O Víně

Nový Zéland


Zkratka: NZL
Popis:

Podobně jako další mimoevropské oblasti i Nový Zéland za posledních 20 let prožívá vinařský boom a velký zájem o svá vína. Nadvláda nasládlého Müller Thurgau skončila a od osmdesátých let zde dominují klasické francouzské odrůdy. Mimo Chardonnay, Cabernet Sauvignon a Pinot Noir je králem Nového Zélandu silný, okouzlující, expresivní a aromatický Sauvignon Blanc, který je vyrovnaným soupeřem francouzského Sancerre a jenž řada vinařů považuje za nejlepší na světě. Nejkvalitnější vína pocházejí z regionů Gisborne, Hawkes Bay a Marlborough. Za nejlepší vína z této zajímavé země je nutné zaplatit relativně vyšší cenu, nicméně úměrnou nabízené kvalitě – každého degustátora tak čeká okouzlující zážitek.

Vinařské zákonodárství:
Na Novém Zélandu není zaveden apelační systém. Hranice vinařských oblasti nejsou určeny zákonem, ale vyplývají z klimatických a geografických podmínek.

Na etiketách novozélandských vín je uvedena odrůda (velká většina exportovaných vín jsou čisté odrůdy), ročník, vinařská oblast , výrobce, obsah alkoholu a objem v litrech.
Není zde státní kontrolní instituce, která by ověřovala pravost údajů, ale je možno se spoléhat na poctivost zdejších vinařů. Vinařské instituce jako Wine Institute of New Zealand Incorporated nebo Institute and the Wine Guild plní poradenské a marketingové úkoly.

Počet zobrazení stránky: 1064x