O Víně

Moldávie


Zkratka: MOL
Popis:

Moldavie se rozprostírá mezi řekami Prut a Dněstr.Vinice jsou hlavně v jižní a centrální oblasti a mají rozlohu 154 000 ha. Roční výroba je 3,5 milionů hl vína, z toho se většina (2,7 ml. hl.) vyváží, především do Ruska.

Klimatické podmínky - Je zde příznivé kontinentální klima zmírněné vlivem Černého moře - dlouhé a teplé léto, mírné zimy a rovnoměrné srážky.

Sortiment - Pěstují se zde většinou odrůdy světového sortimentu, z bílých nejvíce Aligote (32 % výsadeb), Rkaciteli (22 % výsadeb) dále pak Sauvignon blanc, Feteasca alba, Chardonnay, Gewürztraminer, Muscat Ottonel, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Furmint, z modrých odrůd nejvíce Merlot (35 %), Cabernet Sauvignon (32 %), Pinot noir, Saperavi, Gamay a Malbec. Bílé odrůdy se pěstují na 66 % ploch.

Výroba - Do obnovy moldavského vinařství se zapojil i zahraniční kapitál. S podporou Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj vznikla firma Vinorum S.A., která vlastní 435 ha vinic v údolí řeky Botna na jihu Moldavie. Firma Hincesti-Ryman, ve které mají majoritní podíl Angličané vyrábí velmi dobrá bílá vína Chardonnay a Rkaciteli a červená Rochu a Negru (obě tato vína jsou z odrůd Cabernet Sauvignon a Saperavi).

V Moldavii se vyrábí i řada dolihovaných vín, nejznámější je Kagor, červené dezertní víno z odrůdy Cabernet Sauvignon, které má tmavě rubínově červenou barvu, sladkou, plnou chuť, s příchutí rybízu a medu.

Oblasti - Na severu Moldavie je oblast Balti, kde se pěstuje nejvíce Aligote a Rkaciteli. V oblasti Romanesti, které leží severně od Kišiněva se pěstují odrůdy Aligote, Rkaciteli, Pinot blanc, Cabernet Sauvignon a Merlot. Zde je i známá vinice Krikava, u které jsou 12 kilometrů dlouhé vinné sklepy. Na jihu jsou oblasti Comarat a Cahul, kde převládají modré odrůdy Cabernet Sauvignon a Saperavi. Na jihozápadě jsou oblasti Codru a Tighotchi, kde jsou vinice v nadmořské výšce 300 - 400 m a pěstují se zde bílé odrůdy Chardonnay, Muscat, Ryzlink rýnský a Feteasca.

Počet zobrazení stránky: 1474x