O Víně

20.10.2010 Tom Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.10.2010 07:10

Flora Olomouc - a moje „troška do mlýnu“

Níže se dočtete několik mých postřehů z Flory Olomouc, kde jako doprovodný program byly i prezentace moravských vinařských podoblastí. Při mé sobotní účasti jsem měl možnost seznámit se s podoblastí Znojemskou.

Jak jinak než na základě tipu od J. jsem se dozvěděl o téhle zajímavé akci a říkal si, že je třeba využít každé možnosti, okoštovat zajímavá vína v řízené degustaci, stejně jako u stánku vinařství, která se rozhodla představit veřejnosti. V sobotu 9. října jsme se potkali s J. na místě a na cestě byl ještě další milovník vína Milan alias milasko, který vlastně tuto akci předloni objevil a již jednou s J. absolvoval. Na programu byla Znojemská podoblast, kterou prezentoval zástupce Znovínu pan Karel Matula.

Po zajímavé prezentaci, jež přiblížila Znojemskou podoblast, město Znojmo se sklepy Znovínu, ve kterých, je mimo jiné archivováno i nejstarší víno pocházející z našich vinic, Modrý Portugal z roku 1945, následovala řízená degustace 10 vzorků vín různých vinařství, jak jinak než ze znojemska. Vzhledem k tomu, že postřehy píšeme všichni tři zúčastnění (má maličkost, J. a milasko), budu se věnovat pouze vzorkům z degustace, které na mě nějak zapůsobili. Pojďme tedy na ně:

Vzorek číslo 2 byl z vinařství Dobrá vinice a.s., pro mě to bylo první setkání s vínem z tohoto vinařství a rovněž první setkání s „bílým" vínem vyrobeným z modré odrůdy. Blanc de Pinot Noir 2008, zatřízené jako zemské víno, dle zbytkového cukru suché s 13,3 % alkoholu. Velmi zajímavá netradiční aromatika a stejně tak chuť se středně dlouhou dochutí. Pořád si říkám, že tam cítim vanilku a kouřovinku, jako by víno zrálo v bariku, ale to by přece bylo na adjustáži napsáno... nebylo. Po chvíli se dostává náš průvodce degustací pan Matula k zadní etiketě kde čte mimo jiné následující informace: z 1kg hroznů bylo získáno 0,5 litru moštu, a také to, že víno zrálo 11 měsíců v bariku. Tak je to potvrzeno :-) Opravdu zajímavé víno, ke kterému jsem se vrátil, ještě po skončení degustace a znovu si jej vychutnával.

Další zajímavý vzorek nebo spíš vzorky, byly s pořadovým číslem 4 a 5, oba shodně z vinařství Hort. Opět první setkání s vínem tohoto vinařství a hned můj favorit mezi bílými odrůdami Ryzlink rýnský 2009 VOC s 13 % alkoholu, 6,4 g/l cukru a 7,4 g/l kyselin. Moc jsem se na něj těšil a o to víc jsem byl zklamán, tohle moc rýňák nepřipomínalo. A pokud tohle měl být typický znojemský rýňák, dle zatřízení VOC, tak musím říct, že dle mne na znojemsku umí rýňák daleko lepší a hlavně typičtější.

Druhým vzorkem byl Sauvignon 2009 VOC s 13,5 % alkoholu, 7,0 g/l cukru a 7,2 g/l kyselin, při ochutnání tohoto druhého vzorku jsem měl skoro pocit, že se hosteska spletla a nalila znovu rýňák, ale to byl první dojem. Při delším zkoumání se daly najít jisté nuance, ale tak malé, že to na mě působilo tak nějak unifikovaně. Zřejmě je to dáno módním vlivem, líbivě voňavé a sladší vína s de facto stejnou chutí a velmi podobnou vůní. Nic co by připomínalo danou odrůdu. Oba vzorky skutečně působili téměř stejně, ale abych jenom nekritizoval. Vína jako taková byla pěkná, chuť byla příjemná, vyvážená a rozhodně osvěžující, po technologické stránce velmi dobře zvládnutá. Takže si jeho konzumaci rozhodně dokážu představit... Ale pořád ve mně zůstává otázka, skutečně byla tato víno hodna zatřízení VOC?

Vzorek číslo 7 byl z Viných sklepů Lechovice Rulandské bílé 2008 pozdní sběr polosuché. Tohle byla velmi příjemná Rulanda a moc jsem si na ní pochutnal. Začínám na sobě pozorovat, že k některým odrůdám získávám čím dál „vřelejší" vztah a Burgundské je jednou z nich.

A poslední víno, z řízené degustace, o kterém se zmíním, je mnou stále tak trochu podceňovaný Müller-Thurgau prezentovaný pod číslem 8, tentokrát z vinařství Lahofer, jednalo se o ročník 2009 a víno bylo zatřízeno jako pozdní sběr. Hrozny pocházely z obce Dyje, viniční tratě Babičák, obsah alkoholu 12 %, 16,8 g/l cukru a 6,3 g/l kyselin, tolik analytika a nyní k vínu. Tak jak mě již jednou milerka překvapila coby burčák, tak dnes i jako víno zabodovala. Krásná muškátová vůně a v chuti ovoce, zejména broskve, moc pěkně se popíjelo a Lahofer opět nezklamal. Už teď se těším na další návštěvu 1. Olomoucké vinotéky, kde jsou vína tohoto vinařství k mání za krásných 100,- Kč.

To je vše, ze zajímavé řízené degustace a nyní jen stručný přehled vín, která se mi líbila u stánků vinařství, která svá vína vystavovala.

Vinařství Kořínek:
Muškát moravský 2008 odrůdové jakostní, suché, alkohol 13 %, cukr 3,4 g/l, kyseliny 7,1 g/l, bezcukerný extrakt 19,5 g/l.
Ryzlink rýnský 2009 VOC, polosuché, alkohol 12 %, cukr 10,1 g/l, kyseliny 7,0 g/l, bezcukerný extrakt 20,9 g/l.

Vinařství Fridrich Vracov:
Alibernet 2008 - zatřizený jako zemské víno, ale hrozny v době sklizně měly cukernatost odpovídající pozdnímu sběru, víno dále 3 měsíce zrálo v použitých barikových sudech.yl opravdu velmi dobrý.

Rodinné vinařství Varmuža:
Sauvignon 2009 - zatřízený jako zemské víno, polosuchý.

BM Vinařství - Tvrdonice:
Neronet 2008 výběr z hroznů, suché, alkohol 12,5 % obj., cukr 2,5 g/l, kyseliny 3,1 g/l, bezcukerný extrakt 33 g/l. Přestože, kvůli nedostatku ledu, bylo víno dosti teplé, své kvality i tak dokázalo předvést. Rok v novém barikovém sudu dodal kouřovinku a dřevo a další rok na lahvi krásně zjemnil třísla a víno se zakulatilo a působilo velmi příjemným harmonickým dojmem. Tohle víno je mým černým koňem Flory :-)

Vinařství Hnidák Jaromír:
Cabernet Sauvignon 2008 - zatřízený jako odrůdové jakostní víno, zrálo 12 měsíců v nových barikových sudech.
Cabernet Sauvignon 2008 - zatřízený jako odrůdové jakostní víno, zrálo v použitých barikových sudech. Obě vína byla příjemná a velmi zajímavé bylo srovnání vlivu barikového sudu na víno. Ač se sám vinař přikláněl k vínu, které v bariku nebylo, já osobně jsem pro barik.

Tak jak se na to tak dívám, trochu jsem dohnal ten nedostatek červených vín z řízené degustace :-) Škoda jen, že jsme neměli víc času a kolem 14té hodiny jsme museli opustit tuto velmi příjemnou akci. I tak jsem odjížděl se spoustou zajímavých zážitků, poznal jsem velmi příjemného vínomlice a přispěvatele tohoto portálu (milasko) a svou první Floru, určitě ne poslední, jsem opouštěl se zbytky dochutí Neronetu na patře a nakoupenými sýry firmy Gran Moravia.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4732x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5