O Víně

Rumunsko


Zkratka: ROM
Popis:

Vinařské počátky Rumunska sahají až do období před 6000 lety. Potvrzují to archeologické vykopávky.Později proslavili rumunská vína Řekové a Římané.

V současnosti patří Rumunsko se svou rozlohou vinohradů 275 tisíc hektarů a roční výrobou 8 milionů hektolitrů mezi přední vinařské země. Bohužel celková úroveň rumunských vín zaostává za světovými producenty. Nedostatky v infrastruktuře, malá obchodní zručnost a nezkušenost importérů způsobuje, že image rumunských vín je velmi nízká. Většinou se snaží konkurovat nízkou cenou, ale tato vína neobstojí v konkurenci vinařských velmocí. Přitom některá rumunská vína dosahují skutečně špičkové úrovně, ale svět o nich neví. Páteří rumunského vinařského průmyslu jsou družstva. Stát nemá tak pevnou kontrolu nad vinařským průmyslem jako v Bulharsku.
Odrůdová skladba:
Pěstuje se zde řada tuzemských odrůd. Nejznámější jsou Babeasce neagra, Feteasca alba (u nás známá pod názvem Dívčí hrozen), Feteasca neagra, Feteasca regala, Kadarka, Mustoasa, a Tamiioasa.
Ze světového sortimentu se zde pěstuje Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Gewurztraminer, Merlot, Muškát Ottonel, Pinot gris, Pinot noir, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský.

Počet zobrazení stránky: 1173x