O Víně

06.03.2015 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.03.2015 07:00

Degustace vinařství Proqin aneb velké sekání

Dne 19. února 2015 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Proqin z Velkých Němčic. Zavítal mezi nás sommeliér vinařství Pavel Nešpůrek.

Vinařství u nás bylo v březnu 2012, tehdy přijel Kamil Prokeš osobně. Nyní měl dorazit jeho bratr Martin, ale neodkladné pracovní povinnosti způsobily výše uvedenou náhradu. Velmi příjemnou, Pavel dobře mluví i seká.

Reportáž z předchozí degustace najdete pod tímto odkazem a dále je možné se podívat na velmi pěkné stránky vinařství.

Degustace začala přesně v sedm, během přivítání jsem především ocenil ochotu vinařství přizpůsobit ceny naší degustaci. Návštěvníci tak měli možnost nakupovat s velmi výraznou slevou, čehož beze zbytku využili. Ještě jednou vinařství děkujeme.

Nebudu opakovat fakta z reportáže předchozí, rovnou si řekneme, co je ve vinařství nového. Vinařství se především etablovalo na trhu a jeho snahou je přesvědčit zákazníky, že sekt není jen bohemka a nepije se jen na silvestra, případně na narozeninách.

Dále pak se zdokonalují v prezentaci, hojně využívají velmi efektní sabráž, která byla v průběhu večera několikrát předvedena. Zejména sekání druhým koncem sklenky a na hlavě bez držení - klobouk dolů. Však také za své umění posbíralli řadu cen. Nejvíc pobavila otázka, zda v rámci tréninku používají nějaké tréninkové láhve. Odpověď byla překvapivá - ano. Na trénink se používají především sekty nižších řad a na takto použité láhve se již předem nelepí etiketa a nedává se záklopka.

Na Pavlovi opět oceňuji to, že nikomu nic nevnucoval, popisoval jednotlivé sekty, vysvětlil, k jakému jídlu nebo příležitosti se hodí, ale konečný verdikt nechal zcela na návštěvnících.

Také jsme měli možnost přechutnat jeden sekt v různých láhvích, rozdíl v chuti byl opravdu znatelný.

Mně osobně nejvíc, jako tradičně, chutnala Rosa maria a tiché Neuburské, to bylo skutečně vynikající. U návštěvníků poměrně s přehledem vyhrál Matthias a brala ho i výherkyně tradiční losáže.

O vína byl velký zájem a vyprodala se prakticky všechna, na řadu návštěvníků se nedostalo. Pavel nabídl návštěvníkům možnost zakoupit vína přes e-shop, za ceny večera. Opět ještě jednou děkujeme.

Degustaci tohoto vinařství rozhodně doporučujeme. Kvalitní, ucelenou řadu sektů v této podobě myslím žádné jiné české vinařství nenabízí. O sabráži jsem mluvil již výše. Potěší myslím nejen vínomilce, ale též běžné konzumenty.

A my se těšíme v březnu na vinařství Sing wine.

 
   Název   Velikost 
  degulist proqin bez cen.pdf   63.2 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4450x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5