O Víně

15.11.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace Svatomartinských vín 2007

Dnes se ještě na chvlíli vrátím k nedělnímu zahájení prodeje Svatomartinských vín. V rámci reportáže z degustace Svatomartinských vín nakousnu také problematiku zatřiďování a prodeje mladých vín.

Letošní 11. listopad se převedl ve správném slova smyslu. Celou republiku, od západu na východ, procválal Martin na bílém koni a nasypal na nás sněhovou peřinu. Po mnoha letech jsme tuto pranostiku mohli zažít zcela naplno!

Už jsem si zvykl, jak se před zahájením prodeje mladých vín řada odborníků a vinařů vyjadřuje v tom smyslu, že právě ten letošní rok je ten nejlepší nebo minimálně nadprůměrný. Nedivme se, ze všeho se postupně stává byznys. Vinaři oproti loňsku zdvojnásobili produkci svatomartinských vín! Oficiální statistiky uvádí, že letos přišlo na trh 620 tisíc lahví s označením Svatomartinské víno. Určitě jste již letos zaslechli hrdé povzdechnutí, že letos svatomartinská vína nepřežijí vánoce, jak jsou dobrá. Konkrétně vinaři přihlásili 178 vzorků. Z tohoto množství jedna pětina neprošla u zatříďovací komise a nesmí se tudíž prodávat pod touto ochrannou známkou. Jak jsme ale loni zažili, ne vždy se s tím vinaři poprali a i neuznané lahve prodávali jako Svatomartinské víno. Která vinařství a vína byla letos uznána se dočtete pod odkazem www.svatomartinskevino.cz. Která naopak zatříděním neprošla nebylo bohužel zveřejněno...

Nárůst množství lahví svatomartinských vín považuji za obrovský a jsem zvědavý, kdy dojde k nasycení trhu a na jakém čísle se zastavíme? Bude to milion lahví? Bude to na úkor francouzského beaujolais? Kolik lahví se prodá jako mladé víno mimo ochrannou známku Svatomartinské? Bude stoupat procento vinařů, kteří se rozhodnou prodávat svá vína jako Svatomartinská? Vyplatí se jim absolvovat to šílené martýrium se zatříděním nebo rezignují a budou na trh dodávat pouze mladá vína? No, jak je vidět, máme zde hodně otázek a pravděpodobně až následující ročníky nám na ně odpoví. Pokud se přesto pokusíte o předpověď, napište to prosím do chatu.

Ve výše uvedených číslech nejsou ale zahrnutá mladá vína, která nebyla do kategorie svatomartinských vín přihlášena a vlastně ani statistici nemají přesné informace o tom, kolik vín pod různým označením: mladé víno, junge wein, Svatováclavský sběr, Moravavíno Nouveau, Bunžolé a podobně jdou na trh. Proč někteří vinaři, především ti menší, nezatřiďují do této kategorie svá vína? Důvodů vidím hned několik. Jednak vinaři nemusí mladá vína složitě zatřiďovat a tím pádem i prodražovat. Všimněte si třeba, jak letos razantně stouply ceny svatomartinských vín z některých vinařství. Vinař také neriskuje, že jeho víno neprojde u zatříďovací komise a nemůže ho tedy pod touto prestižní značkou prodávat. To jsou bezesporu velice riskantní kroky, které by mohly vinařům zlomit vaz.

Výhodou nezatřídění do kategorie svatomartinských vín vidím naopak v tom, že na trh mohou přijít i s dalšími odrůdami, které nejsou pro výrobu svatomartinských vín povolená. Jen připomenu, že se jedná o Müller-Thurgau a Veltlínské červené rané u bílých vín (povoleny jsou i kupáže), pro rosé a červená vína je povolené Svatovavřinecké a Modrý Portugal (včetně kupáží). Je zřejmé, že se na seznam povolených odrůd dostaly takové odrůdy, které pěstují velké vinařské společnosti a naopak zde nenajdete takové odrůdy, které tyto velké giganty nemají. Tlak velkých firem zde zahrál zcela jistě významnou roli, o tom jsem přesvědčen. Jak si mám totiž vysvětlit, že na seznamu nejsou naše tradiční rané odrůdy, jako je Muškát moravský nebo Irsai Oliver, které se velmi často dostávají na trh jako burčák a drtivá většina malovinařů je po desetiletí pěstuje.

Vinařům se samozřejmě vůbec nedivím, protože nejlepší víno je to prodané, respektive zaplacené. U mladých vín je vidina rychlého zisku velmi lákavá, kdo by nechtěl peníze hned a teď přímo na ruku. Proč se týdny a měsíce s vínem ve sklepním hospodářství piplat a složitě ho připravovat na dlouhou trať?

Je ale nejvyšší čas přejít k slíbené degustaci, kterou jsme absolvovali v neděli odpoledne 11. listopadu 2007. O místě uvedené degustace, vinotéce Dobré bydlo (www.dobrebydlo.com), se nebudu dnes detailně zmiňovat, protože se vše podstatné dozvíte v recenzi na Grand cuvée 2004 z Moravína, kterou zveřejním koncem listopadu. Zaměřil jsem se dnes spíše na aktuální téma, kterým bezesporu je uvedení na trh Svatomartinských respektive mladých vín.

Degustaci v 16 hodin odstartoval a řídil Tomáš Konečný (majitel vinotéky), kterému sekundoval Martin Kubík. Na akci dorazilo asi 15 pozvaných hostů, kteří se svátkem mladého vína příjemně bavili, jak můžete vidět na přiložených fotografiích. Zde je seznam vín s krátkým popisem, jak se mi jevila. V závorce uvádím vždy oficiální zatřídění Svatomartinského vína, nebo pouze označení pro "mladé" víno :-)

1. Müller-Thurgau 2007 zemské (Svatomartinské) - ZD Sedlec
Typická barva i vůně mladé milerky, v chuti ale působí nepříjemně kyselkavým dojmem. Připadá mi také ostřejší, tvrdé a krátké. Řekl bych, že se příliš nepovedlo.

2. Müller-Thurgau 2007 odrůdové jakostní (mladé víno) - Sklep Rybníky - Jaroslav Tichý
Toto víno mne natolik okouzlilo, že jsem neváhal ani chvíli a zakoupil lahev na samostatnou recenzi. Ve vůni se rozprostírá nádherná vůně čerstvých hroznů a květinových tónů. Cukernatost hroznů dosáhla 19 °NM. Víno bylo poté doslazeno na 21 °NM a odkaleno. A jak vidí letošní sklizeň vinař Jaroslav Tichý? Letošní vína, i když měly nižší cukernatost, vypadají velmi zajímavě. Letos jsme také při zpracování volili jiné přípravky a jinou technologii síření vín. Doufám, že se to pozitivně projeví i na kvalitě.
Moc by mne zajímalo, zda by tento Müller-Thurgau prošel zatřiďovací komisí jako Svatomartinské víno. Osobně je mi to naprosto jedno, protože tato mladá milerka je tak nádherné pití, že si klidně koupím další.

3. Müller-Thurgau 2007 odrůdové jakostní (junge wein) - Forman & Forman Nové Bránice
Nezvyklá tmavší barva mladého vína, ve vůni vládnou kvasnice a dále pak jemná ovocitá vůně. Bohužel v chuti je kratší.

4. Veltlínské zelené 2007 odrůdové jakostní (junge wein) - Forman & Forman Nové Bránice
Tmavší odstín šedo-žluté barvy, jinak ale působí prázdným a vodnatým dojmem ve vůni i chuti. Zatím naprosto nezajímavé mladé víno, odlévám do výlevky.

5. Rulandské bílé 2007 odrůdové jakostní (junge wein) - Forman & Forman Nové Bránice
Překvapivě intenzivní odstín zlato-žluté barvy, ve vůni výrazný buket kvasnic, v chuti ostré a rozhozené. Zatím nezajímavé mladé víno, ale má našlápnuto na lepší budoucnost, odlévám taktéž do výlevky.

6. Sauvignon 2007 odrůdové jakostní (junge wein) - Forman & Forman Nové Bránice
Po milerce od Tichého konečně bílé víno, které mne zaujalo a na chvíli se u něj zastavuji. Opět jde o výrazně tmavší odstín mladého vína (zvláště v porovnání s Tichým), vůně je složitá, kořpivovo-ovocitá se silnějším vlivem kvasnic. Chuť mnohem zajímavější, začíná mít atributy "normálního" vína, i když jsou kyselinky výrazné, víno má přesto charakter.

7. Irsai Oliver 2007 odrůdové jakostní (junge wein) - Forman & Forman Nové Bránice
Na toto mladé víno jsem se už týden před akcí těšil a musím potvrdit, že to byl velmi zvláštní zážitek. Ve vůni to bylo naprosto rozhozené víno, mnoho podivných vůní až zápachů (kvasnice), chuť ale mnohem zajímavější. I zde jsem se na chvíli zastavil a několikrát přechutnal. Toto víno mne nadchlo, zajímavé bylo srovnávat vývoj vín na degustaci a rád si počkám na tento iršaj od Formana.

8. Svatovavřinecké 2007 zemské (Svatomartinské, rosé) - ZD Sedlec
Jediné roséčko a naprostá katastrofa... Prázdné, odporně kyselé a vodnaté víno, které se nemělo vůbec dostat do prodeje. Nechápu, jak mohlo projít u zatřídění. Buď se totálně "zlomilo" nebo jde o omyl...

9. Svatovavřinecké 2007 zemské (Svatomartinské) - ZD Sedlec
Pár hodin před degustací jsme toto víno podávali k nedělnímu obědu k svatomartinské huse. Mé představy o mladém červeném vínu naprosto splnilo, takže své dojmy sepíšu do samostatné recenze. Doporučuji!

10. Svatovavřinecké 2007 odrůdové jakostní (mladé víno) - Sklep Rybníky - Jaroslav Tichý
Poctivý a odrůdový vavřinec. Ve vůni i chuti stopy po peckovém ovoci.

11. Svatovavřinecké 2007 odrůdové jakostní (junge wein) - Forman & Forman Nové Bránice
Podobně jako předchozí vzorek je i tento vavřinec velmi povedený a jeví se mi velmi podobně. Všechna červená mladá vína jsou příjemná a i většina přítomných si po degustaci nalévá právě poslední tři vzorky.

Podle informací Tomáše Konečného, který vína pár dnů před akcí přímo dovezl od vinařů, jsme se mohli dozvědět spoustu zajímavých informací o vinařství, produktech a technologii výroby. Tak například vína z Vinařství Forman byla nefiltrovaná a nestabilizovaná a jejich projevu to bylo poznat. Jak jste jistě zaregistrovali, kromě oficiální známky Svatomartinské víno jsme degustovali odrůdová jakostní vína, která jsem jednoduše označil jako mladé víno nebo junge wein. Osobně nemám problém s žádným názvem a je mi to celkem jedno, jak to vinaři budou nazývat. Zároveň souhlasím a chápu iniciativu Vinařského fondu, který známku Svatomartinské víno "oprášil" díky milionovým investicím do propagace. Nelze popřít, že se v posledních letech tato známka zviditelnila. Chápu, že se musela definovat pravidla, co lze pod touto známkou prodávat, kdy a podobně. Otázkou je, zda se tato známka nestane časem natolik "luxusním" zbožím až se stane zprofanovanou... Je samozřejmě na diskuzi, zda se vynaložené peníze do této kampaně vinařům vyplatily nebo zda nešly využít lépe. Tyto otázky jsou zcela legální a měli by si je vinaři klást a dotazovat se na Vinařském fondu, proč tomu tak je.

Dnešní článek chci zakončit optimisticky a to sdělením, že není teď ani tak důležitá forma jako obsah. Takže se radujme z letošních mladých vín, která jsou předzvěstí nových vinných zážitků.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3484x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5