O Víně

22.12.2009 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.12.2009 07:00

Ochutnávka vín vinařství Veverka, Čejkovice

Dne 17. prosince 2009 se sešlo přes 50 vínomilců v klubu Havana, aby od 19 hodin ochutnali vína pana Veverky z Čejkovic. Podrobnosti v dnešní reportáži.

Dne 17. prosince 2009 se sešlo přes 50 vínomilců v klubu Havana, aby od 19 hodin ochutnali vína pana Veverky z Čejkovic. Soupis vín dorazil opět ve vzorné kvalitě týden před ochutnávkou a vy si ho můžete přečíst též v přiložené tabulce.

Pan Veverka představil své vinařství, jedná se o rodinnou firmu, občas využívají služeb brigádníků. Víno pěstují na 13 ha, mají 21 odrůd, přičemž pan Veverka uvažuje o jejich omezení. Úrodu redukují zhruba 1- 2 kilogramy na hlavu. Jejich rod sídlí v Čejkovicích prokazatelně od 17. století, předci byli převážně mlynáři - proto mají ve znaku větrný mlýn. V Čejkovicích sídlí ještě druzí Veverkovi, to je však pouze shoda jmen. I oni mají vinařství, ovšem ve znaku nikoliv mlýn, ale překvapivě veverku. Vinařit komerčně začali v roce 1992.

Ochutnali jsme:

Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr

Příjemné víno se svěží kyselinkou, dobře pitelné.

Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr

Ve vůni i chuti ovocné tóny, kyselinka, opět dobře pitelné víno. Vinařství ho zkouší v režimu biokvality, rozhodnutí o přidělení padne zhruba za dva roky.

Tramín 2008 pozdní sběr

Ve vůni učebnicová růže, v chuti opět učebnicový sladký kořen, ozvláštněný vyšší kyselinou, zajímavé, chutnalo mi.

Hibernal 2008 výběr z hroznů

Ve vůni černý bez, rybíz, v chuti vyvážené cukry a kyselinky, chutnalo mi.

Pan vinař připomněl, že oblast Čejkovic je spíše vhodná na pěstování červených vín. On do budoucna uvažuje o zrušení některých, možná dokonce všech, bílých odrůd. Samozřejmě čeká na zpětnou vazbu zákazníků. Člověk ani neví jak a už se stává hodnotitelem :-)

Zweigeltrebe rosé 2008 odrůdové jakostní

Nebylo svěží, spíše takové unavené, nezaujalo mě.

Modrý Portugal 2009 zemské

Ve vůni bobulové ovoce, sametová, příjemná chuť.

Slovácký Granát známkové jakostní

Směs odrůd Modrý Portugal a Frankovka v poměru 2:1. Velmi populární před válkou, nyní obnovená tradice na popud profesora Krause. Barikováno asi 9 měsíců, těžší víno na dlouhé pití.

Opět něco o barikování. Pan vinař používá francouzské sudy, ačkoliv řada z nich již není z francouzských dubů. Jejich nákupčí skupují kvalitní dřevo po celé Evropě. Jejich mistrovství je podle všeho v kvalitě vypálení, neboť pro českého bednáře, kterému pan Veverka práci zadal, nebylo problém sud udělat, ale neměl ty správné "vinné" parametry.

Cabernet Moravia 2008 zemské

Ve vůni a chuti náznaky černého rybízu, příliš mě neoslovilo. Pan Veverka sdělil, že se s touto odrůdou nejspíš rozloučí. Nemají pro ní vhodnou polohu a tak málo vyzrává, nejvíce se podařil pozdní sběr a to je pro "morávku" málo.

Alibernet 2008 odrůdové jakostní

Opět ve vůni rybíz, totéž v chuti, příjemné víno.

Cabernet Sauvignon 2007 pozdní sběr

11 měsíců na bariku, v chuti vanilka a příjemná kyselinka.

Na závěr byly zařazeny dvě speciality vinařství. Ještě ráno pan vinař sklízel letošní Veltlínské zelené s cukernatostí moštu 47 °NM a řekl nám několik podrobností o výrobě ledových vín. Tedy například, že nejlepší pro sklizeň je mínus 7 °C, kdy bobulka ztvrdne (jeden z účastníků připomněl, že tolik nejspíš bude muset mít v ložnici, jinak má manželka smůlu) a dobrý vinař pozná přírodní ledové a z mrazáku.

Ryzlink vlašský 2006 ledové

Zajímavé víno, med v chuti i vůni, ovšem není fádní, pořád příjemná kyselinka.

Alibernet 2005 ledové

Dá se o něm napsat totéž, co o předchozím vzorku. Samozřejmě se ještě přídává krásná barva. Jedná se svým způsobem o raritu, neboť málo modrých odrůd je vhodných k výrobě ledových vín.

Na závěr jsme pochopitelně poděkovali panu vinaři opět za moc pěknou degustaci a návštěvníci vzali jeho vína útokem, opět se prodalo určitě přes sto láhví. A protože se jednalo o předvánoční degustaci, měli jsme pro účastníky připravený malý dárek. Nejprve jako obvykle proběhlo losování vína s vyřazením dvou posledních vzorků, vítězná dáma si vybrala celkem dle očekávání Hibernal. A pak jsme losovali celkem 18 šťastlivců, kteří obdrželi sklenku klubu s logem. Bylo to velmi zábavné, manželé se vrhali na manželky, nadřízení na podřízené, zkrátka, každý jí chtěl. Jednu dostal též pan Veverka a věnoval jí nejpilnějšímu nakupujícímu.

Já bych degustaci shrnul do čtyř vět. Nadchla mě vína pana Veverky? To určitě ne. Stojí za to je ochutnat? Tak to tedy rozhodně ano. Příště přivítáme pana Vyskočila z Blatnice, zájemci mohou celý program degustací sledovat na www.klubpratelvina.cz. Hezké svátky.

Oficiální webové stránky: http://www.vinarstvi-veverka.cz/

 
   Název   Velikost 
  Veverka Cejkovice.xls   27.5 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3608x
Průměrná známka po 7 hodnoceních: 3.29
 1    2    3    4    5