O Víně

05.03.2014 jbes Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.03.2014 07:00

Galadegustace medailových vín Prague Wine Trophy

Na zahájení festivalu Prague Wine Week se opět konala galadegustace medailových i dalších vín ze soutěže Prague Wine Trophy.

Oproti loňsku se galadegustace v hotelu Crowne Plaza Prague zúčastnilo ještě více vinařství a dovozců vín (82), kteří představili asi 800 vín. Přestože počet vystavovatelů byl o 22 vyšší, doba na ochutnávku se zkrátila o hodinu (15 - 20 hod.). Cena 1000,- Kč zůstala stejná, sály byly plné lidí, ti pozvaní měli cenu za polovic nebo zdarma. Vstupné zahrnovalo kromě ochutnávek i katalog. Pravidlem je, že jako vystavovatelé se degustace smí účastnit jen ti, kteří v soutěži získali medaili a mohou tam předvádět jen medailová vína plus tři další navíc. Což ovšem často nebylo dodrženo.

Do celoroční soutěže Prague Wine Week pořádané časopisem Víno Revue bylo v roce 2013 přihlášeno 1441 vín a hodně z těch oceněných bylo možné na místě přechutnat. K dispozici byl tištěný katalog s bodovým ohodnocením ze soutěže. Bohužel skoro poloviční rozsah stran pro seznam vín, oproti vydání z minulého roku, se projevil tím, že nebylo kam psát poznámky.

Z toho, co jsem stihl přechutnat, mě zejména zaujal Tritenhaimer Apotheke Riesling Auslese 2010, Grans Fassian (92 b. v soutěži/já jsem hodnotil 89 b.) od dovozce OHMS, pak se mi také líbila kolekce JUDr. Ježka, nejvíce Barolo Prapo 2009, Az. Agr. Mauro Sebaste, (90/89) chutí dřeva a třešní, s velmi dlouhou dochutí) nebo od Vinom Wine výborné Brunello di Montalcino Riserva DOCG 2006, Tenute Nicolai (95/90) s ovocnou kulatou chutí a dlouhou persistencí. Ale je fakt, že tyto 2 červená vína stála bratru 1500,- Kč. A pěkných vín podobného typu tam bylo více. Na druhou stranu bylo také k ochutnání poměrně velké množství vín různých vinařství a dovozců, hodnocených v soutěži cca 85-87 body, které jsem zařadil někde v intervalu 74-81 bodů. Tak nevím, jestli jsem moc přísný nebo co porota chutnala.

Celkově to byla ale pěkná akce, kde se mohla porovnat spoustu zajímavých vín, ke kterým se v této kolekci člověk nedostane. Stejně jako vloni jsem se ne vždy shodl v hodnocení s časopisem, někdy jsem byl spíše přísnější. Trochu zamrzel krátký čas na degustování.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3992x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5