O Víně

VINAŘSTVÍ HORT Znojmo


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy a Morava do dubna 2004

Podoblast: Znojemská

Adresa:

sídlo firmy:
Pražská 44a, 669 02 - Znojmo

sklep:
Dobšice č.89


Kontaktní osoba:

Ing. Jiří Hort
Soňa Hortová


Telefon: +420 515 / 269 229

mobil: +420 602 / 149 445 (Ing. Jiří Hort) +420 608 / 477 676 (Soňa Hortová)

Web: http://www.vinohort.cz/

E-mail: info@vinohort.cz

Roční produkce: 30 000 láhví

Charakteristika firmy:

Podíl vlastních a kupovaných hroznů: všechny hrozny jsou nakupovány od stálých dodavatelů z nejlepších poloh celé jižní Moravy. Kořeny vinařství rodu sahají do roku 1950, ale počátek aktivnější formy je dostavbou sklepa v roce 1996. Na konci roku 1999 vzniká firma v dnešní podobě. Vinný sklep se nachází v Dobšicích u Znojma ve sklepní uličce za školou.
V současné době je v horečné rekonstrukci druhý vinný sklep ležící též v Dobšicích – u potoka. Podle ďábelsky červené fasády byl pokřtěn na červený sklep a název se brzy ujal. Klademe důraz na výběr zdravé suroviny s vyšším obsahem přírodního cukru, proto se nespokojíme s hrozny z jedné vinařské trati či oblasti a vybíráme hrozny z těch nejlepších poloh celé jižní Moravy. Sami vinice nevlastníme, protože zastáváme myšlenku, že je důležité, aby práci dělali lidé, kteří jí maximálně rozumí.Považujeme se za vinaře, nikoliv za vinohradníky. Na následujících řádcích najdete tedy popis vinic, které nepatří Vinařství Hort, ale jsou s námi smluvně vázány. Za jednu z nejlepších vinic ze znojemska, kterou máme k dispozici považujeme trať Babičák v obci Dyje, Znojemská vinařská oblast. Vinice leží do půloblouku a dává skvělé modré hrozny pro výrobu rosé a velmi prestižní Ryzlink rýnský z jižních expozicí. Vinice dává nízkou úrodu, ale o to kvalitnější surovinu s vysokým obsahem minerálních látek. V hroznech se projevují vlivy štěrkopískového podloží s jílovitým překryvem. Vinice je vedena ve středním vedení, stříhána na 1 krátký tažeň s 8 očky a dvouokým čípkem záložním tažněm). Vinici najdete mezi obcí Dyje a Tasovice u polní cesty.
Pro Rulandské bílé ze Znojemské oblasti upřednostňuje trať Načeratický kopec, kterou vlastní společnost Vinea Nový Šaldorf. Vinice je vedena ve středním vedení na 2 tažně se 4 – 6 očky, což umožňuje pravidelně i v horších ročnících sklízet přívlastková vína s vysokou ovocitostí a lehkými aromatickými tóny. Vinici najdete za obcí Oblekovice, pod Načeraticemi. Z vinice se otvírá nádherný výhled na Znojmo, který by měla ještě vylepšit plánovaná vyhlídka.
Pro hrozny Ryzlinku vlašského vážíme cestu až do Perné, kde ve směru na Klentnici leží po levé straně silnice prestižní trať Levá Klentnická. Vinice patří Mikros-vínu Mikulov a je vedena ve středním vedení na jednom tažni s 6 – 8 očky. Horní listová plocha zůstává do pozdního podzimu, čímž hrozny získávají vyšší extrakt a cukernatost. Na těchto vinicích se snaží každoročně o botrytické sběry. Snahou je zde získat co nejmenší sklizeň ve vysoké kvalitě. Na vinici najdeme vápencové podloží se sprašovito-jílovitou hmotou, které ovlivňuje pozitivně aromatiku a konzistenci hroznů.
Při pátrání po vinařské filozofii říkáme: „Vybrat ty nejlepší hrozny a ve sklepě hlídat všechny operace s co nejmenším poškozením vína. “Nedoslazovat pokud dovolí ročník a zachovat veškeré tóny přírody. Jakostní vína by měla být určena k denní konzumaci při jídle, tedy lehká, ovocná a s malým objemem alkoholu“. „Nízký alkohol je i výhodou pro restauratéra – host si dá místo jedné sklenky dvě“. Při vinaření se nebojíme novinek a experimentů, jsou-li v souladu s přírodou a přirozenou tvorbou vína. Stále více se chce zaměřovat na battonage a používat metodu Sur lie (metody využívající delšího ležení vína v průběhu vinifikace na zdravém kvasničném kalu). Vlajkovou lodí vinařství se v budoucnu stane Sylvánské zelené a cuvée Frankovek prodávané pod názvem Franceska (Frankovka z Česka).
I ve výrobě rosé bychom rádi udrželi na trhu své místo. Technologie vinifikace se řídí zásadami řízeného kvašení. Mošt je vždy důsledně odkalen a zakvašen pečlivě vybranou čistou kulturou kvasinek. Do moštu jsou v průběhu kvašení dodávány vitamíny a další výživa. Mošt chladíme při kvašení více na začátku, při jeho konci spíše udržujeme teplotu okolo 20 – 22°C, abychom unaveným a narušeným kvasinkám usnadnili jejich těžkou práci. Fermentace probíhá v nerezových nádobách. U červených vín dohlížíme na dokonalé míchání a skrápění macerátu, kvas následuje do pěti dnů. Celková macerace u některých červených vín vhodných pro uložení se pohybuje okolo 21 dnů. Odbourání kyseliny jablečné u červených vín považujeme za nezbytnost. Jednotlivé odrůdy jsou postupně láhvovány dle jejich vyzrálosti. Vstup vína na trh se pokoušíme zpomalovat, tak aby vína přicházela ke konzumentům opravdu v nejvyšší kondici.
Lásku k vinařství zdědil Jiří po otci a dědovi, kteří vždy vyráběli víno pro vlastní potřebu rodiny. Od mala pomáhal a byl doma ve sklepě i na rodinném záhumenku. Přesto se chtěl stát původně lékařem.Nakonec však vystudoval Mendlovu zemědělskou a lesnickou univerzitu – fakultu v Lednici, obor vinohradnictví,vinařství. Zde byl vybrán do šlechtitelského týmu. Praktické zkušenosti získával jako technolog u Ing. Miloše Michlovského, CSc.
„České a moravské vinařství není ani tolik omezováno technologiemi či zeměpisnou polohou, jako tím, že se na malém kousku země pohybuje neuvěřitelně velké množství vinařů, kteří se nedokáží shodnout na společné politice“.
Budoucnost firmy v pohledu evropanizace vidíme celkem optimisticky. První z „evropských“ produktů (Franceska) je již na trhu a další (Natura a Charlotta) se začínájí uchycovat. „Věříme, že česká klientela bude stále hledat svého poctivého vinaře“.
Během let, kdy se věnujeme vinařství se stala řada zajímavých či groteskních příhod. Nejvíce však zaujme příběh skvělého Chardonnay 2001 výběr z hroznů. Představte si situaci, kdy vám večer do sklepa přivezou převzácné hrozny, na které se celé léto těšíte, dáte je do lisu a nic. Lis nefunguje. Ostatní sklepy prázdné, náhrada není k dispozici. Naštěstí se našel kamarád, který s námi do třetí hodiny ranní stál společně na částečně rozebraném lisu a lisovali jsme tak společně vlastní vahou. Výlisnost 50% šťávy.Kdo měl štěstí, ochutnal jakou krásu jsme tak zachránili. U Hortů je vítán každý milovník vína. V Dobšicích se buduje infocentrum, cyklostezky i vinařské stezky. Na konci března se pravidelně v Dobšicích pořádá mezinárodní výstava Jarovín Dobšice.


Popis:

Kořeny vinařství rodiny sahají do roku 1950 avšak komerčním aktivitám spojeným s prodejem vína se věnuje od roku 1996, kdy byl dostavěn vinný sklep v Dobšicích. Hrozny jsou původem z vlastních vinic, které se nacházejí v Příměticích u Znojma nebo z předem dohodnutých vinohradů ze Znojemské či Velkopavlovické oblasti. Pro návštěvníky je připraveno posezení ve stylovém prostředí s možností řízené degustace vín s odborným výkladem, prodejem vín, občerstvením, posezením u krbu a při hudbě.

Zdroj: Kapesní průvodce 2002 po vinařských oblastech a vínech České republiky - Helena Baker.


Odrůdy pěstované na výrobu bílých vín:

Chardonnay
Irsai Oliver
Müller Thurgau
Neuburské
Rulandské bílé
Ryzlink rýnský
Ryzlink vlašský
Sauvignon
Sylvánské zelené
Veltlínské zelené


Odrůdy pěstované na výrobu červených vín:

André
Frankovka
Modrý Portugal
Svatovavřinecké


Nejlépe hodnocené vína:

*** B Neuburské 1999, jakostní, oblast Znojemská
**** B Ryzlink rýnský 2000, pozdní sběr, oblast Znojemská, obec Dyje, trať Babičák
**** C Sylvánské zelené 2000, pozdní sběr, oblast Znojemská, obec Vrbovec, trať Ječmeniště
*** D Rulandské bílé 2000, výběr z hroznů, oblast Znojemská, obec Hodonice, trať Kamenný vrch
*** D Rulandské bílé 2000, výběr z hroznů, oblast Znojemská, obec Krhovice, trať Skalka
*** D Chardonnay 1999, pozdní sběr, oblast Velkopavlovická, obec Němčičky, trať Odměry
*** D Chardonnay 2000, výběr z hroznů, oblast Znojemská, obec Vrbovec, trať Ječmeniště
*** C Sauvignon 2000, pozdní sběr, oblast Velkopavlovická, obec Velké Bílovice, trať Dlouhá hora
*** C Sauvigono 2000, výběr z hroznů, oblast Znojemská, obec Vrbovec, trať Ječmeniště
*** C Zweigeltrebe 2000, kabinet, oblast Znojemská, obec Dyje, trať Babičák
*** C Frankovka 1999, pozdní sběr, oblast Velkopavlovická, obec Němčičky, trať Růženy
*** C Modrý Portugal 2000, jakostní, oblast Velkopavlovická
**** C André Natura 2000, pozdní sběr, oblast Velkopavlovická, obec Velké Bílovice, trať Přední hory

Zdroj: Kapesní průvodce 2002 po vinařských oblastech a vínech České republiky - Helena Baker.

Víno destiláty 2001,Sylvánské zelené 2000 pozdní sběr, 2. místo
Grand Prix Vinex – Sauvignon výběr z hroznů 2000, zlatý diplom Valtice 2002 – Chardonnay 2001 výběr z hroznů stříbro
Vinoforum Bratislava 2002 – Chardonnay výběr z hroznů 2001, bronz
Valtice 2003 – Sauvignon 2002 pozdní sběr, Stříbro
Svatovavřinecké 2002 rosé – Stříbro
Vinoforum Valtice 2003: Sauvignon 2002 pozdní sběr, Stříbro
Svatovavřinecké 2002 rosé – Stříbro
Jarovín rosé 2003 - Svatovavřinecké 2002 rosé – Stříbro
Juvenale Brno 2004 – Sauvignon výběr z hroznů 2003 – zlatá medaile
Zlatá medaile Valtice 2004 - Ryzlink rýnský 2003 pozdní sběr

Počet zobrazení stránky: 1321x