O Víně

16.11.2009 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.11.2009 07:00

Ochutnávka Svatomartinských vín 2009

Spousta vínomilců jedenáctý listopad vyhlíží s očekáváním, některé tento svátek mladých vín nechává klidným. Patřím k té první skupině a proto se můžete těšit na postřehy z domácí degustace tří svatomartinských vín ročníku 2009. Co jsme degustovali a jak nám vína chutnala se dozvíte v dnešní reportáži.

Pokud se nepletu, tak se mladá vína s označením Svatomartinská poprvé objevila na trhu v roce 2005. Tehdy získalo oprávnění prodávat takto zatříděná mladá vína s ochrannou známkou jen 21 vinařů. V letošním roce je připraveno k prodeji 211 vzorků mladých vín označených logem Svatomartinské 2009. Pro představu, v prodeji by se mělo objevit 900 tisíc až 1 milion lahví! Každý rok se, jak prodej těchto vín, tak počet vinařství splňující podmínky prodávat tato vína zvyšuje. Není také tajemstvím, že prodej těchto vín se stal velmi zajímavý i z pohledu zisku. O tom, jak kvalitní ročník nás čeká, trochu prozrazuje právě uvedení mladých vín na trh.

Ve středu 11. 11. odpoledne jsem měl cestu kolem Tesca a říkal si, zda budou mít něco k prodeji nebo budu muset zajet do oblíbené vinotéky v centru Olomouce. Nebylo to potřeba, protože v nabídce měli čtyři svatomartinská vína. Tři od Víno Mikulov (Müller-Thurgau, Svatovavřinecké rosé a Modrý Portugal) a jedno z Českého vinařství Chrámce (Müller-Thurgau). Poslední jmenované vinařství ho na trh uvedlo jako mladé víno. Také Globus nezůstal pozadu a i letos prodává tři svatomartinská vína z Vinných sklepů Valtice.

Oficiální webové stránky http://www.svatomartinskevino.cz/ uvádí, že v roce 2007 uspělo ze 178 přihlášených vzorků 144 vín (z toho 64 bílých, 26 růžových a 54 červených). V roce 2008 před komisi předstoupilo již 205 vzorků vín a uspělo jich 175. V letošním roce bylo přihlášeno 253 vzorků od 97 vinařství (z toho 104 bílých, 59 růžových a 90 červených). Degustační komise udělila známku Svatomartinské nakonec 211 vzorkům od 89 vinařství (z toho 85 bílých, 50 růžových a 76 červených). Celkový nárůst oproti roku 2007 je tak 11 % u vinařství, která mohou Svatomartinské víno vyrábět a 20 % u vín, která smějí nosit grafickou známku se svatým Martinem na koni.

Letošní konec léta a začátek podzimu byl neskutečně teplý a slunečný. Často jsem u vinařů zaregistroval určité rozpaky nad tím, jak vysokou cukernatost mají hrozny již na konci září. Některé odrůdy sklízely v přívlastcích blízkých výběru z bobulí! Jsem zvědavý, jak si vinaří se vším poradí a zda dokáží tak vysokou cukernatost zvládnout na úkor zbytkových cukrů. Z hlediska objemu má letošní ročník mít v průměru asi o 30 % nižší výnos, avšak tento pokles má být vyvážen právě lepší kvalitou.

První víno ročníku 2009, které jsme otevřeli ještě v den nákupu, bylo Svatovavřinecké rosé z Vína Mikulov (59,90 Kč). Jak se můžete dozvědět na webových stránkách, je to z tohoto vinařství novinka, protože se doposud mladá vína prodávala pouze bílá nebo červená. Překvapivě se ale dozvíte detailní informace, byť je u všech vín chybně uveden ročník 2008, ale budiž. Hrozny byly sklizeny v Milovicích na viniční trati Pod Strážním vrchem (podoblast Mikulovská) 1. a 2. října 2009 při cukernatosti 18,5 °NM. Alkohol 11,5 %, zbytkový cukr 7,9 g/l, obsah kyselin 7,2 g/l. Pod plastovou zátkou se skrývala velmi čistá, lososově růžová barva s oranžovými záblesky. Ve vůni je nádherná směs malinovo-jahodových tónů a jemné kořenité odstíny, které najdete také v chuti. Je to příjemné, lehké a svěží rosé, které podporuje pikantní kyselinka. Překvapivě zde nejsou žádné výrazné stopy rozháranosti či nezralosti. Toto svatomartinské rosé je velmi příjemné pití, které dělá této obchodní značce dobré jméno a pokud chcete vyzkoušet svěží rosé, pak neváhejte. Vinařství ho doporučuje podávat při teplotě kolem 9 °C k mořským plodům, rybím pokrmům či k jemným zvěřinovým paštikám.

Druhý den otevíráme Müller-Thurgau z Českého vinařství Chrámce, které je deklarováno jako české zemské víno (59,90 Kč). Na etiketě nepřehlédnete velký nápis Mladé víno. Na webových stránkách se bohužel nic o svatomartinských vínech tohoto vinařství nedozvíte, takže jediná informace na etiketě je vedle vinařské oblasti Čechy obsah alkoholu 12 %. Barva je zlato-žlutá se zelenkavými odlesky, čistá a jiskrná. Má krásnou intenzitu a po zakroužení za sebou zanechává mosty. V nástupu jemné vůně vystoupí směs ovocito-květinových tónů, které doplní odstíny limetek a muškátu. Znovu musím konstatovat, že ani zde nejsou žádné stopy perlení připomínající čerstvě nalahvované víno. Také v chuti najdete svěží ovocité tóny s pikantní kyselinkou. Při slepé ochutnávce bych měl problém s určením ročníku, protože toto mladé víno je velmi dobře připraveno k prodeji. Znovu musím potvrdit, že jde o velmi příjemné pití.

Třetím svatomartinským vínem je Modrý Portugal z Vína Mikulov (59,90 Kč). Hrozny byly sklizeny 26. a 27. září při cukernatosti 19 °NM v obci Dambořice na viniční trati Lepiny (podoblast Slovácká). Alkohol 12,0 %, zbytkový cukr 6,4 g/l, obsah kyselin 5,7 g/l. Pod plastovou zátkou najdete velmi intenzivní granátovou barvu s fialovými záblesky. Vůně je jemná a nabízí směs třešňových odstínů a kořenitých tónů. V chuti se prolínají tóny peckovin a třešňových odstínů. Vinařství tento portugal doporučuje podávat při teplotě 13 °C k pečené drůbeži, huse, terinám, paštikám či k těstovinám. Když už jsem u snoubení svatomartinských vín a pokrmů, obecně se k bílým a růžovým svatomartinským vínům doporučuje podávat candát a losos nebo propečená husa. Červené svatomartinské se hodí k vydatnějším jídlům nebo k pokrmům se švestkovou či povidlovou omáčkou.

Pokud bych měl po třech svatomartinských vínech ročníku 2009 vynést nějaký závěr, pak musím po čerstvě nabytých zkušenostech s čistým svědomím ukázat "palec nahoru". Jistě, na trhu se objevilo 211 vzorků a já pouze po třech dělám úsudek, což možná někoho vydráždí... Říkám to i přesto, že často nemám dobré pocity z fungování Vinařského fondu, ale o úspěšnosti této kampaně nepochybuji.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3949x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5