O Víně

09.06.2010 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.06.2010 07:00

Košt hraběte Chotka

Dne 29. května 2010 jsme se zúčastnili již 12. ročníku, a tedy nejstarší akce toho typu v severních Čechách, Koštu hraběte Chotka. Podrobnosti v následující reportáži.

Košt hraběte Chotka je tradiční vinnou akcí, která se koná na zámku ve Velkém Březně a letos proběhl již 12. ročník. Jde tedy o nejstarší akci tohoto typu v celých severních Čechách. O akci jsem psal na tomto portále již několikrát, v případě zájmu si můžete vyhledat.

Dobrá dopravní dostupnost, příjemná a komorní atmosféra i rozumně nastavené vstupné přilákají vždy několik stovek návštěvníků. K dobré návštěvnosti přispívají nepochybně I webové stránky: http://www.zamek-vbrezno.cz/kost-hrabete-chotka-1/, které zvou na akci vyčerpávajícím způsobem.

Vstupné činí 250,- Kč a v ceně je degustační sklenka a veškerá degustace. Tento způsob tradičně chválím.

Za 50,- Kč je možné přikoupit katalog, to však nevidím jako úplně šťastné řešení. Reklama prodává a určitě by bylo lepší, aby ho každý návštěvník dostal již v ceně, včetně kontaktů na vinaře. V každém případě je akce natolik komorní, že se bez něj klidně obejdete.

Tradičně u vstupu je možnost ochutnat vína, která se zúčastnila soutěže. Zde je potřeba být trochu "chrt", protože obvykle nejrychleji jsou vypita vína s vysokými přívlastky nebo championi.

Akce se účastní okolo 30 vinařů nebo obchodních zástupců, je to velmi příjemný počet, řada z nich jsou stálí - Kubík, Sedlec, ZD Němčičky, Málek, nově například vinařství Valihrach, Maňák, Filip nebo Skrášek.

Krásných vín byla celá řada, my jsme se zaměřili hlavně na ročník 2009. Též jsme si nemohli nechat ujít vína právě pana Valihracha, který vína prodává až po několika letech archivace. Jakmile budete mít možnost, určitě doporučuji, je to zajímavá zkušenost.

Pokud jste již znaveni z degustace, můžete odpočívat v přilehlém parku, poslouchat cimbálovou muziku a příjemně relaxovat. Mnozí si rovnou zakoupí celou lahev a to se to potom relaxuje.

K atmosféře rovněž přispívá setkání se spoustou známých, letos ještě okořeněné probíhajícími volbami. Zajímavé je, že ačkoliv jsme prý národ nedružný, jedno přání měli všichni, aby nevyhrál Jyrka Bradavice, což se nakonec částečně povedlo.

Mými favority letos byla tato vína: Sylvánské zelené z vinařství Skrášek a Maňák a Frankovka rosé z vinařství Kubík. Nerad bych se pouštěl do nějakého popisu (jak říká kamarád - popisovat víno je jako poslouchat porno v rádiu :-), spíše bych chtěl vás všechny na tuto tradiční a milou akci pozvat. Letos se zúčastnilo 420 návštěvníků, což, jak mi povrdili, je velmi významný příspěvek do rozpočtu. Ale pokud jich bude ještě o trochu více, určitě se zlobit nebudou.

Příští ročník je 13., tak doufejme, že je to jen pověra a vše proběhne minimálně stejně dobře, jako letos.

Pokud bych měl hodnotit na desetibodové stupnici, určitě minimálně 8. Společně se Žernoseckým koštěm pro mě zatím vrchol letošní sezóny v kategorii trhy a výstavy.

Fotografie z akce je možné nalézt zde.

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3906x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5