O Víně

20.07.2011 jbes Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.07.2011 07:00

Vinařský víceboj - otevřené sklepy v Novém Poddvorově a v Prušánkách

Vinaři ze sousedních obcí Nový Poddvorov a Prušánky otevřeli ve stejný den 25. června 2011 svoje sklepy pro návštěvníky. Konal se šestý ročník akce Den otevřených sklepů v Novém Poddvorově a druhý ročník akce K Nechorám do sklepa. A protože stejný termín láká k porovnání, použil jsem tentokrát částečně sportovní terminologii.

Samozřejmě to sport není, vítězem je vždycky dobré víno a spokojení lidé, ale pro zajímavost jsem pro jednou zvolil trochu jiný slovník. Takže začínáme první disciplínou

Propagace

Obě akce byly uveřejněny na hlavních vinařských webech a měly propagaci na obecních stránkách i na vlastním webu místních vinařů. I když to kupodivu nebývá vždy zvykem, ale tentokrát jste se správně dočetli od kdy do kdy akce trvá, kolik bude otevřených sklepů, výši vstupného, doprovodný program a další informace. Prušánecký web www.otevrenesklepy.nechory.cz popsal vše velmi podrobně. Ale i tak Nový Poddvorov vs. Prušánky 1:1.

Vstupné

Vstupné 400,- Kč v Poddvorově zahrnovalo skleničku, volnou degustaci ve sklepech, mapku a pásku na ruku. V Prušánkách činilo vstupné 500,- Kč a obsahovalo totéž, ale v ceně byly zahrnuty 3 poukazy na víno á 70,- Kč. Vzhledem k tomu Nový Poddvorov vs. Prušánky 1:2.

Počet otevřených sklepů

Poddvorov 8 sklepů, Prušánky 21 - výhoda větší obce se projevila a Nový Poddvorov vs. Prušánky 1:3.

Infomační materiály a označení sklepů

V obou obcích byly sklepy dobře označeny a informačním materiálu byla mapka sklepů a seznam otevřených vinařství. V Poddvorově chyběly na materiálu jakékoli kontakty na vinaře, daly se získat až jednotlivě ve sklepech. Na druhé straně u mapky pak byl seznam vín k degustaci (obvykle 6 až 10 vzorků), nebyly vždy aktuální, protože materiál se tiskl s předstihem. Vinaři však často měli ještě několik dalších vzorků k dispozici. Problém byl, že informace byly tištěné na hladkém křídovém papíře, na který by se dalo psát jedině fixem. Prušánečtí měli na druhé straně mapky veškeré kontaktní údaje včetně e-mailů a webů na jednotlivé vinaře. Místo na poznámky však chybělo. V této disciplíně remíza a celkově Nový Poddvorov vs. Prušánky 2:4.

Občerstvení

Návštěvníci se mohli občerstvit ve stáncích nebo v restauraci. V tom nebyl mezi oběma akcemi znatelný rozdíl. Poddvorovští však měli skoro v každém sklepě připravené pěkné občerstvení - chléb s pomazánkou, sýr, domácí slané tyčky a sladké koláče. Tomu nešlo odolat a tedy Nový Poddvorov vs. Prušánky 3:4.

Návštěvníci a otevírací doba

Počet návštěvníků byl přiměřený, v Poddvorově vzhledem k menšímu počtu otevřených sklepů občas bylo trochu těsno, ale dalo se to ještě snést. Otevírací doba v obou obcích velmi příjemná 10 - 19 hodin. V této disciplíně další remíza a Nový Poddvorov vs. Prušánky 4:5.

Doprovodný program

Poddvorovští nabízeli od 19:00 do 00:00 hod. cimbálovou muziku v prostoru před hasičárnou, ale cimbálka hrála i během dne ve vinařství Sůkal. V průběhu otevřených sklepů měl být k dispozici koňský povoz pro přepravu z dolního konce popřípadě k vyjížďce k blízkým cílům, ten jsem osobně nepotkal. Po většinu odpoledne hrála z obecního rozhlasu česká dechovka - to mě trochu štvalo a rušilo. V neděli od 10:00 do 11:00 hodin vinaři byli k dispozici k prodeji vín přímo ze sklepa. Prušánečtí to měli podobně - cimbálovka od 18:00 do 19:00 hodin otevření večerní vinotéky. Nabízeli také koňský povoz, ale také jsem ho nepotkal. Opět remíza a Nový Poddvorov vs. Prušánky 5:6.

Víno

Hodnocení vína je vždy subjektivní záležitostí a při akcích typu otevřené sklepy se nedá příliš porovnávat. Podařilo se mi navštívit všech 8 sklepů v Novém Poddvorově (jsou přímo v obci) a také 8 sklepů v prušánecké sklepní oblasti Nechory (stranou od obce). Ceny i počet nabízených vzorků byl srovnatelný, takže znovu remíza.

Celkově: Nový Poddvorov vs. Prušánky 6:7. Fanfára pro prušánecké.

Která vína mě zaujala? V Poddvorově ve vinařství Pavel Veselý sedmibodové Chardonnay pozdní sběr vonící pěkně po vanilce, chuť citrusy (grep), sladší s vyváženou kyselinou. Milan Sůkal zaujal svým Rulandským modrým 2008 - krásná vůně malin a ostružin, v chuti třísloviny, dřevo, delší dochuť - 7,5 bodu (jedno z nejdražších vín v obci 250,- Kč). Vinařství Hnidák zaujalo vyrovnanou kolekcí, líbilo se mi Chardonnay výběr z hroznů s citrusovou vůní i chutí, Frankovka pozdní sběr 2009, vůně malin a čokolády, chuť delší - lesní plody, káva. V sklepní oblasti Nechory se mi líbila vína z Vinařství U sv. Kříže (Pavel Matušek), zejména Neronet výběr z hroznů 2006, který krásně voněl kávou, chutnal odrůdově po černém rybízu a bezu. U Milana Vašíčka jsem velmi ocenil jemně barikovaný Merlot 2008, pěkné ovocné víno, s chutí třešní, višní a švestek. Vinný sklep U Hromků měl pěkný Tramín, odrůdová chuť i vůně, kořenité jemné a lehké pití.

Celkově určitě vydařené odpoledne, zpestřené tříkilometrovou procházkou přes kopec a vinice mezi Novým Poddvorovem a prušáneckou sklepní oblastí Nechory. Vynechat se nedala ani nová rozhledna Na Podluží. Příští rok by to mohl někdo zopakovat, ať víme, jak dopadla odveta.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7222x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5