O Víně

Argentina


Zkratka: ARG
Popis:

Tato země z jižního cípu Ameriky je pátou největší vinařskou zemí světa. Podobně jako v sousední Chile je vinohradnictví silně ovlivněno Andami. Na čistém vzduchu a díky nutnému zavlažování průzračnou horskou vodou se zde velmi daří řadě odrůd. Tou nejslavnější a pro argentinské vinařství nejtypičtější je Malbec, který zde dává tmavá, nádherná, plná komplexní vína. Dalšími častými odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Barbera a Syrah, z bílých je to Chardonnay, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc a místní speciální odrůda Torrontes. Na úpatí And se také nachází hlavní vinařské oblasti země, jako například Salta, La Rioja nebo Rio Negro. Nejznámější a dvěma třetinami celkové produkce nejdůležitější je oblast Mendoza. Zvláštností Mendozy je region Lujan de Cuyo, kde jsou špičková vína z odrůdy Malbec označována značením původu DOC (Denomination de Origen Controlada). I když byla argentinská vína v Evropě objevena teprve nedávno, zdaleka ještě neřekla své poslední slovo. Řada odborníků předpovídá Argentině v blízké budoucnosti rychlé využití vynikajícího potenciálu a velký nárůst obliby.

Argentina je pátou největší vinohradnickou zemí na světě. Největší vinařskou oblastí je zde Mendoza, kde se pěstují odrůdy Malbec, Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Point noir a Syrah - velmi dobrá červená vína. Z bílých odrůd je to např.Chardonnay a Chenin blanc. Ovšem nejlépe se v Argentině daří vínu v okolí Rio Negra.

Vinařské zákonodárství
V Argentině je zřízen státní kontrolní orgán, který důsledně kontroluje vína, jak pro místní spotřebu, tak pro export. Z každého vyváženého kontejneru vína se odebírá vzorek pěti lahví, který se podrobí analytické a senzorické analýze a pokud nevyhoví předepsaným podmínkám, nedostanou vinaři exportní povolení. V Argentině je zakázáno přislazovat mošty a vinařští inspektoři procházejí v době vinobraní všechny sklepy a pokud někde najdou zásobu cukru následují přísné sankce. Argentinské vinné etikety obsahují všechny potřebné údaje - název odrůdy (převážná většina vín jsou odrůdová), název výrobce, oblast, kde byly hrozny vypěstovány, ročník, obsah alkoholu a objem v ml. Apelační systém je zaveden pouze ve zvláštní části oblasti Mendoza a to v podoblasti Lujan de Cuyo. Vína vyrobená z hroznů sklizených na schválených vinicích jsou označena označením původu - Denominacion de Origes Controlada Lujan de Cuyo. Podmínkou je, že musí být vyrobena minimálně z 80 % z odrůdy Malbec.

Počet zobrazení stránky: 3175x