Degustace v Ústí nad Labem - vinařství Vilém Kraus, Mělník
Dne 16. května 2013 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem další premiérové vinařství. Zavítal mezi nás Karel Hejduk, sklepmistr vinařství Vilém Kraus z Mělníka.
Asi každý, kdo se o víno jen otřel, zná jméno profesora Krause. Tento pán toho za svůj život stihl tolik, že by to vydalo na pěkně tlustou knihu. Mimo jiné založil na Mělníku vinařství, které v současné době vede jeho vnuk. A právě toto vinařství jsme u nás přivítali, a to v osobě jeho sklepmistra, pana Karla Hejduka.
Ve vinařství jsme byli na exkurzi loni, předváděná vína a filozofie vinařství nás nadchly, takže nebylo nad čím váhat. Pan Hejduk se sice pořád opatrně ptal, zda na degustaci přijde alespoň někdo a zda si někdo alespoň něco koupí, ale věřili jsme, že vše dobře dopadne a bude příjemně překvapen.
Zájem byl velký, opět se nás sešlo skoro padesát. Pan Hejduk přivezl vína perfektně nachlazená, takže krátký pobyt v ledničce byl už jen formalitou. Přípravy jsme opět zvládli výborně, jako vždy :-), takže zbyl i čas na foto.
V sedm jsme začali. Na panu Hejdukovi bylo sympatické, že nám nechal nahlédnout až do své vinařské kuchyně. Nic netajil, ochotně odpovídal na dotazy a dozvěděli jsme se tak spoustu zajímavostí.
Vinařství hospodaří na zhruba 20 hektarech a zhruba o dalších pět se bude rozšiřovat. Nejde o tradiční vinařskou lokalitu, přesto věří, že by mohla být zajímavá. Budou zde vysazeny odrůdy odolné proti mrazu Hibernal a Solaris.
Vinařství není úplně stěžejním programem firmy, hlavně se zabývají množením sazenic a jsou největší firmou tohoto druhu v České republice. Kromě prodeje sazenic jsou schopní poradit s pěstováním a zakládáním vinic prakticky na klíč. Profesor Vilém Kraus stále ve vinařství pomáhá, ale vzhledem ke svému věku spíše radou, moudrostí a zkušeností. Vzpomněl jsem sklepmistra Gotbergu, který říkal, že napřed nechali za strašné peníze udělat rozbor půdy a pak stejně dali odrůdy tak, jak jim řekl profesor Kraus, a nikdy tohoto rozhodnutí nelitovali.
O svých vínech říkají na svých stránkách velmi výstižně toto:
"Již při výběru místa pro vinici, ctíme historii a zkušenosti těch, co zde pracovali a žili před námi. Vysazujeme odrůdy typické pro náš region, sázíme na autentičnost naší lokality a vinice v této shodě dávají ze sebe to nejlepší, dobré víno se dá vytvořit ve sklepě, ale vynikající vína tvoří terroir, rozumné hospodaření ve vinohradu a tím vyvážený růst révy, s podporou moderního a šetrného zpracování zdravých hroznů. Proto na etiketách našich vín naleznete název vinařství, odrůdu, ročník a označení České zemské víno. Klasické zatřídění vín, které se v České republice používá, má pouze jednu výpovědní hodnotu a to cukernatost hroznů. Nechceme víno klasifikovat jen podle jednoho kvalitativního znaku. Věříme, že naše vína těchto znaků mají mnohem víc a pokud ochutnáte jakékoliv naše víno, uspokojí vaše očekávání a zůstanete jim věrni a nápis výběr z hroznů vám chybět nebude."
Nemohu, než souhlasit. Vína jsou nesmírně příjemně pitelná, mají krásnou, šťavnatou kyselinu a lákají k dalšímu napití. Až na malé výjimky (Dornfelder) používají výhradně šroubové uzávěry. Můžeme na to mít různý názor, ale fakt, že se výborně a lehce otvírají, zpochybnit nelze.
Hrozny sklízí ručně a snaží se nepřislazovat. Pokud přidávají cukr, pak pouze v malém množství a to ve fázi kvašení, nikoliv až na závěr. Ve vínech nechávají zbytkový cukr podle citu a snaží se tak mít určité portfolium, které uspokojí zákazníky s různou chutí.
Loni zkusili experiment, kdy zdravé, dobře vyzrálé hrozny zamrazili a vylisovali z nich ledové víno. Výsledek byl úchvatný a na tento experiment se můžeme těšit také letos. Pan Hejduk zdůraznil, že v žádném případě nechtějí klamat spotřebitele a víno budou deklarovat jako sladké zemské.
Nejsou zastánci archivace, respektive se domnívají, že k tomu jsou vhodná jen některá vína a to spíše červená. Snaží se používat co nejšetrnější technologie a způsoby, například mošt zvedají na vysokozdižném vozíku, nečerpají ho a podobně.
Jedenáct vzorků tvoří prakticky všechna vína, které vinařství v současné době prodává, takže jsme si mohli udělat opravdu ucelenou představu. Čím nás všechny uchvátily? Myslím si, že především rozmanitostí. Ano, každý vinař má svůj styl, ovšem vína byla od sebe jasně rozpoznatelná a měla svůj charakter. Pan Hejduk pochopitelně u každého vysvětloval, proč se ho snažili udělat právě takto a co tím sledovali.
Návštěvníkům nic nevnucoval, vždy řekl, co ve víně cítí on a nechal ostatní, aby sami našli ke vzorku cestu nebo nenašli.
Mně skutečně na této degustaci chutnalo všechno, strašně moc, ale pokud bych byl s pistolí u hlavy nucen vyřknout vítěze, pak by to byl Hibernal. Zřejmě si ho váží také pan Hejduk, protože v rámci naší akce Vinaři, poznejte se jsme mu nejprve věnovali sekt z burgundských odrůd od paní Bettiny a on věnoval právě Hibernal svému následovníkovi, Honzovi Garčicovi z Pavlova.
Prodej předčil veškerá očekávání. Lví podíl, a to je třeba přiznat, mělo určitě rozhodnutí poskytnout našim návštěvníkům výraznou slevu ze sklepních cen. Ze 40 přivezených kartónů jsme dolů zpět do auta nesli necelých pět.
Po prodeji následovalo focení, poděkování a rozloučení, samozřejmě s příslibem, že se zase brzy uvidíme a že tato degustace nebyla poslední.
Pozvat toto vinařství bylo naprostou trefou do černého. Návštěvníci nám vyjádřili svou spokojenost a především šok, že takto skvělá vína vznikají vlastně jen pár desítek kilometrů od nás, aniž by je nějak lépe znali. Prakticky všichni plánují svou osobní návštěvu ve vinařství, tak se jim to líbilo.
Návštěvu tohoto vinařství mohu jen doporučit. Výborná vína, milý přístup a snadná dostupnost pro obyvatele západní části republiky z něj dělají vinařský cíl číslo 1. Věřím, že se mezi příznivce vinařství zařadíte brzy také...