O Víně

Slovinsko


Zkratka: SLO
Popis:

Slovinská republika vznikla v roce 1991 odtržením od federativní republiky Jugoslávie.Větší část Slovinska pokrývají hory. Nejvyšším pohořím jsou Julské Alpy. V západní části je středomořské klima, s teplými léty a deštivými podzimy, východ území má podnebí kontinentální.
Je zde 14 vinařských oblastí ve kterých je vysázeno asi 24 000 ha vinic. Apelační systém není ve Slovinsku dosud zaveden, ale na etiketách se uvádí vinařská oblast.
Odrůdová skladba:
Většinou se vyrábějí odrůdová vína. Odrůdová skladba je velmi bohatá, pěstuje se zde velké množství světových odrůd a také řada odrůd místních.
Z bílých odrůd to je nejvíce Vlašský ryzlink (má několik synonym - Banatski ryzling, Graševina, Vlaski ryzling, Kreaca), Rýnský ryzlink, Gewürztraminer (synonyma Traminec, Traminer), Sauvignon blanc (synonymum Muskatni silvanac), Rulandské bílé, Rulandské šedé, Malvasia, Semillon, Smederevka, Furmint (synonyma Šipon, Pošip), Muškát Ottonel, Ribolla gialla (synonymum Rebula), Zlahtina a Žilavka.
Z modrých odrůd Pinot noir (synonymum Burgundac modri), Cabernet Sauvignon, Merlot, Kadarka, Prokupac, Vranac, Frankovka a Modrý Portugal.

Speciality vinařství:

Viz také náš obsažný článek ze dne 5.srpna 2006 o dělení vín a pravidlech slovinského vinařství - viz rubrika O věcech okolo.

Počet zobrazení stránky: 1652x