O Víně

03.06.2010 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.06.2010 07:00

Wachauer Weinfrühling 2010 (I. část)

První květnový víkend je každoročně vyhrazen pro jednu z nejnavštěvovanějších vinařských akcí v Rakousku jménem Wachauer Weinfrühling 2010, přijměte tedy na pár krátkých chvil pozvání do krásného údolí Dunaje.

Vinařskou podoblast Wachau nalezneme po obou březích řeky Donau (Dunaj) západně od města Krems an der Donau (Kremže), zahrnuje samotné údolí Dunaje v délce cca 20 km a malé boční údolí zvané Spitzer Graben, jež nalezneme mezi městečky Spitz a Elsarn na levém břehu Dunaje. Nejvýznamnějšími vinařskými obcemi jsou na levém břehu: Dürnstein, Joching, Oberloiben, Spitz, Unterloiben, Weißenkirchen in der Wachau či Wösendorf in der Wachau; na pravém břehu: Mautern, Mitterarnsdorfm, Rossatz či Rührdorf.

Když se řekne Wachau, tak zřejmě nejednomu vínomilci se okamžitě vybaví dvě nejznámější vinné odrůdy zde pěstované, těmi jsou Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) a Riesling (Ryzlink rýnský), které zde dosahují výjimečně kvality, avšak ani ostatní odrůdy, ačkoliv jsou pouze doplňkové Vás nezklamou, např. Neuburger (Neuburské), Chardonnay, Sauvignon Blanc, Weißburgunder (Rulandské bílé), atd. Ve stínu bílých vín je jen málo červených vín a většinou nedosahují kvality vín bílých.

Specifikem vinařské podoblasti Wachau je jiné dělení vín dle jakostních tříd, než-li nalezneme v ostatních částech Rakouska, avšak samozřejmě i zde platí rakouský vinařský zákon a tak se vína zatříďují i do známých jakostních tříd. Vinařské sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus respektive její členové tedy zatřiďují vína do kategorií Steinfeder, Federspiel a Smaragd, přičemž vína která jsou takto definováno musí být vždy bílá a suchá, dále je přísně zakázáno přidávání cukru a jakýchkoliv jiných látek. Níže naleznete krátký popis těch specifických jakostních tříd:

Steinfeder - obsah alkoholu činí max. 11,5 %,, cukernatost moštu činí 15 °KMW až 17 °KMW (cca 16,12 °NM až 18,85 °NM), název symbolizuje trávu s úzkými stébly (Stipa pinnata) rostoucí v místních vinicích na kamenitých půdách (na silikátových horninách). Jedná se o lehká, svěží, ovocná vína, jež jsou vhodná pro každodenní popíjení. V současnosti je tato kategorie na ústupu a nejnižší kategorií se v mnoha vinařstvích stává kategorie Federspiel.

Federspiel - obsah alkoholu činí 11,5 % až 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 17 °KMW (cca 18,85 °NM), název pochází ze sokolnictví, což byl dříve oblíbený sport v oblasti Wachau. Jedná se o středně těžká, klasická vína spojující svěžest a ovocnost kategorie Steinfeder a plnost a eleganci kategorie Smaragd. Nyní jde zřejmě nejrozšířenější a nejpopulárnější kategorii, protože kvalita vín je ve skvělém poměru k ceně a navíc tuto kategorii nabízí asi všechna vinařství.

Smaragd - obsah alkoholu činí nejméně 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 18,5 °KMW (cca 20,90 °NM), název symbolizuje ještěrku zelenou (Lacerta viridis), jejíž přirozeným biotopem jsou místní vinice. Jedná se o plné, elegantní víno s velkým potenciálem pro další archivaci, avšak i jako mladé má svojí nespornou kvalitu. Víceméně každé vinařství má v této kategorii nějaké víno (výjimkou jsou pouze drobní a menší vinaři), u větších vinařství je v této kategorii zastoupení poměrně velké a rozlišené dle viničních tratí z nichž pocházejí.

Letošní Wachauer Weinfrühling se konal v termínu 1. až 2. května 2010 (sobota - neděle) a jako každý rok ho navštívilo několik tisíc lidí (cca 5000 až 6000 návštěvníků), což je dáno především tím, že se jedná o jednu nejvěhlasnějších vinařských oblastí pro pěstování bílé vinné révy ve střední Evropě a o jednu z největších vinařských akci v Rakousku.

Wachauer Weinfrühling se koná ve všech obcích v údolích Wachau a Spitzer Graben u vinařů sdružených ve vinařském sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus, což každoročně čítá něco přes 100 otevřených vinařství, jež mají své brány otevřeny od 10 do 18 hodin, přičemž veškeré ochutnávky jsou zdarma. Vzhledem k velkému množství vinařství Vás prostřednictvím následujících řádků seznámím pouze s některými, protože navštívit všechna vinařství je nemožné, tudíž my se dnes tedy podíváme na levý břeh Dunaje do obcí Unterloiben, Oberloiben, Dürnstein, Weißenkirchen in der Wachau, Joching, Wösendorf in der Wachau, Spitz, Gut am Steg a Vießling a v krátkosti se podíváme na 34 tamních vinařství a některá jejich vína:

Weingut Martin u. Karin Fink (Unterloiben 36, A-3601 Dürnstein)
Vinařství obhospodařuje cca 9 ha vinic v okolí obcí Mautern, Oberloiben a Unterloiben, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Frauenweingarten, Klostersatz, Kreutles, Loibenberg, Rothenhof a Süßenberg. Vinařství bych vyzdvihl především díky sympatickému poměru cena/kvalita, zajímavostí je, že v sortimentu nalezneme Roter Muskateller (Muškát červený), což je pupenová mutace odrůdy Gelber Muskateller (Muškát žlutý), v současnosti nevím o jiném vinařství ve Wachau, jež by tuto odrůdu pěstovalo. Vinařství má webové stránky.

Chardonnay Smaragd Süßenberg 2009 (viniční trať Süßenberg, suché, 14,0 % alk. cena 8,50 €) - Víno z odrůdy Chardonnay. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, na pozadí tropické ovoce, hruška, mango. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí tropické ovoce, v závěru dotek banánu, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Gelber Muskateller Federspiel Rothenhof 2009 (viniční trať Rothenhof, suché, 12,0 % alk. cena 7,00 €) - Víno z odrůdy Muškát žlutý. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, na pozadí černý bez a ibišek. V chuti plnější, na pozadí muškátový oříšek, v závěru dotek citrusů, delší perzistence. Hodnotím 87 body.

Riesling Smaragd Loibenberg 2009 (viniční trať Loibenberg, suché, 13,0 % alk., cena 10,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, jemně minerální, na pozadí broskve, meruňky. V chuti plné, ovocné, na pozadí broskev, v závěru dotek citrusů, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Riesling Smaragd Loibenberg "R" 2009 (viniční trať Loibenberg, suché, 14,0 % alk., cena 9,00 € za 0,5 l) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí meruňky. V chuti plné, harmonické, ovocné, jemně minerální, na pozadí meruňky, v závěru dotek nektarinek, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Roter Muskateller Federspiel Klostersatz 2008 (viniční trať Klostersatz, suché, 12,0 % alk., cena 7,50 €) - Víno z odrůdy Muškát červený. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, na pozadí muškátový květ a červený pomeranč. V chuti lehčí, na pozadí muškátové tóny a pomeranče, delší perzistence. Hodnotím 86 body.

Weingut Leo Alzinger (Unterloiben 11, A-3601 Dürnstein)
Vinařství obhospodařuje cca 9 ha vinic v okolí obcí Oberloiben, Unterloiben a samoty Schild, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Höhereck, Hollerin, Liebenberg, Loibenberg, Mühlpoint či Steinertal. Všechna vína potvrdila kvalitu tohoto vinařství a přímé sousedství s Weingut Knoll (níže) přímo vybízí ke společné návštěvě obou známých vinařství. Vinařství má webové stránky.

Grüner Veltliner Smaragd Mühlpoint 2009 (viniční trať Mühlpoint, suché, 13,5 % alk., cena 12,40 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni jemně kořenité, na pozadí pepř, byliny, v závěru dotek hrušky. V chuti kořenité, na pozadí pepřové tóny a zelená jablka, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Riesling Smaragd Hollerin 2009 (viniční trať Hollerin, suché, 13,5 % alk., cena 16,70 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocná, na pozadí meruňky, broskve a žluté ovoce. V chuti plné, ovocné, na pozadí meruňky, broskve, tropické ovoce, v závěru dotek ananasu, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Riesling Smaragd Liebenberg 2009 (viniční trať Liebenberg, suché, 13,0 % alk., cena 16,70 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni méně výrazné, ovocné, na pozadí broskve, v závěru lehký dotek žlutého ovoce. V chuti ovocné, na pozadí broskev, v závěru dotek citrusů, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Weingut Emmerich Knoll (Unterloiben 10, A-3601 Dürnstein)
Vinařství obhospodařuje cca 15 ha vinic v okolí obcí Dürnstein, Oberloiben, Stein/Donau a Unterloiben, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Kellerberg, Kreutles, Loibenberg, Pfaffenberg či Schütt. Vinařství potvrdilo svou vysokou kvalitu a pověst, vína v kategorii Smaragd mají velký potenciál zrání, návštěvu vinařství mohu i přes vyšší ceny vín doporučit. Vinařství má webové stránky.

Gelber Muskateller Federspiel 2009 (viniční trať neuvedena, suché, cena 11,00 €) - Víno z odrůdy Muškát žlutý. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, na pozadí muškátový květ a černý bez. V chuti lehčí, na pozadí muškátové tóny, černý rybíz a limetka, v závěru jemně minerální, delší perzistence. Hodnotím 87 body.

Grüner Veltliner Smaragd Loibenberg 2009 (viniční trať Loibenberg, suché, cena 20,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené, dosud nenalahvováno. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni méně výrazné, kořenité, zakouřené, na pozadí pepřové tóny a horské byliny. V chuti kořenité, minerální, na pozadí typické pepřové tóny a byliny, v závěru dotek broskve, delší perzistence. Hodnotím 93 body.

Riesling Smaragd Loibenberg 2009 (viniční trať Loibenberg, suché, cena 22,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, dosud nenalahvováno. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí meruňky a pomeranče, v závěru dotek citrusů a lučního medu. V chuti ovocné, minerální, na pozadí meruňky a žluté ovoce, v závěru dotek grapefruitu a pomeranče, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Weingut Wolfgang u. Waltraud Bäuerl (Oberloiben 28, A-3601 Dürnstein)
Vinařství obhospodařuje cca 4,5 ha vinic v okolí obcí Dürnstein, Oberloiben a Unterloiben, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Kellerberg, Kreutles či Loibenberg. Specialitou vinařství je vynikající domácí pálenka z Grüner Veltliner Smaragd 1999, jež zrála cca 20 let v sudu, ohromí Vás však i její cena (91,00 €). Vinařství má webové stránky.

Grüner Veltliner Smaragd Loibenberg 2009 (viniční trať Loibenberg, suché, 13,5 % alk., zbytkový cukr 2,0 g/l, cena 14,20 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocno-kořenité, na pozadí červená jablka, hruška a lehce angrešt. V chuti ovocno-kořenité, na pozadí červená jablka a lehce žluté ovoce, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Riesling Smaragd Kellerberg 2009 (viniční trať Kellerberg, suché, 14,5 % alk., zbytkový cukr 1,5 g/l, cena 18,20 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, na pozadí broskev, v závěru dotek mandarinek a lučního kvítí. V chuti harmonické, ovocné, jemně minerální, na pozadí broskev, v závěru lehký dotek medu, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Riesling Smaragd Loibenberg 2009 (viniční trať Loibenberg, suché, 13,5 % alk., zbytkový cukr 2,0 g/l, cena 14,20 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, dosud nenalahvováno. Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí meruňky, v závěru dotek citrusů. V chuti plné, harmonické, jemně minerální, na pozadí meruňky a citrusy, v závěru lehký dotek broskve. Hodnotím 92 body.

Weingut Paul Stierschneider (Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein)
Vinařství obhospodařuje cca 5,5 ha vinic v okolí obcí Oberloiben a Unterloiben, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Frauenweingärten, Klostersatz, Loibenberg či Steinertal. Vinařství určitě stojí za návštěvu, zajímavé je, že jako první ze sortimentu se v tomto vinařství vždy vyprodají vína z odrůdy Gelber Muskateller (Muškát žlutý). Vinařství má webové stránky.

Chardonnay Smaragd Klostersatz 2009 (viniční trať Klostersatz, suché, cena 10,00 €) - Víno z odrůdy Chardonnay. Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí žluté ovoce. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí tropické ovoce, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Riesling Smaragd Loibenberg 2009 (viniční trať Loibenberg, suché, cena 14,50 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí broskev, lehce tropické ovoce a luční kvítí. V chuti plné, ovocné, jemně minerální, na pozadí broskve a meruňky, v závěru dotek žlutého ovoce, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Sauvignon Blanc Smaragd Klostersatz 2009 (viniční trať Klostersatz, suché, cena 11,00 €) - Víno z odrůdy Sauvignon Blanc. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, na pozadí zelená paprika, v závěru lehce angrešt. V chuti plné, harmonické, na pozadí paprika, v závěru jemný dotek citrusů, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Weingut Theresa Schmidl (Dürnstein 144, A-3601 Dürnstein)
Vinařství obhospodařuje cca 8 ha vinic v okolí obcí Dürnstein, Oberloiben a samoty Schild, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Frauengärten, Kellerberg či Küß den Pfennig. V Dürnsteinu naleznete oproti jiným obcím jen málo vinařství a tak když náhodou navštívíte nedaleké slavnější vinařství Domäne Wachau, tak se ani zde nezapomeňte zastavit. Vinařství má webové stránky.

Blauburgunder Frauengärten 2008 (viniční trať Frauengärten, suché, 12,5 % alk., cena 8,00 €) - Víno z odrůdy Rulandské modré. Barva světle rubínová, střední až vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí jahody, v závěru lehký dotek malin. V chuti lehké, svěží, ovocné, na pozadí jahody, střední perzistence. Hodnotím 83 body.

Grüner Veltliner Federspiel Kellerberg 2009 (viniční trať Kellerberg, suché, 12,0 % alk., cena 7,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocno-kořenitá, na pozadí byliny a zelená jablka. V chuti plné, ovocno-kořenité, na pozadí zelená jablka, pepř, byliny, delší perzistence. Hodnotím 87 body.

Riesling Smaragd Küß den Pfennig 2009 (viniční trať Küß den Pfennig, suché, 13,0 % alk., cena 14,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí meruňky. V chuti plné, ovocné, na pozadí broskev a citrusy, v závěru jemně minerální, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Sauvignon Blanc Federspiel Frauengärten 2009 (viniční trať Frauengärten, suché, 12,0 % alk., cena 8,00 €) - Víno z odrůdy Sauvignon Blanc. Barva světle žlutozelená, střední až vyšší viskozita. Ve vůni méně intenzivní, na pozadí tóny papriky. V chuti plnější, svěží, na pozadí paprika a černý rybíz, delší perzistence. Hodnotím 86 body.

Weingut Roman Jäger (Kremser Straße 1, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau)
Vinařství obhospodařuje cca 6,5 ha vinic v okolí obce Weißenkirchen in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Achleiten, Klaus či Steinriegl. Vinařství sídlí přímo pod možná nejznámější viniční tratí ve Weißenkirchenu jménem Achleiten, odtud jsou také nejlepší vína tohoto vinařství. Vinařství má webové stránky.

Grüner Smaragd Achleiten 2009 (viniční trať Achleiten, suché, cena 14,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocno-kořenité, na pozadí žluté ovoce, byliny, v závěru dotek pomeranče. V chuti ovocno-kořenité, na pozadí byliny, jablka, ringle, v závěru jemně minerální, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Riesling Smaragd Achleiten 2009 (viniční trať Achleiten, suché, cena 16,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí meruňky, v závěru lehce grapefruit a lipový med. V chuti jemné, harmonické, ovocné, na pozadí meruňky, v závěru lehký dotek citrusů, delší perzistence, pěkný potenciál. Hodnotím 92 body.

Sauvignon Blanc Federspiel 2009 (viniční trať neuvedena, suché, cena 9,50 €) - Víno z odrůdy Sauvignon Blanc. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, na pozadí paprika a angrešt. V chuti plnější, harmonická, na pozadí zelená paprika, po delší době černý rybíz angrešt, v závěru lehký dotek citrusů, delší perzistence. Hodnotím 87 body.

Weingut Andreas Lehensteiner (Kremser Straße 7, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau)
Vinařství obhospodařuje cca 7 ha vinic v okolí obce Weißenkirchen in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Achleiten či Hinterkirchen. Středně velké vinařství, které je známé především díky skvělým vínům v kategorii Federspiel, avšak nejlepší vína jsou v kategorii Smaragd pocházející z viniční tratě Achleiten. Vinařství má webové stránky.

Grüner Veltliner Federspiel Hinterkirchen 2009 (viniční trať Hinterkirchen, suché, cena 7,50 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni méně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí zelená jablka, lehce tabák, v závěru luční med. V chuti ovocno-kořenité, jemně minerální, na pozadí červená jablka, lehce tropické ovoce, v závěru dotek citrusů, delší perzistence. Hodnotím 88 body.

Grüner Veltliner Smaragd Achleiten 2009 (viniční trať Achleiten, suché, cena 14,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené, dosud nenalahvováno. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni jemné, ovocno-kořenité, na pozadí červená jablka a hrušky, v závěru lehce byliny a oříšky. V chuti ovocno-kořenité, jemně minerální, na pozadí červená a zelená jablka, po delší době lehce ananas, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Riesling Smaragd Achleiten 2009 (viniční trať Achleiten, suché, cena 18,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, dosud nenalahvováno. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí meruňky, v závěru lehce citrusy. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí meruňka, po delší době lehce tropické ovoce, v závěru dotek limetky, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Weingut Thomas Leitner (Freisingerplatz 55, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau)
Vinařství obhospodařuje cca 6 ha vinic v okolí obce Weißenkirchen in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Achleiten, Buschenberg, Klaus, Seiber, Steinriegl, Vorderseiber a Weitenberg. Specialitou vinařství je Rulandské šedé v kategorii Smaragd, zároveň v jako jednom z mála vinařství ve Wachau zde máte možnost ochutnat víno z odrůdy Muskat Ottonel (Muškát Ottonel). Vinařství má webové stránky.

Chardonnay 2009 Smaragd (viniční trať Klaus, suché, 13,0 % alk., kyseliny 6,2 g/l, cena 7,00 €) - Víno z odrůdy Chardonnay. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, na pozadí žluté ovoce, v závěru luční med. V chuti plné, svěží, na pozadí citrusové tóny, v závěru dotek žlutého ovoce, delší perzistence. Hodnotím 87 body.

Muskat Ottonel 2009 Kerschberger (viniční trať Vorderseiber, polosuché, 11,5 % alk., kyseliny 5,1 g/l, cena 6,00 €) - Víno z odrůdy Muškát Ottonel. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, na pozadí muškátový květ, ibišek, v závěru dotek pomeranče. V chuti plné, trochu ovocné, na pozadí muškátový oříšek a červený pomeranč, v závěru příjemný zbytkový cukr, delší perzistence. Hodnotím 85 body.

Ruländer 2009 Smaragd (viniční trať Seiber, suché, 13,5 % alk., kyseliny 6,4 g/l, cena 7,00 €) - Víno z odrůdy Rulandské šedé. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí hruška a tropické ovoce. V chuti plné, harmonické, na pozadí tropické ovoce, hruška, v závěru dotek grapefruitu, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Zweigelt 2006 Barrique (viniční trať Seiber, suché, 14,0 % alk., kyseliny 5,0 g/l, cena 7,00 €) - Víno z odrůdy Zweigeltrebe. Barva tmavě rubínová s fialovými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí třešně, v závěru dotek višní a vanilky. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí třešně a lehce tóny dřeva, delší perzistence. Hodnotím 87 body.

Weingut Ilse Mazza (Auf der Burg 124, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau)
Vinařství obhospodařuje cca 3 ha vinic v okolí obce Weißenkirchen in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Achleiten, Hinter der Burg, Steinriegl, Vorderseiber či Weitenberg. Vinařství sotva v úzkých uličkách Weißenkirchenu naleznete, avšak místní Heurige je tak vyhlášené, že je tu stále hodně lidí. Vinařství má webové stránky.

Chardonnay Federspiel Flackeln 2009 (viniční trať Flackeln, suché, cena 7,50 €) - Víno z odrůdy Chardonnay. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni méně intenzivní, ovocné, na pozadí citrusové tóny. V chuti lehčí, svěží, ovocné, na pozadí citrusy a oříškové tóny, v závěru dotek limetky, střední až delší perzistence. Hodnotím 85 body.

Grüner Veltliner Smaragd Weitenberg 2009 (viniční trať Weitenberg, suché, cena 10,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí zelená a červená jablka. V chuti ovocno-kořenité, na pozadí červená jablka a jemné pepřové tóny, delší perzistence. Hodnotím 89 body.

Riesling Smaragd Achleiten 2009 (viniční trať Achleiten, suché, cena 14,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocná, na pozadí broskev a lipový květ, v závěru dotek grapefruitu. V chuti ovocné, nasládlé, na pozadí broskev, mandarinka, lehce byliny, v závěru dotek lučního medu, delší perzistence, pěkný potenciál. Hodnotím 91 body.

Weingut Prager-Bodenstein (Wachaustraße 48, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau)
Vinařství obhospodařuje cca 15 ha vinic v okolí obcí Dürnstein a Weißenkirchen in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Achleiten, Hinter der Burg, Hollerin, Kaiserberg, Klaus, Liebenberg, Steinriegl, Weitenberg či Zwerithaler. Jedno z největších vinařství ve Weißenkirchenu a jedno z nejznámějších vinařství v celém Wachau, určitou zajímavostí je, že vinař je zároveň starostou Weißenkirchenu in der Wachau. Vinařství má webové stránky.

Grüner Veltliner Smaragd Zwerithaler 2009 (viniční trať Zwerithaler, suché, cena 25,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocno-kořenité, na pozadí zelená jablka, pepř a anýz. V chuti plné, harmonické, na pozadí pepřové tóny, v závěru jemný dotek žlutého ovoce a jablek, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Riesling Smaragd Achleiten 2009 (viniční trať Achleiten, suché, cena 28,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí nektarinky a broskve. V chuti plné, harmonické, ovocné, jemně minerální, na pozadí nektarinky, v závěru dotek broskve, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Riesling Smaragd Klaus 2009 (viniční trať Klaus, suché, cena 31,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí mandarinky, meruňky, žluté ovoce, v závěru dotek tabáku a lipového květu. V chuti ovocné, jemně minerální, na pozadí broskev a mango, v závěru dotek tropického ovoce, dlouhá perzistence. Pěkný potenciál. Hodnotím 93 body.

Weingut Karl Stierschneider (Kremser Straße 6, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau)
Vinařství obhospodařuje cca 9,5 ha vinic v okolí obcí Joching a Weißenkirchen in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Achleiten, Hinterkirchen, Klaus, Pichl Point, Steinriegl či Weitenberg. Vinařství nedávno vyhrálo hodnocení prestižního „Federspiel Cup", jež pořádá vinný magazín Falstaff vínem „Riesling Federspiel Alte Reben 2009", což dokazuje, že návštěva tohoto vinařství Vás zklamat nemůže. Vinařství má webové stránky.

Gelber Muskateller 2009 (viniční trať neuvedena, suché, cena 9,00 €) - Víno z odrůdy Muškát žlutý. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, na pozadí citrusy, černý bez a šeřík. V chuti lehčí, harmonické, na pozadí muškátové tóny, citrusy a v závěru černý rybíz, delší perzistence. Hodnotím 87 body.

Grüner Veltliner 2009 Smaragd (viniční trať Achleiten. suché, cena 18,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, na pozadí červená jablka a hruška, v závěru dotek ananasu a tabáku. V chuti ovocné, harmonické, na pozadí červená jablka, žluté ovoce a velmi lehce pepř, v závěru jemně minerální, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Riesling 2009 Smaragd (viniční trať Achleiten, suché, cena 24,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí meruňky, v závěru citrusy. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí meruňka a lehce broskev, v závěru dotek tropického ovoce a pomeranče, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Weingut Karl Holzapfel (Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching)
Vinařství obhospodařuje cca 14 ha vinic v okolí obcí Joching, Weißenkirchen in der Wachau a Wösendorf in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Achleiten, Kollmitz, Vorderseiber či Zehenthof. Vinařství velmi dobré kvality, které není problém navštívit v jakoukoliv roční dobu, zajímavým artiklem v sortimentu je Rulandské bílé (30 měsíců barrique), přičemž musím uznat, že něco tak specifického jsem dlouho neochutnal. Vinařství má webové stránky.

Grüner Veltliner Smaragd Achleiten 2007 (viniční trať Achleiten, suché, cena neznámá) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, na pozadí žluté ovoce, v závěru dotek banánu a angreštu. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí žluté ovoce, v závěru dotek lučního medu, delší perzistence. Hodnotím 94 body.

Grüner Veltliner Smaragd Achleiten 2009 (viniční trať Achleiten, suché, cena 17,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocno-kořenité, na pozadí tropické ovoce a byliny. V chuti ovocno-kořenité, jemně minerální, na pozadí tropické ovoce a jemně pepř, v závěru mango a meloun, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Grüner Veltliner Smaragd Kollmitz 2009 (viniční trať Kollmitz, suché, cena 16,50 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí žluté ovoce, jablka, hruška. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí žluté ovoce a jablka, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Riesling Smaragd Vorderseiber 2009 (viniční trať Vorderseiber, suché, cena 17,50 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, na pozadí broskve, v závěru lehce luční med. V chuti plné, harmonické, ovocné, jemně minerální, na pozadí broskve, nektarinky, v závěru dotek citrusů, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Weißburgunder 2006 (viniční trať neuvedena, suché, cena 19,50 €) - Víno z odrůdy Rulandské bílé, barrique 30 měsíců. Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, na pozadí karamel, tabák a lehký dotek dřeva. V chuti plné, harmonické, na pozadí karamel, lehce tabák, v závěru dotek vanilky, dlouhá perzistence. Hodnotím 90 body.

Weingut Johann Bäuerl (Weinbergstraße 16, A-3610 Joching)
Vinařství obhospodařuje cca 7 ha vinic v okolí obcí Joching a Wösendorf in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Gaisberg, Kollmitz, Pichl Point či Stein am Rain. Středně velké vinařství, jež příjemně překvapí svými cenami a vzhledem ke kvalitě za návštěvu určitě stojí. Vinařství nemá webové stránky.

Chardonnay Smaragd Gaisberg 2009 (viniční trať Gaisberg, suché, 13,6% alk., zbytkový cukr 7,2 g/l, kyseliny 6,5 g/l, cena 7,40 €) - Víno z odrůdy Chardonnay. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, na pozadí banán, mango, v závěru cukrový meloun. V chuti plné, ovocné, na pozadí banán a lehce luční med, v závěru jemně minerální, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Frühroter Veltliner Federspiel Gaisberg 2009 (viniční trať Gaisberg, suché, 12,3% alk., zbytkový cukr 1,7 g/l, kyseliny 5,6 g/l, cena 5,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské červené rané,. Barva světle žlutozelená, střední až vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí tropické ovoce, v závěru dotek medu. V chuti lehčí, na pozadí tropické ovoce, v závěru dotek lučního medu a citrusů, delší perzistence. Hodnotím 88 body.

Grüner Veltliner Smaragd Pichlpoint 2009 (viniční trať Pichl Point, suché, 14,5% alk., zbytkový cukr 1,5 g/l, kyseliny 5,0 g/l, cena 8,30 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocno-kořenité, na pozadí červená jablka, lehce tropické ovoce a pepř. V chuti ovocné, na pozadí červená jablka, lehce žluté ovoce, v závěru lehký dotek medu, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Riesling Smaragd Pichlpoint 2009 (viniční trať Pichl Point, suché, 13,6% alk., zbytkový cukr 7,2 g/l kyseliny 6,5 g/l, cena 9,90 €) - Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, na pozadí meruňky a broskve, lehký dotek grapefruitu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí meruňky a broskve, v závěru dotek medu, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Weingut Karl Mayr (Josef Jame Straße 30, A-3610, Joching)
Vinařství obhospodařuje cca 7,5 ha vinic v okolí obcí Joching a Wösendorf in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Donaufeld, Pichl Point, Stein am Rain či Steinwand. Středně velké vinařství, jež je známé především svým víny z odrůdy Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), avšak nejenom ty si zde zaslouží pozornost. Vinařství má webové stránky.

Chardonnay Smaragd Donaufeld 2009 (viniční trať Donaufeld, suché, 14,0 % alk., kyseliny 5,5 g/l, cena 7,00 €) - Víno z odrůdy Chardonnay. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější na pozadí tropické ovoce, hruška. V chuti plné, harmonické, ovoce, na pozadí tropické ovoce, hruška, v závěru lehký dotek ananasu, delší perzistence. Hodnotím 89 body.

Grüner Veltliner Smaragd Stein am Rain 2009 (viniční trať Stein am Rain, suché, 13,5 % alk., kyseliny 5,0 g/l, cena 7,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocno-kořenité, na pozadí červená jablka a lehce tropické ovoce. V chuti ovocno-kořenité, na pozadí, tropické ovoce, v závěru dotek banánu, delší perzistence. Hodnotím 89 body.

Riesling Smaragd Pichl Point 2009 (viniční trať Pichl Point, suché, 14,0 % alk., kyseliny 7,8 g/l, cena 8,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí broskev a pomeranč. V chuti plné, ovocné, na pozadí broskev, v závěru dotek červeného pomeranče, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Weingut Fritz u. Anita Geith (Prof. Gruber Gasse 109, A-3610 Wösendorf in der Wachau)
Vinařství obhospodařuje několik ha vinic v okolí obcí Joching, St. Michael in der Wachau, Weißenkirchen in der Wachau a Wösendorf in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Hochrain, Höll, Kollmütz, Mariafeld, Ritzling či Steinriegl. Vinařství ležící ve stínu jiných, jež mě však příjemně překvapilo a rozhodně nezklamalo, mohu jen doporučit. Vinařství nemá webové stránky.

Grüner Veltliner Smaragd Hochrain 2009 (viniční trať Hochrain, suché, cena 8,90 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené, vyšší viskozita. Ve vůni ovocno-kořenité, na pozadí pepřové tóny, jablka a hrušky. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí pepř a červená jablka, v závěru jemně minerální, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Riesling Smaragd Ritzling 2009 (viniční trať Ritzling, suché, cena 12,50 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí nektarinky. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí nektarinky a meruňky, v závěru lehký dotek grapefruitu, delší perzistence. Hodnotím 89 body.

Wachauer Winzersekt Rosé Brut (viniční trať Höll, brut, cena 9,80 €) - Růžový sekt z odrůdy Zweigeltrebe. Barva lososová, střední až vyšší viskozita, jemné perlení. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí jahody a maliny. V chuti ovocné, na pozadí jahody a lehce maliny, v závěru dotek citrusů, jemné perlení, delší perzistence. Hodnotím 88 body.

Weißburgunder Smaragd Steinriegl 2009 (viniční trať Steinriegl, suché, cena 11,80 €) - Víno z odrůdy Rulandské bílé. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí ananas a hruška. V chuti plné, harmonické, jemně minerální, ovocné, na pozadí ananas a hruška, v závěru lehký dotek černého rybízu, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Weingut Erich Machherndl (Hauptstraße 1, A-3610 Wösendorf in der Wachau)
Vinařství obhospodařuje cca 7,5 ha vinic v okolí obcí Joching, St. Michael in der Wachau a Wösendorf in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Harzenleiten, Hochrain, Höll, Kollmitz, Kollmütz, Postolern či Steinwand. Zajímavostí je, že v sortimentu nalezneme odrůdu Syrah, přičemž aktuálně je to jediné vinařství ve Wachau o němž vím, že tuto odrůdu pěstuje a to na rozloze 0,3 ha na viniční trati Harzenleiten, avšak i ostatní vína zcela určitě stojí za pozornost, protože svoji kvalitou určitě nezklamou. Vinařství má webové stránky.

Chardonnay Smaragd Kollmütz 2009 (viniční trať Kollmütz, suché, 13,5 % alk., zbytkový cukr 6,8 g/l, kyseliny 5,3 g/l, cena 10,00 €) - Víno z odrůdy Chardonnay, dosud nenalahvováno. Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, na pozadí banán, mango, cukrový meloun. V chuti plné, ovocné, na pozadí mango a cukrový meloun, v závěru příjemný zbytkový cukr, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Gelber Muskateller Federspiel Höll 2009 (viniční trať Höll, suché, 11,8 % alk., zbytkový cukr 1,3 g/l, kyseliny 7,3 g/l, cena 8,00 €) - Víno z odrůdy Muškát žlutý. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, na pozadí černý bez a šeřík. V chuti lehké, svěží, na pozadí muškátový oříšek a černý rybíz, delší perzistence. Hodnotím 87 body.

Grüner Veltliner Smaragd Kollmitz 2009 (viniční trať Kollmitz, suché, 13,8 % alk., zbytkový cukr 2,1 g/l, kyseliny 5,0 g/l, cena 12,00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocno-kořenité, na pozadí žluté ovoce, hruška a jemně pepř. V chuti ovocno-kořenité, na pozadí d, lehce pepř a anýz, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Grüner Veltliner Smaragd Kollmütz 2009 (viniční trať Kollmütz, suché, cena neznámá) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené, dosud nenalahvováno. Barva světle až středně žlutozelená. Ve vůni ovocno-kořenité, na pozadí červená jablka, hruška a lehce pepř. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí žluté ovoce a jablka, v závěru dotek pepře, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Pinot Blanc Smaragd Hochrain 2008 (viniční trať Hochrain, suché, 13,3 % alk., zbytkový cukr 3,9 g/l, kyseliny 7,3 g/l, cena 10,00 €) - Víno z odrůdy Rulandské bílé. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí tropické ovoce, v závěru dotek manga. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí tropické ovoce, v závěru jemně minerální, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Pinot Blanc Smaragd Hochrain 2009 (viniční trať Hochrain, suché, 13,3 % alk., zbytkový cukr 7,2 g/l, kyseliny 5,6 g/l, cena 10,00 €) - Víno z odrůdy Rulandské bílé. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí hruška, banán a mango. V chuti plné, harmonické, na pozadí tropické ovoce, v závěru dotek ananasu, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Pinot Gris Smaragd Postolern 2009 (viniční trať Postolern, suché, 13,2 % alk., zbytkový cukr 3,4 g/l, kyseliny 6,5 g/l, cena 10,00 €) - Víno z odrůdy Rulandské šedé. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí citrusy, ananas a lehce akát. V chuti plné, svěží, na pozadí tóny citrusů a žlutého ovoce, v závěru dotek červeného pomeranče, delší perzistence. Hodnotím 89 body.

Riesling Smaragd Alte Reben 2009 (viniční trať Kollmütz, suché, 14,8 % alk., zbytkový cukr 8,5 g/l, kyseliny 7,4 g/l, cena 16,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva středně a vysoce žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí tropické ovoce, mandarinky, v závěru dotek medu. V chuti plné, ovocné, minerální, na pozadí tropické ovoce a luční med, v závěru dotek datlí a manga, vyšší alkohol je pěkně zakomponován, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Syrah Harzenleiten 2006 (viniční trať Harzenleiten, suché, 13,0 % alk., cena neznámá) - Víno z odrůdy Syrah. Barva tmavě rubínová s fialovými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí lesní plody, v závěru lehký dotek pomeranče. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí lesní plody, lehce švestky, v závěru dotek kakaa, delší perzistence. Hodnotím 88 body.

Syrah Harzenleiten 2008 (viniční trať Harzenleiten, suché, 12,7 % alk., zbytkový cukr 0,8 g/l, kyseliny 4,9 g/l, cena 10,00 €) - Víno z odrůdy Syrah. Barva tmavě rubínová s fialovými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí lesní plody, především lesní jahody, v závěru dotek sušených švestek. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí červené lesní plody, v závěru dotek hořké čokolády, delší perzistence. Hodnotím 86 body.

Weingut Franz Pichler (Hauptstraße 68, A-3610 Wösendorf in der Wachau)
Vinařství obhospodařuje cca 5 ha vinic v okolí obcí Joching, St. Michael in der Wachau a Wösendorf in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Bachgarten, Gaisberg, Harzenleiten, Höll či Kollmitz. Středně velké vinařství, jež má svoji neoddiskutovatelnou kvalitu, přičemž nejvyšší řadou vinařství je tzv. řada „Das Beste", z níž zvláště Riesling z viniční trati Harzenleiten nikdy nezklame. Vinařství nemá webové stránky.

Gelber Muskateller Federspiel Gaisberg 2009 (viniční trať Gaisberg, suché, cena 8,00 €) - Víno z odrůdy Muškát žlutý. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, na pozadí muškátový květ, ibišek a citrusy. V chuti plnější, svěží, na pozadí muškátové tóny a citrusy, delší perzistence. Hodnotím 86 body.

Riesling Smaragd Harzenleiten 2009 (viniční trať Harzenleiten, suché, cena 18,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí meruňky, broskve a nektarinky, v závěru lehký dotek jablka. V chuti plné, harmonické, minerální, ovocné, na pozadí meruňky a broskve, v závěru dotek grapefruitu. Hodnotím 92 body.

Riesling Smaragd Kollmitz 2009 (viniční trať Kollmitz, suché, cena 16,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, ovocné, na pozadí meruňky a nektarinky. V chuti plné, harmonické, minerální, ovocné, na pozadí meruňky a broskve, v závěru dotek žlutého ovoce a citrusů, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Weißburgunder Smaragd Gaisberg 2009 (viniční trať Gaisberg, suché, cena 14,00 €) - Víno z odrůdy Rulandské bílé. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocné, zakouřené, na pozadí hrušky a citrusy. V chuti plné, harmonické, na pozadí tropické ovoce a citrusy, v závěru jemně minerální, delší perzistence. Hodnotím 90 body.

Weingut Rudi Pichler (Marienfeldweg 122, A-3610 Wösendorf in der Wachau)
Vinařství obhospodařuje cca 12,5 ha vinic v okolí obcí Joching, St. Michael in der Wachau, Weißenkirchen in der Wachau a Wösendorf in der Wachau, přičemž za nejzajímavější viniční tratě lze považovat: Achleiten, Hochrain, Kirchweg, Kollmütz či Steinriegl. Jedná se zřejmě o nejznámější vinařství ve Wösendorfu a o jedno z nejznámější ve Wachau, jež je známé vysokou kvalitou vín. Vinařství má webové stránky.

Riesling Smaragd Kirchweg 2009 (viniční trať Kirchweg, suché, cena 18,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni ovocno-kořenité, na pozadí meruňky a broskve, v závěru dotek medu. V chuti plné, harmonické, ovocné, jemně minerální, na pozadí meruňky, broskve a žluté ovoce, v závěru dotek limetky, delší perzistence. Hodnotím 93 body.

Riesling Smaragd Steinriegl 2009 (viniční trať Steinriegl, suché, cena 18,00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivní, ovocné, na pozadí meruňky a broskve, v závěru dotek lipového květu. V chuti plné, harmonické, ovocné, jemně minerální, na pozadí meruňky, v závěru maracuja a citrusy, delší perzistence. Hodnotím 93 body.

Weißburgunder Smaragd Kollmütz 2009 (viniční trať Kollmütz, suché, cena 14,00 €) - Víno z odrůdy Rulandské bílé. Barva světle až středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, na pozadí tropické ovoce a v závěru lehký dotek tabáku. V chuti plné, harmonické, na pozadí tropické ovoce, v závěru dotek banánu a manga, delší perzistence. Hodnotím 92 body.

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7015x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5