O Víně

Srbsko


Zkratka: SRB
Popis:

Po druhé světové válce byla věnována velká pozornost zakládaní vinic a byla vybudována řada moderních vinných sklepů. Několikaletá občanská válka velmi narušila hospodářství a měla neblahý vliv i na výrobu vína. Před občanskou válkou zde bylo skoro 100 000 ha vinic, nynější stav není znám. Srbsko je převážně hornaté, podnebí je mírné, kontinentální, s mírnými zimami a horkými léty. Srážky jsou většinou 500 - 600 mm ročně. Černá Hora má klima podobné, úhrn srážek je však větší. Celé území je rozdělena na čtyři zeměpisné celky - Srbsko, Kosovo, Vojvodinu a Černou Horu.

Srbsko
Největší vinohradnický region je rozdělen na pět oblastí - Samadija, Nišava, Pocerina-Podgora, Timok a Zapadna Morava.

Modré odrůdy jsou ve velké převaze, pěstuje se jich asi 80 %. Jsou to Prokupac, Gamay, Plovdina, Pinot noir, Plemenka, Merlot a Cabernet Sauvignon.

Z bílých odrůd je to Smederevka, Vlašský ryzlink, Žilavka, Semillon, Sauvignon, Sylvánské zelené a Tramín červený. Nejlepší červená srbská vína jsou z okolí Župy. Vyrábějí se z odrůdy Prokupac. Ze stejné odrůdy se vyrábí i Župská Ružice, lehké, suché růžové víno. Známá je i směs Pinot noir a Gamay, středně plné rubínové víno, s vyrovnanými kyselinami a tříslovinami. Nejvíce je ceněna odrůda Smederevka, která v okolí města Smederevo tvoří až 90 % výsadeb. Dává, měkká, polosladká vína s ovocným aroma.

Kosovo
Tato malá vinařská oblast je v okolí města Prizren blízko albánských hranic. Ve spolupráci s německými obchodníky produkuje Amselfelder Kosovo Vino. Je to většinou polosladké červené víno z odrůd Prokupac, Merlot a Cabernet franc. Malé množství tvoří růžová vína z odrůdy Prokupac a bílá vína z odrůdy Ryzlink rýnský.

Vojvodina
Dělí se do tří podoblastí:
Jižní Banát, kde vyrábějí průměrná bílá vína z odrůd Ezerjo, Rýnský ryzlink, Ryzlink vlašský, Kadarka a Merlot
Subotica, podoblast u maďarských hranic produkuje průměrná až dobrá bílá vína z odrůd Vlašský ryzlink, Tramín červený, Sauvignon blanc a Semillon
Fruškogorská podoblast produkuje dobrá bílá vína z odrůd Vlašský ryzlink, Rýnský ryzlink, Ezerjo, Semillon a Vranski ryzling. Vyrábí i menší množství červených vín především z odrůdy Kadarka a dobrý Merlot, sametově hebký, s ovocnou příchutí.

Počet zobrazení stránky: 2262x