O Víně

01.02.2011 Evas Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.02.2011 07:00

Krásná hora ve vinotéce Pravdivá vína

Krátce po otevření vinotéky Pravdivá vína v roce 2009 byl Marek Vybíral prvním vinařem, který zde při degustaci představil svá vína a rodinné vinařství Krásná hora. Další vinaři, kteří se sem potom přijeli představit, tak před sebou měli docela nelehký úkol, protože Marek svým vystoupením a hlavně svými víny nasadil laťku dost vysoko. Letošní degustační tour (pro Pražáky a okolní: bude pokračovat dvěma degustacemi v únoru a březnu v Praze) zahájila Krásná hora právě v této malé severomoravské vinotéce. Podařilo se vinaři ze Starého Poddvorova dostát své, v Dlouhé Loučce už tak trochu legendární, pověsti? To se dozvíte v dnešním článku.

Ve spíše pocitovém článku plném jídla o listopadové návštěvě ve Stavém Poddvorově jsem slibovala, že další článek o Krásné hoře bude z degustace, takže bude určitě obsahovat i nějaká ta čísla o analytikách a další důležité údaje. Ovšem sliby - chyby. Marek Vybíral není přítelem čísel a nehodlal je nijak rozebírat. A nikoho ze zde přítomných ani čísla nezajímala. Předsevzetí, že po degustaci opíšu potřebné údaje z lahví, vzalo brzy za své, protože jsem prostě ženská a dala jsem přednost plkání a popíjení. Jsem zkrátka investigativec na prd. A ještě přiznám jednu lehkomyslnost: vyflákla jsem se i na zjišťování tratí, protože doufám, že p.j. vyrazí na pražskou degustaci a udělá si kompletní záznamy sám :o)

Vinařství nebudu nijak představovat, protože článků o něm (např. Zápisky z jižní Moravy a famózní závěr ve vinařství Krásná hora) je tady na portále habaděj. Vrhnu se rovnou na vína.

1. Cuvée Müller Sauvignon 2009

Vůně je ovocná, svěží a jemná, spíše do MT než do Sau. Na jazyku připomíná grepovou šťávu včetně lehké hořké dochuti. Jako zavíňovací vzorek ideální, sbíhají se z něj sliny a působí na člověka jako vzpruha. Zkrátka nastartuje vás k dalšímu koštování.

Dozvěděli jsme se, že v Krásné hoře nelpí na jednoodrůdových vínech. Snaží se, aby vína byla co nejlepší (nejlepší = nejvíce chutnají „rodinné radě", v níž má hlavní slovo samozřejmě Marek Vybíral), a pokud se jako nejlepší jeví směs, prodává se směs. Mohlo by se prý i stát, že v některém ročníku budou jen cuvée - pokud by byly lepší variantou než jednoodrůdová vína, proč ne? Jedině Pinot noir prý bude vždycky čistý, protože po pokusech s jeho kupážováním došli v Krásné hoře k závěru, že chce být prostě sám.

2. Sauvignon 2010

Mladé víno bylo přivezeno jen na ochutnávku, nebylo v té době ještě k prodeji. Kopřivové tóny, které byly při koštování nehotových vín v listopadu dosti výrazné, ustoupily do pozadí a zůstala kouzelná vůně čerstvé šťavnaté trávy a citrusových plodů. Víno ještě jemně perlí, je velmi svěží, čerstvé, mlaďounké. Kyselina kolem 9 g/l se jistě ještě časem zjemní a zakomponuje, ale Markovými slovy řečeno: zůstane znakem ročníku 2010. Tohle se mi líbí, manžel, jako fanouš svěžích a voňavých sauvignonů, je okouzlen.

3. Chardonnay 2008

Ve srovnání s rozdováděným Sauvignonem je vyzrálejší a uleželé. Vůně je jemná a nevtíravá, velmi elegantní. Silná chuť a mohutnější tělo ovládne chuťové buňky a v dochuti zazní umírněná a příjemná kyselina. Jde o opravdu lahodné a elegantní víno, které přímo volá po nějaké vhodné kombinaci s jídlem.

4. Tramín 2009

Do tramínu bylo přidáno necelých deset procent Ryzlinku rýnského 2008 kvůli kyselině. Bylo to určitě správné rozhodnutí, protože právě příjemná kyselina povyšuje tento tramín nad ostatní, které jsou mi obvykle svou unylostí dost protivné. Vůně je typicky tramínová, ale spíše jemnější a nevtíravá. Chuť příjemná, ale v závěru typicky olejovitá, což je možná důvod, proč mi tramín nesedí.

5. Rýnský ryzlink 08/09

Je zajímavé, že všechna vína jsou suchá, jen právě ryzlink (kupáž ročníků 2008 a 2009) je jediný s vyšším zbytkovým cukrem (asi 12 g/l). Ale prý to tak „prostě vyšlo". Kyselina v dochuti sladkost hravě vyváží, přeslazeným dojmem víno rozhodně nepůsobí. Víno se mi líbí, ale nemyslím si, že už nastal čas pro jeho pití. Cukr s kyselinou ještě nepůsobí zcela harmonicky, na jazyku je stále člověk vnímá jako dvě oddělené složky. Ostatně i Marek Vybíral říká, že je to víno na dlouhou trať. Obecenstvu se ale i tak moc líbilo a mělo velký úspěch.

6. Cuvée Pinoty 2009

Směs Rulandského šedého (čtvrtina), Rulandského bílého (čtvrtina) a Chardonnay (polovina), různé objemy různě dlouho ve francouzských sudech. Pro Krásnou horu to je první pokus s bílým vínem v barrique, pro který si vyhradili ta nejlepší vína. Je ještě mladé, nejednoznačné, Marek Vybíral odhaduje, že teprve za dva roky se sjednotí a bude působit jako jedno víno. Zatím je barikové na první nádech, ale já jsem trochu barikově úchylná, takže si v tomhle projevu (do určité míry) libuji. Vůně i chuť jsou silné, mohutné, zatím dost „dřevěné", ale naznačují budoucí eleganci až vznešenost. Cuvée se mi líbí moc, ale počkám si ty dva roky.

7. Zweigeltrebe 2010

Prvním červeným vzorkem je tento mladík, víno pěkné, nepříliš syté rubínové barvy s lehce fialovými odlesky. Ve vůni i chuti je výrazně ovocné, na jazyku drhne, chuť doznívá dost dlouho. Nenáročné mladé víno, které se moc dobře popíjí.

Protože Zweigeltrebe je jediným červeným, které vůbec neprošlo dřevěným sudem, zastavil se vinař chvíli právě u barikování, které je jinak v Krásné hoře přirozenou součástí výroby. Prakticky všechna červená projdou francouzským sudem barrique, ale nikde na etiketě tento údaj nehledejte. Marek Vybíral říká, že nedělají vína „barrique" a „nebarrique", ale považují tento proces školení v sudu za normální a klasickou součást výroby červených vín, kterou není třeba někde deklarovat.

8. Svatovavřinecké 2008

Ve vůni nekomplikovaně ovocné, na jazyku je ovoce doplněno stopou kakaa a povidel, je uhlazené, sametové, teplé. Milý společník pro současné chladné večery i víno dobře se snoubící s masitými pokrmy a moc pěkný příklad dobrého „vavřinečka". Koupila jsem si pár lahví už v listopadu v Poddvorově a je to fakt moc fajn víno.

9. Cabernet Sauvignon 2008

Vzorek temné barvy nabízí ve vůni zpočátku borůvky a ostružiny, po chvíli i kořeněné vůně, pepř a papriku. Na jazyku je hutné, husté, plné chutí. Cabernet je nalahvovaný před půl rokem a bylo by opět fajn počkat si dva roky. Určitě z něj bude víno náležitě noblesní (za tohle strašné víno může J.Č. :o)

10. Cuvée Bernety 2009

Kupáž Cabernetu Moravia a Alibernetu má zajímavou, výrazně kořeněnou vůni, ve které rozeznávám i netradiční vůně kmínu a nového koření, a silnou chuť bez stopy ovoce. Je drnější, výrazné, trochu panovačné. Dlouhá dochuť je lehounce a příjemně nahořklá. Je to krásné víno, hloubavé, na dlouhé čuchání a mlaskání, mnohovrstevnaté a komplikované. Vyvolává u mě chuť na silně pepřovaný rostbíf, ale současně si umím představit, že ho srkám jen tak a objevuji jeho další chuťové a aromatické vrstvy. Tohle cuvée mě hodně baví.

11. Pinot 2008

Vlajková loď vinařství Krásná hora a srdeční záležitost Marka Vybírala - a další důkaz, že tuhle odrůdu v Krásné hoře opravdu umí. Víno pinotově nahnědlé barvy je lahodné, spíše lehčího typu, s projevem typickým pro pinoty z Krásné hory. Příjemné víno z mé oblíbené odrůdy se mi moc líbí a těším se, jak se bude vyvíjet. Je ještě brzy, vždyť nedávno jsme si výborně pochutnali nad krásnohorským pinotem 2005, tak proč spěchat na nulaosmičku?

12. Grapa

Pálenka z tramínu a ryzlinku s 51 % alkoholu je jemná a pěkně klouže do krku. Nic víc nemůžu říct, protože u pálenek rozliším maximálně „můžu-nemůžu". Tuto jsem vypít mohla a bez problémů. Ale po skončení degustace si hosté při dopíjení vzorků přidávali i téhle pálenky, což je v kraji, kde kdo nepálí, jakoby nebyl, a každý si myslí, že ta jeho je nejlepší, docela vyznamenání.

Bylo to zase moc fajn. Hosté vypadali spokojeně a spokojený snad mohl být i vinař. Od jeho první návštěvy v Dlouhé Loučce se tu totiž jeho vína v nepřehlédnutelných lahvích stala velmi populárními a pro mnohé jsou i jakýmsi srovnávacím měřítkem kvality. Bomby v podobě Pinotu 2006 a 2007, které tu určitě způsobily výrazné zvýšení zájmu o tuto odrůdu, tentokrát sice chyběly, ale Cuvée Bernety je aspoň z mého pohledu jejich důstojným nástupcem. Prázdné kartony po skončení ochutnávky svědčily o tom, že i ostatní vína si našla své obdivovatele. Například já si doma hýčkám kromě Bernetů i Svatovavřinecké a mladičký Sauvignon. Děkuji vinařství Krásná hora i vinotéce Pravdivá vína za pěkný večer.

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6422x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5