O Víně

26.05.2009 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.05.2009 07:00

Degustace vinařství Jedlička & Novák v Ústí nad Labem

Tradičně třetí čtvrtek v měsíci, tedy 21. května 2009, se v restauraci U kmotra v Ústí nad Labem uskutečnila degustace vinařství Jedlička & Novák v Ústí nad Labem (www.vinoboretice.cz). Mé dojmy z akce si můžete přečíst v uvedené reportáži.

Tradičně třetí čtvrtek v měsíci, tedy 21. května 2009, se v restauraci U kmotra v Ústí nad Labem (www.ukmotra.eu) uskutečnila degustace vín vinařství Jedlička & Novák z Bořetic (viz velmi kvalitní a podrobné stránky www.vinoboretice.cz včetně analytických hodnot vín). S panem Vargou, obchodním zástupcem firmy, jsme se seznámili na Vinařských Litoměřicích,alespoň k něčemu je tato akce dobrá :-) a předchozí dobrý dojem si upevnili na výstavě Víno a destiláty. Nabídnutými víny a jejich množstvím nás překvapil, ochotou moc potěšil a nic tedy nestálo v cestě setkání a degustaci.

Sešli jsme se v počtu 37 vínomilců a začali vstřebávat podrobné informace pana Vargy a jeho dvou spolupracovníků, pomůckou byla vždy detailní počítačová prezentace na velké obrazovce. Kromě vín jsme dostali též ochutnat speciální čokoládu k vínu, kterou jako celosvětovou raritu vyrábí malá rodinná firma z Moravy, s níž vinařství spolupracuje. Pan Varga je původem z Mostu, nyní žije v Ratíškovicích a náš region tedy dobře zná.

Filozofie vinařství je nesmírně sympatická. Ano, dodáváme na pražský hrad. Ano, velmi si naše vína oblíbila například britská královna. Ano, vyhráli jsme spoustu i mezinárodních cen. Ale to nám nijak nezamotalo hlavu a vážíme si každého zájemce o naše vína, byť by jen ochutnal. Snažíme se dělat naší práci na sto procent a věříme, že si nás lidé najdou.

Firma využívá bohatých zkušeností a tradic, ovšem též kapitálu, který do firmy přinesl pan Jedlička. Vinařství tak mohlo zmodernizovat svůj provoz, přikoupit vinice (některé jsou zaznamenány ve starých kronikách a lze doložit, že se na nich pěstuje víno několik stovek let, firma hospodaří na 35 ha, stáří vinic je 5 až 15 let, ale najdeme tu i 35 let staré, zavést nové technologie - řízené kvašení, nerez, barikové sudy, redukovat úrodu a sbírat jí převážně ručně.

Cílem firmy je být velkým hráčem na trhu s individuálním přístupem ke každému zákazníkovi. Nebudu kličkovat kolem horké kaše, s tímto přístupem se jí to myslím velmi daří. Ovšem nyní již ke vzorkům a mým poznámkám.

Muškát Ottonel x Ryzlink rýnský 2008 kabinet
Příjemné, voňavé, pitelné víno. Několik lidí prohlásilo, že degustace může ihned skončit, oni už svého favorita našli. Jásali předčasně...

Pálava 2008 pozdní sběr
Na mě málo extraktivní a aromatická, nezaujala mě.

Neuburské 2007 pozdní sběr
Velmi dobré víno s minerálními tóny, chutnalo mi.

Sauvignon 2008 pozdní sběr
Přesně na hraně mezi kopřivou a tropickým ovocem, zajímavé, pitelné, nebylo fádní, moc dobré.

Ryzlink vlašský 2008 výběr z hroznů
Úžasná chuť do banánu, pro mě asi nejlepší víno večera. Mňam.

Chardonnay 2007 výběr z hroznů
Dámské pití, sladká, ovocné tóny, opět zaujalo spoustu návštěvníků.

Tramín červený 2007 výběr z hroznů
Viz Pálava.

Rulandské šedé 2007 výběr z hroznů (barrique)
Botrytida v tomto víně moc neseděla, barik taky ne, celkově mě víno nezaujalo. Možná trochu moc podnětů a vjemů, dle hesla - mnoho psů, zajícova smrt.

Svatovavřinecké 2007 pozdní sběr (rosé)
Tohle víno mi jako jediné vysloveně nechutnalo. Podivná chuť, skoro až nepříjemná.

Rulandské modré 2007 pozdní sběr (rosé)
Ale oni růžovky umí. Parádní, ovocité, voňavé, krásně pitelné, tohle víno stojí za to.

Cabernet Moravia 2007 odrůdové jakostní
Nádherné vyvážené víno se sametovou chutí, která byla docílena důslednou redukcí úrody. Moc mi chutnala. Jedna z nejlepších morávek, co jsem kdy pil.

Frankovka 2007 pozdní sběr
Nezklamala mě, nenadchla, normální víno s chutí do višní.

Malá vsuvka. Pan Varga je upozorněn, že v dnešním parném dni mu klidně odpustíme prohřešek proti bontonu a klidně může sundat sako. To vzápětí činí a akce pokračuje.

Dornfelder 2007 pozdní sběr
Nádherná barva, chuť do fialek, opět skvělé červené víno. Spolu s morávkou pro mě nejlepší červené víno večera.

Kácary 2007 pozdní sběr
Cuvée odrůd Rulandské modré, Svatovavřinecké a André, příjemná, ovocná chuť, nezaujalo mě. Chyběla mi větší mohutnost v chuti.

Svatovavřinecké 2007 pozdní sběr
Příjemné, pitelné, ovocná chuť, nezaujalo mě, s chutí jako u předchozího vzorku.

Merlot 2007 pozdní sběr
Nemá mohutnost svých jižních bratranců, ale i tak pitelné, příjemné víno.

Cabernet Sauvignon 2007 pozdní sběr (barrique)
Platí výše řečené, ale chutnalo mi o třídu víc, v tomto případě je barik na místě a vínu rozhodně svědčí.

Rulandské modré 2007 slámové 0,375 l
Výborné víno, chuť podobná jahodové marmeládě, to můžu.

Ryzlink rýnský 2005 slámové 0,375 l
Velmi zvláštní chuť, nazrálé, neobvyklé. Sám bych ho asi nevypil, ale pokud se sejde několik přátel, určitě stojí za to ochutnat.

Rulandské šedé 2007 ledové 0,375 l
Příjemně sladké víno, stále ovšem zachovává odrůdovost. Moc dobré.

Rulandské šedé 2006 výběr z bobulí (botrytické), 0,2 l
Velmi zvlášní chuť, nesmírně zajímavý kontrast sladkosti a šedé plísně, opět spíše vhodné jen k ochutnání ve více lidech.

Na závěr proběhla tradiční tombola a opět díky velkorysosti vinařství si mohla výherkyně zvolit kteroukoliv lahev - zvolila vzorek poslední. Degustovaná vína tak nadchla, že vinařství veškerá přivezená prodalo a do Ústí vypraví ještě jednu velkou speciální zásilku, aby se dostalo na všechny. Tato degustace (ač samochvála zapáchá), se opravdu vydařila k věřím oboustranné spokojenosti. Ještě jednou, a i to je málo, musím poděkovat týmu vinařství za perfektní prezentaci, obsluze restaurace za ochotu, majitelům za trpělivost a zase někdy příště nashledanou.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3155x
Průměrná známka po 2 hodnoceních: 1
 1    2    3    4    5