O Víně

Chile


Zkratka: CHI
Popis:

Je to přibližně třicet let, co se světu představil malý zázrak v podobě objevu země s tak vynikajícími podmínkami pro pěstování vín. Do nové vinařské oblasti začaly rychle proudit mohutné investice z celého světa (Mondavi, Rothschild, Torres a další). Dnes se tato dlouhá, úzká země na úpatí And nazývá výkladní skříní Jižní Ameriky a díky novým moderním technologiím a skvělým podmínkám produkuje vína světové třídy.

Dalším jevem, kterému Chile vděčí za dnešní úspěch, je absence révokaze phyloxery. Chile byla jediná země, která díky přírodním podmínkám nebyla zasažena touto pohromou, a tak je zde životnost vinné révy několikanásobně delší. Francouzský původ nezapřou dominantně používané klasické odrůdy jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc aj. Nejdůležitější a nejproduktivnější oblastí je Central Valley (centrální údolí) se svými čtyřmi regiony (Maipo Valley, Rapel Valley, Curicó Valley, Maule Valley) a severnější oblast Aconcagua s údolími Aconcagua a Casablanca. Etikety chilských vín jsou značeny podobně jako ve Španělsku, u vyšších tříd se také setkáme s klasifikací Reserva a Gran Reserva, ovšem s mnohem přijatelnějším cenovým navýšením. Přes krátkou vinařskou historii této země jsou chilská vína velmi populární a vyhledávaná. Za příznivou cenu nabízí příjemná, ovocná, nezaměnitelná a výrazně buketní vína pro běžné popíjení i pro náročné.

Chile má jen necelých 120 000 ha vinic, ale čistota a elegance chilských vín si získala miliony obdivovatelů.V roce 1992 Chile exportovala 740 000 hl vína. K nejznámějším firmám patří José Canepa (Sauvignon blanc, Semillon), Viňa Santa Rita (Cabernet Sauvignon) a Undurraga.

Na etiketách jakostních vín je uváděna odrůda, rok sklizně, obsah alkoholu, obsah v ml, oblast původu a běžné údaje o výrobci. V Chile je zakázáno přicukřování moštů.

Apelační systém není v Chile zaveden, ale na etiketách renomovaných firem je vždy uvedena oblast původu. Většinou se vyrábějí čistě odrůdová vína.

Počet zobrazení stránky: 2639x