O Víně

08.10.2009 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.10.2009 07:00

Nabitý týden - degustace gruzínských vín a žernosecké vinobraní

Další degustace klubu přátel vína z Ústí nad Labem se uskutečnila po dvouměsíční prázdninové přestávce dne 17. září 2009 v restauraci Havana. Rovněž připojuji krátkou reportáž z vinobraní v Žernosekách, které se konalo hned dva dny po té.

Další degustace klubu přátel vína z Ústí nad Labem se uskutečnila po dvouměsíční prázdninové přestávce 17. září 2009 v restauraci Havana. Jak si možná všimli pravidelní čtenáři, došlo ke změně místa konání. Důvodem byla lákavá nabídky paní majitelky, získaly jsme větší, klimatizované a oddělené prostory za stejných podmínek, podnik se též nachází v centru města. Jak se nakonec ukázalo, byla to dobrá volba. Ale určitě bych ještě jednou poděkoval majitelům restaurace předchozí, kteří nám podali pomocnou ruku, když jsme to potřebovali.

Ochutnávali jsme gruzínská vína a brandy firmy Gedewani (www.gedevani.cz). Bohužel onemocněl obchodní zástupce firmy a my opět stáli před vpravdě hamletovskou otázku - zrušit či nezrušit? Vzhledem k tomu, že vzorky byly přivezeny, materiály k nim byly bohaté a internet máme k dispozici, rozhodli jsme se i přes tyto obtíže degustaci uskutečnit samostatně. Slovo si vzal kolega Petr a ustál to dobře. Já bych s ním rozhodně neměnil. Přeskočím obvyklou část, kdy bych s víny a jejich původem blíže seznámil, neboť bych si nerad uřízl ostudu a zamířil bych rovnou na testované vzorky. Citace k nim pochází z materiálů vinařství, své postřehy vkládám kurzívou.

Bílá vína
Napareuli bílé 2004 odrůdové, 12 %, suché, 0,75 L
Vyrobeno z hroznů odrůdy Rkaciteli vypěstovaných ve specifické vinařské oblasti v Napareuli v Kachetii. Víno světle slámové barvy, jemné ovocné vůně a příjemné chuti. Doporučujeme podávat k pokrmům z bílého masa a hub.

Tsindali 2002 známkové, 12 %, suché, 0,75 L
Vyrobeno z hroznů odrůdy Rkaciteli a Mcvane vypěstovaných ve specifické vinařské oblasti Tsinandali v Kachetii. Víno světle slámové barvy je charakteristické znamenitým ovocným buketem, měkkou, jemnou chutí a neopakovatelnou vůní. Doporučujeme podávat k pokrmům z bílého masa, houbám a zelenině.

Twishi 2003 odrůdové,  11 %, polosladké, 0,75 L
Vyrobeno z hroznů odrůdy Tsolikouri vypěstovaných ve specifické vinařské oblasti Tvishi v Lečchumi. Víno světle jantarové barvy je charakteristické jemnou, vybranou chutí a ovocnou vůní s přírodním zbytkovám cukrem. Doporučujeme podávat k ovoci, oříškům a jiným dezertům.

Co se týká bílých vín, nemohu než citovat klasika: "Je to běs, je to běs." Vína jsou nazrálá prakticky pro mě do nepitelnosti, úplně chybí kyseliny, cítíte jen cukr a alkohol. Vůně i chutě jsou dosti podivné. Bílá gruzínská vína v žádném případě.

Růžová vína
Mtatsminda 2004 známkové, 11,5 %, polosuché, 0,75 L
Vyrobeno z hroznů odrůd Saperavi a Rkaciteli vypěstovaných v Kachetii. Poměr odrůd odvozen od vyzrálosti hroznů v daném ročníku. Víno má růžovou barvu a je charakteristické exotickou harmonickou chutí a ovocnou vůní. Doporučujeme podávat k různým druhům sýra a darů moře.

Spíše se v chuti a barvě blíží našim lehčím červeným vínům. Příjemné, první vzorek, který jsem si vychutnal a přestal se obávat, že nám všech 35 účastníků uteče.

Červená vína
Saperavi Old Kolkheti 2004 odrůdové, 12,5 %, suché, 0,75 L
Vyrobeno z hroznů základní odrůdy charakteristické pro Gruziii Saperavi, vypěstovaných v Kachetii. Víno tmavě rubínové barvy je charakteristické svými extrakty, harmonickou chutí a příjemnou trpkostí. Doporučujeme podávat k teplým pokrmům z telecího nebo vepřového masa.

Napareuli 2004 známkové, 13 %, suché, 0,75 L
Vyrobeno z hroznů odrůdy Saperavi vypěstovaných ve specifické vinařské oblasti Napareuli v Kachetii. Víno tmavě granátové barvy je charakteristické jemnou odrůdovou vůní a plnou chutí. Doporučujeme podávat k šašliku z mladého jehněčího masa a ovčímu sýru.

Teliani 2003 odrůdové, 12,5 %, suché, 0,75 L
Vyrobeno z hroznů odrůdy Cabernet Sauvignon vypěstovaných ve specifické vinařské oblasti Teliani v Kachetii. Víno dva roky zrálo v dubových sudech, má tmavě rubínovou barvu a výjimečný buket s něžnou vůní fialky. Doporučujeme podávat k hovězí svíčkové připravené na grilu, dušenému masu se zeleninou. Získalo bronzovou medaili za rok 2006 na mezinárodní soutěži "Salon červených vín 2006" a bronzovou medaili za rok 2007 na mezinárodní soutěži "Promenáda červených vín 2007".

Kindzmarauli 2003 odrůdové, 11 %, polosladké, 0,75 L
Vyrobeno z hroznů odrůdy Saperavi vypěstovaných ve specifické vinařské oblasti Kvareli v Kachetii. Víno tmavě červené barvy je charakteristické silnou vůní a sametovou chutí se zbytkovým cukrem. Doporučujeme podávat k ovoci, oříškům a jiným dezertům.

Khvanchkara 2003 známkové, 11 %, polosladké, 0,75 L
Vyrobeno z hroznů odrůd Alexandreuli a Mudžuretuli vypěstovaných ve specifické oblasti Khvanchkara v Rače. Poměr odrůd odvozen od vyzrálosti hroznů v daném ročníku. Víno má tmavě rubínovou barvu, výraznou odrůdovou vůni, sametovou chuť s malinovými tóny a zbytkovým cukrem. Doporučujeme podávat k ovoci, oříškům a jiným dezertům. Toto víno měl v oblibě diktátor Stalin a odebíral celou produkci, nikdo jiný ho nesměl pít. Dostávaly ho pouze návštěvy, případně se podávalo při oficiálních příležitostech.

Tak červená vína, to už bylo o něčem jiném. Jsou to vína hodně plná, dosti často se zbytkovým cukrem, ale přijde mi, že občas fádní - při dopíjení mi dělalo problém určit, co mám vlastně ve skleničce. Dobrou volbou jsou myslím tehdy, pokud si chcete dát pouze jednu lahev, pak určitě zaujmou a cena je za tento typ vína myslím také dosti příznivá.

Závěrem bych snad doplnil, že testovaná vína pochází z těch mála vinařství v Gruzii, která začaly zavádět nové, moderní technologie. Osobně to nepovažuji za šťastné, unifikovaný Cabernet Sauvignon můžu pít v řadě zemí, vinaři by spíše podle mě měli zůstat u tradičních postupů a udělat z nich konkureční výhodu. Jenže to je běh na dlouhou trať a je otázka, zda si to mohou finančně dovolit.

Brandy
Na stránkách firmy se objevuje i termín koňak, tento název by však neměl být použit. Otázkou je, zda se to Gruzie týká, když není v EU, ale to je spíš právnický problém. Pořád se jedná o vinnou pálenku, která zraje po určitou dobu v dubovém sudě.
Ochutnávali jsme tyto dva vzorky:
Pětiletá - gruzíňák 40 %, 0,5 L
Devítiletá - Gremi 40 %, 0,5 L

Jednalo se o příjemné pití za dobrou cenu, čehož řada návštěvníků využila k nákupu. Degustace se tedy i přes absenci zástupce firmy vydařila, nezbývá než doufat, že se to nestane pravidlem. Příště uvítáme vinařství, na které se opravdu moc těším a to Koráb z Boleradic. Pánové cíleně skupují a pronajímají staré vinice a jejich vína jsou velice zajímavá. Degustaci uskutečníme 22. října 2009 a věřím, že se povede.

Po nezbytném vystřízlivění zde byla sobota. Vinobraní ve Velkých Žernosekách je tradiční akcí a stojí za to jí navštívit. Počasí bylo fantastické, nádherně jasno, takže dorazilo velké množství návštěvníků. A to přesto, že v Litoměřicích probíhala Zahrada Čech a další vinobraní bylo v Mělníku. Řada lidí využila možnosti přijet na kole po cyklostezce podél Labe, dorazila přívozem z Malých Žernosek nebo dokonce lodí. Počet návštěvníků je naprosto neuvěřitelný a činil 8500 návštěvníků (to fakt není překlep, potvrdili mi to i na úřadě). Co nás nemile překvapilo při vstupu bylo právě vstupné, které činilo 100,- Kč. Podotýkám, že nepatřím k lidem, kteří by se někam cíleně vecpávali zadarmo, ovšem webové stránky akce o ceně obmyslně mlčely a důchodci to měli mít za 20,- Kč. Kamarád pracuje v bance, poměrně dlouho a na poměrně významné pozici, takže jsme své naštvání mohli i odborně prokonzultovat :-).

Především se ukazuje, že nulové vstupné není dobré - uvidíme, jak to dopadne v Litoměřicích. Ale například zkušenosti ze zahájení lázeňské sezony v Teplicích mluví jasně - tolik bezdomovců, kapsářů a nepřizpůsobivých pohromadě hned tak neuvidíte. Osobně jsem tedy pro vstupné jako jistou selekci, nicméně pořád platí, že jsem přijel především kvůli burčáku a ne až tak kvůli doprovodnému programu - a Vláďa Hron a Dalibor Janda fakt není můj šálek čaje. Mnohem víc by se mi líbilo, kdyby například v ceně byl žeton na nákup litru burčáku zdarma nebo třeba sklenička, aby mi to nemuseli lít do kelímků. Snad to bude pro pořadatele inspirace a další rok něco vymyslí. Rovněž by neškodila určitá selekce prodejců, neboť si nejsem jist, že si chci na vinobraní koupit elektrický zastřihovač vlasů nebo žiletku Mach 3. Burčák byl ovšem dobrý. Prezentovalo ho tu vinařství pana Kupsy, Hrabkovští, Mikulenkovi, Lobkowicz nebo Skoupil. K ochutnání byl tradiční bílý burčák z odrůdy Müller-Thurgau, skladba červených byla pestřejší - Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Modrý Potugal a dokonce Neronet. Raritou byl Modrý Portugal rosé od Lobkowiczů. Moc příjemně jsme si popovídali u Mikulenkových, kteří chtějí vysadit asi půl hektaru vinic, především muškátu a dozvěděli jsme se zajímavosti o Žernoseckém koštu. Akci hodnotím jako příjemnou a povedenou a přeji pořadatelům mnoho zdaru i v dalším roce.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4185x
Průměrná známka po 3 hodnoceních: 3.33
 1    2    3    4    5