O Víně

14.05.2024 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.05.2024 07:00

Návštěva vinařství Weingut Eder, Jettsdorf (2024)

Návštěva vinařství Weingut Eder, Jettsdorf (2024) Na začátku května 2024 jsem se při svých cestách po Rakousku krátce zastavil i ve vinařské podoblasti Wagram, kde jsem navštívil vinařství Weingut Eder v obci Jettsdorfu, tudíž se dnes za touto návštěvou v krátkosti ohlédneme.

Před dvěma lety jsem při své cestě z Wachau navštívil ve vinařské podoblasti Wagram prvně i vinařství Weingut Eder ve vinařské obci Jettsdorf, tehdy jsem odcházel z návštěvy velmi mile překvapen, tudíž jsem si po dvou letech vyhradil opět čas na návštěvu tohoto vinařství, tudíž musím ještě jednou poděkovat vinaři jménem Christian Eder za jeho čas a možnost ochutnání jeho vín.

Vzhledem k tomu, že v Jettsdorfu v podstatě žádné vinice nejsou, tak vinařství obhospodařuje především vinice v nedaleké malebné obci Feuersbrunn (viniční tratě Brenner, Kirchthal, Nussberg, Rosenberg, Stiegl), a dále ve vinařské obci Fels am Wagram (viniční trať Mitterweg), přičemž všechny vinice jsou stejně jako většina vinic ve vinařské podoblasti Wagram tvořeny hlubokou spraší, která je jako stvořená pro skvělá vína z odrůdy Veltlínské zelené, stejně tak jako pro místní autochtonní odrůdy Veltlínské červené a Veltlínské červené rané.

Od ročníku 2021 je pro vinařskou podoblast Wagram stanovena apelace Wagram DAC, jež rozděluje vína do kategorií Gebietswein, Ortswein a Riedenwein. Přičemž pro kategorii Riedenwein jsou povoleny pouze tři odrůdy a to Veltlínské zelené, Veltlínské červené a Ryzlink rýnský, které smějí jít vždy do prodeje až od 1. března roku následující po sklizni. Pro kategorii Ortswein jsou pak povoleny odrůdy Veltlínské zelené, Veltlínské červené, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské modré a Zweigeltrebe, přičemž tyto smějí jít do prodeje vždy od 1. ledna roku následujícího po sklizni a v případě modrých odrůd nesmí být do této kategorie zařazeny rosé či klarety. Pro kategorii Gebietswein jsou pak povoleny odrůdy Veltlínské zelené, Veltlínské červené, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Veltlínské červené rané, Rulandské šedé, Muškát žlutý, Sauvignon Blanc, Tramíny, Rulandské bílé, Rulandské modré, Svatovavřinecké, Zweigelt či jejich cule či jako Gemischter Satz, a do prodeje smí jít od 1. prosince roku sklizně. Tudíž v současnosti je většina vín v této vinařské podoblasti deklarovaná v apelaci Wagram DAC.

Od ročníku 2021 jsou vína tohoto vinařství v novém moderním designu s důrazem na odlišení jednotlivých kategorií, tj. Gebietswein, Ortswein a Riedenwein, přičemž změna to je opravdu velmi povedená, dále je nutné zmínit, že vína zatříděná jako Große Reserve je vždy limitovaná edice o 1989 láhvích, přičemž jednotlivé láhve jsou vždy očíslované, já jsem během své návštěvy přechutnal kompletní sortiment vinařství, jež je v současné době k dostání a navíc i vertikálu pěti ročníků veltlínů Grüner Veltliner Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve, takže mé krátké slovní a bodové hodnocení přikládám níže.

Nejvíce mě během ochutnávky zaujala právě vertikála vína Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve (školené v 500-l sudech typu Allier), jež ukázala obrovský archivační potenciál tohoto vína, aktuálně je jednoznačně nejlepší ročník 2019, avšak jen nepatrně zaostává ročník 2021. Stejně jako při minulé ochutnávce jsem byl nadšen z jejich Veltlínského červeného v podobě Roter Veltliner 2023 Ried Brenner, nádherná ukázka krásy této autochtonní odrůdy, avšak zatímco v tomto případě jsem to trochu očekával, tak doslova mile jsem byl překvapen krásným, odrůdově charakteristickým rýňákem Riesling 2023 Ried Felser Mitterweg. Výborné tu jsou samozřejmě snad všechny jejich veltlíny napříč všemi kategoriemi, vyjma vlajkové lodi, tj. veltlínu z viniční tratě Kirchthal, mě bavilo i jejich duo z jednotlivých viniční tratí v podobě Grüner Veltliner 2023 Ried Nussberg (školený ve velkém dubovém sudu) i Grüner Veltliner 2023 Ried Rosenberg (školený v akátovém sudu), po milovníky lehčí veltlínů je pak výborný Grüner Veltliner 2023 LÖSS Wagram, který je jako stvořený na letní terasu, avšak takových vín je v sortiment hned několik. Dalším příjemným překvapením byl pro mě i Frühroter Veltliner (Veltlínské červené rané), jež je u nás standardně poměrně lehké pití, avšak tato verze s 13.5 % alk. Mě osobně vyloženě baví, stejně jako při minulé návštěvě mě zaujal i jejich Sauvignon Blanc 2023 Wagram, avšak to je opravdu pravidlem neb tento Sauvignon pravidelně patří k těm nejzajímavějším, jež můžete v celé vinařské podoblasti Wagram potkat. Poslední příjemným překvapením, jež zde dnes zmíním je krásné růžové víno v podobě Zweigelt Rosé 2023 Wagram, opět letní záležitost, která však rozhodně nabízí i něco více. Pro milovníky vín se zbytkovým cukrem tu pak je příjemné Frizzante Lössecco 2023. A nyní již tedy mé klasické bodové hodnocení všech vín:

93 bodů - Grüner Veltliner 2019 Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve (GV, suché, 17.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2021 Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve (GV, suché, 17.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2022 Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve (GV, suché, 17.00 €)
92 bodů - Roter Veltliner 2023 Ried Brenner (RV, suché, 11.50 €)
92 bodů - Riesling 2023 Ried Felser Mitterweg (RI, suché, 8.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2020 Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve (GV, suché, 17.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Ried Nussberg (GV, suché, 11.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Ried Rosenberg (GV, suché, 9.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2018 Ried Feuersbrunner Kirchthal Große Reserve (GV, suché, 17.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Feuersbrunn (GV, suché, 8.00 €)
90 bodů - Frühroter Veltliner 2023 Wagram (FV, suché, 8.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 LÖSS Wagram (GV, suché, 6.80 €)
89 bodů - Zweigelt Rosé 2023 Wagram (ZW, suché, 7.50 €)
89 bodů - Sauvignon Blanc 2023 Wagram (SB, suché, 8.50 €)
89 bodů - Gemischter Satz 2023 Wagram (GemS, suché, 6.80 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 BAUCHGEFÜHL Wagram (GV, suché, 7.50 €)
88 bodů - Lössecco 2023 (GemS/GV, suché, 7.50 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2023 Wagram (GM, suché, 8.50 €)

Závěrem tedy musím říci, že i má druhá návštěva tohoto vinařství mě velmi potěšila a spousta vín mě opravdu zaujala, takže s některými se podrobněji setkáme ještě v mých dalších článcích. Pro ty, co náhodou pojedou okolo Jettsdorfu (je přímo u dálnice) mohu návštěvu vinařství jenom doporučit, to ostatně platí pro celou vinařskou podoblast Wagram, která je trochu neprávem opomíjená, ačkoliv minimálně vína z odrůd Veltlínské zelené, Veltlínské červené a Veltlínské červené rané jsou odtud vždy skvělá a já se do této vinařské podoblasti vždy rád vracím.

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru, třetí část udává cenu vína za 0,75 l, pokud není uveden jiný objem): FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner, Malvasier), GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner, Weißgipfler), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), SB = Sauvignon Blanc, ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 969x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5