O Víně

Ukrajina


Zkratka: UKR
Popis:

Největší produkční území je na Krymu a v Zakarpatské Ukrajině.

Sortiment - Pěstují se zde převážně odrůdy světového sortimentu - z bílých odrůd Aligote, Vlašský ryzlink, Chardonnay, Dívčí hrozen (Fetjasko), Rkaciteli, z modrých odrůd pak Cabernet Sauvignon, Malbec, Saperavi, Pinot noir a místní odrůdy Matrasa a Aleatiko.

Historie - Na Krymu bylo v roce 1799 poprvé vyrobeno šumivé víno klasickou metodou kvašením v lahvích. V polovině padesátých let byla zavedena metoda kontinuálního kvašení při výrobě šumivých vín. Ve velkých tancích víno procházelo sekundárním kvašením, kontinuálně přecházelo do dalších tanků a celý proces po třech týdnech výroby byl ukončen tlakovou filtrací do zásobních tanků, smíchání vína s expedičním likérem a stáčením vína pod tlakem do lahví. Výrobní cena těchto vín byla velice nízká, ale jakost dost podřadná. Šumivá vína exportovaná především do Německa byla vyráběna klasickou technologií, většinou jako demi sec a do dosážního likéru se stále přidávalo brandy.

Vína byla v Německu značně oblíbená. Po osamocení Ukrajiny začali s výrobou šumivých vín různí podnikatelé a pod lákavými názvy vyráběli velmi podřadná vína sycená oxidem uhličitým a silně přislazovaná. V některých případech používali na výrobu i ovocná vína. To silně porušilo důvěryhodnost ukrajinských vinařů.

Výroba
Z přírodních vín pocházejí z Krymu dobrá suchá bílá vína z odrůd Aligote a Riesling, červená vína z odrůd Cabernet Sauvignon, Malbec, Saperavi a Matrasa. Kupáž z těchto odrůd je nejčastěji vyráběné víno, které je robustní, extraktivní, dosti drsné. V Zakarpatské Ukrajině v okolí Berehova vyrábějí dobrá suchá vína z odrůd Vlašský ryzlink, Dívčí hrozen a Ryzlink rýnský. Nejznámější vína jsou Perlina stepu, Tropjanda Zakarpatja a Oksamit of Ukraine.

Počet zobrazení stránky: 2524x