé) - Swartland Winery, J.A.R.

Lahev z řady "Contours Collection" jsem koupil v červnu 2019 za 109,- Kč (akce Mountfield, běžná cena 388,- Kč). Je to první víno ročníku 2019, které jsem měl možnost ochutnat. Velmi jednoduchá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je malinově růžová, má střední viskozitu a slabší intenzitu. Vůně je extraktivní a nabídne intenzivní ovocité tóny v podobě malin a lesních jahod, jak je pro svěží rosé typické. Chuť je středně dlouhá, ovocitá a má krásný dozvuk, ve kterém najdete citrusové plody. Víno můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2021. Mountfield doporučuje víno k čerstvému ovoci nebo lehkým letním salátům a také jako aperitiv. Hodnocení: 7,5 bodů.

8. Burgunda biela (Rulandské bílé) 2017 - Vinárstvo Víno Kamino, Slovensko

Lahev respektive karton šesti různých lahví jsem koupil přes kolegu z práce v květnu 2019 za 160,- Kč. V oficiálních materiálech tohoto vinařství je uvedena cena 6 € / lahev. Hrozny mají původ v Malokarpatské vinařské oblasti (Kálnica). Sklizeň proběhla 7.10.2017 při cukernatosti 21,5 °NM. Hrozny byly macerované 2 dny při teplotě 13 °C, zakvašené neutrálními kvasinkami, po dokvašení míchány na vlastních kvasnicích ve starém dubovém sudu po dobu 10 měsíců. Vůně nabídne slabé ovocité tóny, které přecházejí do jemné vanilky a exotického koření. Chuť je středně dlouhá, má nádhernou harmonii, minerálnost v dozvuku a krásný extrakt díky kontaktu se starým dubovým sudem. Je to krásná a plná burgunda, kterou můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2021. Hodnocení: 8 bodů.

9. Cielo Primasole Primitivo Puglia 2018 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Cielo e Terra S.p.A., Itálie

Lahev jsem koupil v srpnu 2019 v Globusu za 100,- Kč (výprodej, běžná cena 149,- Kč). Hrozny odrůdy Primitivo mají původ ve vinařské oblasti Puglia. Jednoduchá adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm. Barva je rubínově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu květinové tóny v podobě rozkvetlých pivoněk a fialek, které se přesouvají do kořenitých tónů. Chuť je plná a má krásný ovocito-kořenitý extrakt v dozvuku, ve kterém vystoupí robustní třísla. Druhý den se třísla nádherně uvolnila a vše působilo mnohem více ovocitějším dojmem. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Vinařství doporučuje víno podávat ke zvěřině, pečenému masu a sýrům. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | All
Number of chat messages: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1843x