O Víně

10.05.2024 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.05.2024 07:00

Wachauer Weinfrühling 2024 (I. část)

První část reportáže z nejznámější vinařské akce vinařské podoblasti Wachau, tj. z vinařské akce Wachauer Weinfrühling 2024, jež se konala během prvního květnového víkendu.

První květnový víkend mám dlouhodobě vyhrazený na návštěvu vinařské podoblasti Wachau, kde se i v letošním roce konala tradiční největší vinařská akce této vinařské podoblastí zvaná Wachauer Weinfrühling 2024, na níž jsem samozřejmě nemohl chybět. Vinařská akce Wachauer Weinfrühling 2024 se tedy letos konala v termínu 04.-05. května 2024 (sobota-neděle), kdy bylo možné navštívit drtivou většinu místních vinařství, této zřejmě nejslavnější rakouské vinařské podoblasti. Brány všech zúčastnivších vinařství se po oba dva dny otevřely vždy od do 10 do 18 hodin, přičemž vstupné na tuto vinařskou akci zůstalo na stejně úrovni jako v loňském roce, tj. na ceně 30 €. Tuto částku bylo nutné uhradit v prvně navštíveném vinařství či již mít zakoupené vstupné v předprodeji. V rámci vstupného získal návštěvník možnost ochutnat veškerá nabízená vína ve všech otevřených vinařstvích, dále měl návštěvník možnost bezplatně využít i autobusovou dopravu Wachauer Linien, konkrétně linky č. 715, 718 a 720, kdy tato doprava byla kvůli této vinařské akci posílená na obou březích na velmi přívětivý takt 30 minut, v bočním údolí Spitzer Graben pak na takt 60 minut. Tradičně zůstala také možnost využít k bezplatné dopravě tři přívozy přes Dunaj, což je ideální varianta pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit vinařství na obou březích Dunaje. Kromě autobusů na obou březích Dunaje a přívozů přes Dunaj byla v ceně i bezplatná přeprava vlakem Wachaubahn, leč bohužel spojení vlakem je omezeno pouze na čtyři páry vlaků denně, a tak se dá říci, že jej lze využít v podstatě jen pro příjezd či odjezd do/z vinařské podoblasti. V sobotu večer (tj. 04. května 2024 od 17.30 hodin) se pak na zámku v městečku Spitz konala tradiční akce zvaná Steinfeder-Night, přičemž vstupné na tuto akci činilo 20 €, což bylo překvapivě méně než v loňském roce, na tuto akci a z této akce pak byly vypraveny i mimořádné dva páry vlaků z/do Kremsu.

Během letošního ročníku bylo možné navštívit celkem 110 tamních vinařství, jež se nacházela v celkem 21 vinařských obcích vinařské podoblasti Wachau, a to po obou březích Dunaje, konkrétně šlo o tyto vinařské obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství v dané obci): Bacharnsdorf (1), Dürnstein (6), Gut am Steg (4), Hofarnsdorf (1), Hundsheim (1), Joching (8), Mautern (2), Mauternbach (2), Mitterarnsdorf (5), Oberarnsdorf (4), Oberloiben (6), Rossatz (4), Rossatzbach (1), Rührsdorf (5), Schwallenbach (1), Spitz (19), St. Michael in der Wachau (3), Unterloiben (6), Vießling (1), Weißenkirchen in der Wachau (16) a Wösendorf in der Wachau (14).

V posledních letech je tradičním zpestřením této vinařské akce i prezentace hostujících vinařství, přičemž v letošním ročníku padla volba na německá vinařství ze sdružení VDP. Die Prädikatsweingüter, konkrétně na ty pocházejících z vinařských podoblastí Mosel, Nahe a Rheingau, přičemž akce se zúčastnilo celkem 19 hostujících vinařství, jež byla hostem u jednotlivých vinařství v celkem 10 tamních vinařských obcích, jednotlivé německé vinařské podoblasti pak byly zastoupeny takto (v závorce je uveden počet hostujících vinařství z dané vinařské podoblasti): vinařská podoblast Mosel (5), vinařská podoblast Nahe (5), vinařská podoblast Rheingau (9). Já se těmto vínům vždy věnuji jen velmi letmo, avšak speciálně milovníci rýňáků měli ideální příležitost objevit rozdíly mezi německým a rakouským stylem rýňáků, jenž je přeci jenom poměrně dost odlišný, já osobně mám rád rýňák v jakékoliv podobě, takže pro mě šlo o velmi vhodně zvolené hosty.

Vzhledem k tomu, že vinařská podoblast Wachau je vyjma mnoha jiných věcí, známa i svým specifickým zatřiďováním vín, tak si tradičně dovolím připomenout tamní kategorie pro zatřiďování vín, jimiž jsou Steinfeder, Federspiel a Smaragd, tak jak je definuje tamní vinařské sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus, pro bílá a růžová suchá vína vznikla navíc od ročníku 2020 i apelace Wachau DAC, avšak vznik této apelace je vzhledem k šíři jejího rozsahu, kdy u základních vín jde o apelaci až pro 17 odrůd vinné révy, úplně zbytečný a její význam mě úplně míjí, navíc je v rámci této apelace možné uvádět názvy viničních tratí pouze u vín z odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, což celkově vnímám jako velký krok zpět, zjednodušeně se dá tedy říci, že drtivá většina vín splňuje podmínky pro zatřídění do apelace Wachau DAC.

Steinfeder - obsah alkoholu činí max. 11,5 %, cukernatost moštu činí 15 °KMW až 17 °KMW (cca 16,12 °NM až 18,85 °NM), název symbolizuje trávu s úzkými stébly - Kavyl Ivanův (Stipa pennata) rostoucí v místních vinicích na kamenitých půdách (na silikátových horninách). Jedná se o lehká, svěží, ovocná vína, jež jsou vhodná pro každodenní popíjení. V současnosti je tato kategorie mírně na ústupu a nejnižší kategorií se v mnoha (především menších) vinařstvích stává kategorie Federspiel.

Federspiel - obsah alkoholu činí 11,5 % až 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 17 °KMW (cca 18,85 °NM), název pochází ze sokolnictví, což byl dříve oblíbený sport ve vinařské podoblasti Wachau. Jedná se o středně těžká, klasická vína spojující svěžest a ovocnost kategorie Steinfeder s plností a elegancí kategorie Smaragd. Nyní jde o nejrozšířenější a nejpopulárnější kategorii vín ve Wachau, jelikož kvalita vína je obvykle ve skvělém poměru k ceně a navíc tuto kategorii vín nabízí zřejmě všechna místní vinařství.

Smaragd - obsah alkoholu činí nejméně 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 18,5 °KMW (cca 20,90 °NM), název symbolizuje ještěrku zelenou (Lacerta viridis), jejímž přirozeným biotopem jsou právě místní terasovité vinice. Jedná se o plná, elegantní vína s velkým potenciálem pro další archivací, avšak i jako mladá vína mají svou nespornou kvalitu. Víceméně každé vinařství má v této kategorii zatříděné nějaká víno (výjimku představují pouze ta nejmenší vinařství), u větších vinařství je v této kategorii zastoupení poměrně velké a velmi často i rozlišené dle jednotlivých viničních tratí, z nichž tato vína pocházejí.

Mapu viničních tratí pro celou vinařskou podoblast Wachau naleznete zpracovanou v digitálním atlasu viničních tratí zvaném Riedenkarten, jež spravuje Österreich Wein Marketing (ÖWM), a který naleznete pod tímto odkazem. Jedná se jednoznačně o nejlepší digitální podobu map viničních tratí, jež obsahuje např. i údaje o průměrných srážkách, průměrných teplotách, sklonu, nadmořské výšky, atp. Další online alternativu pak představuje aplikace MyWachau, jež naleznete pod tímto odkazem, avšak je možné si jí stáhnout i jako aplikaci do Vašeho mobilního zařízení. Tato aplikace nabízí detailní mapu i s popisem všech viničních tratí, kdy u jednotlivých viničních tratí můžete najít údaje jako velikost v ha, počet slunečních hodin, sklonitost, nadmořskou výšku či půdní profil. Aplikace MyWachau dále zobrazuje i umístění jednotlivých vinařství či otevírací doby jednotlivých Heurige, takže na cestování po Wachau se jedná o ideálního pomocníka.

Po tradičním obsáhlém úvodu nastává čas se ohlédnout za jednotlivými vinařstvími a víny, jež jsem navštívil a ochutnal, přičemž v dnešní první části reportáže se ohlédneme za víny prvních 16 vinařství z celkového počtu 33 vinařství, jež jsem během letošního ročníku navštívil. V dnešní první části se podíváme na vinařství pocházející z vinařských obcí Mitterarnsdorf, Oberloiben, Weißenkirchen in der Wachau, Joching a Wösendorf in der Wachau. Ve všech mnou navštívených vinařstvích jsem se snažil pokrýt většinu aktuálně nabízeného ročníku, v některých vinařstvích jsem měl možnost ochutnat i vína mimo nabídku, avšak v seznamu naleznete pouze vína aktuálního ročníku.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, avšak k určitým vínům se určitě časem podrobněji vrátím ve svých Vinných střípcích. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem v rámci této vinařské akce přechutnal, přičemž vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak se nejdříve nacházejí na pravém břehu Dunaje po proudu jeho toku (tj. od Melku směrem ke Kremsu), kde jsem začínal svou pouť vinařskou podoblastí a následně jsou v seznamu vinařství levého břehu Dunaje, jež jsou řazena naopak proti jeho toku (tj. od Kremsu směrem k Melku), vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Wachau, přičemž se jedná v drtivé většině o fotky z mého bohatého archivu, jelikož během této vinařské akce nemám vzhledem k vytíženosti příliš času fotografovat. Vysvětlivky k popiskům u jednotlivých vín, pak tradičně naleznete na konci tohoto článku.

A nyní již tedy samotné hodnocení jednotlivých vinařství a jejich vín:

Weingut Matthias Pöchlinger, Mitterarnsdorf 43, A-3621 Mitterarnsdorf
V loňském roce jsem toto vinařství navštívil poprvé a odcházel jsem příjemně překvapen, tudíž jsem i letos toto vinařství zařadil do své programu, přičemž tentokráte mě tu nejvíce zaujal jejich krásný veltlín Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Poigen, jež má v dané kategorii až nepřekonatelně nízkou pořizovací cenu, přičemž je však rozhodně velmi povedený. Z jakostní kategorie Federspiel pak zaujme především charakteristický veltlín Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Poigen a minerální rýňák Riesling 2023 Federspiel Ried Mitterbirg.

92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Poigen (GV, suché, 12.80 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Poigen (GV, suché, 8.90 €)
90 bodů - Riesling 2023 Federspiel Ried Mitterbirg (RI, suché, 9.80 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Rupertiwein (GV, suché, 8.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Bachgarteln (GV, suché, 8.90 €)
88 bodů - Arnsdorfer Wahnsinn 2023 Frizzante (GV, suché, 8.30 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2023 (GM, polosuché, 8.90 €)
87 bodů - Zweigelt Rosé 2023 Frizzante (ZW, suché, 9.50 €)
87 bodů - Zweigelt Rosé 2023 Klassik (ZW, suché)

Weingut│Marillenhof Bergkirchner, Mitterarnsdorf 1, A-3621 Mitterarnsdorf
Mé nejoblíbenější vinařství na pravém břehu Dunaje, kam se na návštěvu pravidelně velmi těším, především z hlediska jejich skvělých veltlínů a ty mě nadchly i během mé letošní návštěvy, především pak můj jeden z dlouhodobě nejoblíbenější veltlínů pravého břehu, krásný typický opulentní Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Poigen, víno jež má ještě mnoho let před sebou, avšak už nyní je opravdu skvělé. Avšak velmi příjemně mě tu letos překvapily i oba veltlíny jakostní kategorie Federspiel, tj. Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Poigen a Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Scheibenthal, osobně se mi o něco více líbil prvně zmiňovaný, avšak oba jsou výborné a navíc za sympatickou cenu. Jako velmi povedenou zajímavost musím zmínit povedený sekt z odrůdy Blauburger, tj. Brut Rosé 2020, jež ležel na kalech po dobu 30 měsíců.

93 bodů - Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Poigen (GV, suché, 19.50 €)
92 bodů - Riesling 2022 Smaragd Ried Hoferthal (RI, suché, 25.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Poigen (GV, suché, 10.30 €)
92 bodů - Brut Rosé 2020 (BB, brut, 22.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Scheibenthal (GV, suché, 10.30 €)
90 bodů - Riesling 2022 N°5 Ried Poigen (RI, suché, 11.80 €)
89 bodů - Gelber Muskateller 2023 Arnsdorf (GM, suché, 10.30 €)
87 bodů - Zweigelt Rosé 2023 Wachau (ZW, suché, 9.30 €)

Weingut Paul Stierschneider - Urbanushof, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein
Má tradiční první zastávka na levém břehu Dunaje v jednom z mých nejoblíbenějších vinařství východní části vinařské podoblasti Wachau, kde se každoročně těším především na jejich vína ze slavné viniční trati Loibenberg, přičemž přesně tato vína mě zaujala i letos, především pak nádherný rýňák Riesling 2023 Smaragd Ried Loibenberg, avšak nejpříjemněji mě tentokráte překvapil opulentní veltlín Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Dürnsteiner Schütt. Tradičně skvělý tu je jejich Sauvignon Blanc 2023 Smaragd, jež má až lehký novozélandský nádech a patří k těm nejzajímavějším zástupcům této odrůdy v celé vinařské podoblasti. V rámci jakostní kategorie Federspiel zaujme především veltlín Grüner Veltliner 2023 Federspiel „produced by Valentin", avšak stejně skvělý je i jejich základní Riesling 2023 Loibenberg Terrassen.

93 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Loibenberg (RI, suché, 22.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Dürnsteiner Schütt (GV, suché, 20.50 €)
92 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Rothenberg (RI, suché, 21.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Loibenberg (GV, suché, 21.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel „produced by Valentin" (GV, suché, 14.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Alte Reben (GV, suché, 18.00 €)
91 bodů - Riesling 2023 Loibenberg Terrassen (RI, suché, 14.00 €)
91 bodů - Sauvignon Blanc 2023 Smaragd (SB, suché, 18.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Klostersatz (GV, suché, 12.00 €)
90 bodů - Gelber Muskateller 2023 Smaragd Ovillus (GM, suché, 20.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Frauenweingarten (GV, suché, 12.00 €)
89 bodů - Chardonnay 2023 Smaragd (CH, suché, 18.00 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2023 Guglzipf (GM, suché, 13.50 €)

Weingut Weixelbaum, Burgstiege 71, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Menší vinařství s velmi pěkným Heurige a sympatickými víny, jež jsem objevil teprve poměrně nedávno, avšak od té doby ho navštěvuji pravidelně, nejinak tomu bylo i během letošního ročníku, přičemž tentokráte mě tu nejvíce zaujal jejich rýňák ze slavné viniční trati Achleiten, v podobě Riesling 2023 Smaragd Ried Achleiten, jež má rozhodně velký archivační potenciál, avšak už nyní je skvělý, ovšem stejně tak povedený je i jejich další rýňák, tj. Riesling 2023 Federspiel, jež má navíc i velmi sympatickou cenu. Z dalších odrůd mě tu zaujaly především jejich veltlíny, speciálně pak jejich Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Weitenberg a Grüner Veltliner 2023 Ried Achleiten.

92 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Achleiten (RI, suché, 15.70 €)
91 bodů - Riesling 2023 Federspiel (RI, suché, 10.30 €)
91 bodů
- Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Weitenberg (GV, suché, 13.70 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Ried Achleiten (GV, suché, 10.80 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Vorderseiber (GV, suché, 9.80 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Weißenkirchen (GV, suché, 9.80 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2023 Federspiel (GM, suché, 10.50 €)
88 bodů - Müller Thurgau 2023 Auslese (MT, polosladké, 12.50 € za 0.5 l)
87 bodů - Grüner Veltliner 2023 Steinfeder (GV, suché, 8.80 €)
86 bodů - Frühroter Veltliner 2023 (FV, suché, 8.80 €)
86 bodů - Rosé vom Zweigelt 2023 (ZW, suché, 8.80 €)
85 bodů - Gemischter Satz 2023 Federspiel (GemS, suché, 8.80 €)

Weingut Gattinger, Pfarrer Burger Straße 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Jedna z mých nejtradičnějších zastávek, neb v tomto vinařství se velmi rád zastavuji již mnoho let, jelikož vysoká kvalita vín je tu v každém ročníku jistotou a navíc je to i jedno z mála vinařství produkující zajímavá červená vína, avšak mě letos opět zaujala především jejich skvělá vína bílá, především pak nádherný rýňák Riesling 2023 Smaragd Ried Steinriegl, jež je však zatím velmi mladý a rozhodně potřebuje ještě čas, avšak i další jejich rýňáky byly skvělé, jak Riesling 2023 Cecilia, tak Riesling 2023 Federspiel. Z jiných odrůd mě tu tentokráte nejvíce zaujal jejich sympatický veltlín Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Weitenberg, z červených vín zaujme především charakteristický Pinot Noir 2021, jež rozhodně patří k těm nejlepším červeným vínům, jež v této vinařské podoblasti můžete ochutnat.

92 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Steinriegl (RI, suché, 25.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Weitenberg (GV, suché, 23.00 €)
91 bodů - Riesling 2023 Cecilia (RI, suché, 15.00 €)
90 bodů - Riesling 2023 Federspiel (RI, suché, 13.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel (GV, suché, 13.00 €)
90 bodů - Pinot Noir 2021 (PN, suché, 29.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2023 Smaragd (CH, suché, 19.00 €)
89 bodů - Muskateller 2023 Federspiel (GM, suché, 13.00 €)
89 bodů - Telos 2021 (CS/ZW/RÖ, suché, 18.00 €)
88 bodů - Rosé 2023 (PN/ZW, suché, 11.00 €)

Weingut Mazza, Auf der Burg 124, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
V posledních letech jedno z vinařství, jež jsem zařadil na seznam svých „povinných návštěv", neb v poslední době jsem tu vždy objevil hned několik skvělých vín, což potvrdila i má letošní návštěva, kdy mě tu tentokráte nejvíce zaujaly jejich skvělé charakteristické minerální rýňáky ze slavné viniční tratě Achleiten, tj. Riesling 2023 Smaragd Ried Achleiten a Riesling 2022 Smaragd Ried Achleiten, avšak neméně skvělé byly i jejich veltlíny, zvláště Grüner Veltliner 2023 Ilses Lesung a Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Weitenberg. Krásným překvapením pak je Gelber Muskateller (Muškát žlutý) 2023 Smaragd, jež patří k nejlepším zástupcům této odrůdy v celé vinařské podoblasti Wachau. Z hlediska poměru mezi cenou a kvalitou pak musím vyzdvihnout nádherný kořenitý veltlín Grüner Veltliner 2023 Federspiel Christines Grüner.

93 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Achleiten (RI, suché, 18.00 €)
93 bodů - Riesling 2022 Smaragd Ried Achleiten (RI, suché, 18.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Ilses Lesung (GV, suché, 17.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Weitenberg (GV, suché, 15.00 €)
92 bodů - Gelber Muskateller 2023 Smaragd (GM, suché, 17.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Weitenberg (GV, suché, 15.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Christines Grüner (GV, suché, 9.50 €)
91 bodů - Riesling 2023 Ried Vorderseiber (RI, suché)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Hinter der Burg (GV, suché, 9.50 €)
90 bodů - Chardonnay 2023 Smaragd (CH, suché, 17.00 €)
89 bodů - Gelber Muskateller 2023 Querkopf (GM, suché, 10.50 €)
88 bodů - Mazzas Rosato 2023 Federspiel (ZW, suché, 9.50 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2023 Steinfeder Ried Pichl Point (GV, suché, 7.50 €)
87 bodů - Blanc de Noir 2023 (ZW/RÖ, suché, 9.50 €)

Weingut Bernhard, Laimgrubgasse 160, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
Menší vinařství, jež navštěvuji každoročně z důvodu velmi zajímavých vín se sympatickými pořizovacími cenami, což letošní ročník opětovně potvrdil, přičemž tentokráte mě tu nejvíce bavil krásný typický minerální rýňák Riesling 2023 Smaragd Ried Achleiten, jež má opravdu sympatickou pořizovací cenu, avšak stejně tak byl velmi dobrý i veltlín Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Weitenberg Alte Reben, opět s velmi sympatickou cenovkou. Z jakostní kategorie Federspiel pak musím zmínit a doporučit jejich další rýňák, tj. Riesling 2023 Federspiel Weißenkirchen.

92 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Achleiten (RI, suché, 14.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Weitenberg Alte Reben (GV, suché, 12.50 €)
90 bodů - Riesling 2023 Federspiel Weißenkirchen (RI, suché, 9.40 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2022 Federspiel Ried Buschenberg (GV, suché, 8.90 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Vorderseiber (GV, suché, 8.90 €)
88 bodů - Frizzante Rosé 2023 Weißenkirchen (ZW, suché, 9.90 €)
87 bodů - Rosé Zweigelt 2023 Weißenkirchen (ZW, suché, 8.90 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2023 Weißenkirchen (GM, suché, 9.40 €)

Weingut Holzapfel, Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching
Jedno z kvalitativně nejzajímavějších vinařství střední části vinařské podoblasti Wachau, které dlouhodobě řadím mezi svá nejoblíbenější vinařství, především pro jejich skvělá ultrasuchá bílá vína s velkým archivačním potenciálem, přičemž letošní ročník toto jenom potvrdil, kdy mě tu nejvíce zaujal jejich rýňák Riesling 2023 Smaragd Ried Vorderseiber, ochutnal jsem i ročník 2011 tohoto vína a dostal jsem jenom potvrzení, jak skvěle toto víno zraje v čase, stejně tak tomu bylo i u veltlínu Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Achleiten, kde jsem pro změnu ochutnal i ročník 2013. Z jakostní kategorie Federspiel mě zaujala především klasika v podobě veltlínu Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Achleiten, avšak stejně tak i novinka v sortimentu, aneb krásný minerální rýňák Riesling 2023 Federspiel Ried Klaus.

94 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Vorderseiber (RI, suché, 31.00 €)
94 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Achleiten (GV, suché, 31.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Kollmitz (GV, suché, 24.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Achleiten (GV, suché, 17.50 €)
92 bodů - Riesling 2023 Federspiel Ried Klaus (RI, suché, 17.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Vorderseiber (GV, suché, 17.50 €)
91 bodů - Riesling 2023 Federspiel Zehenthof (RI, suché, 16.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Zehenthof (GV, suché, 15.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2023 Steinfeder (GV, suché, 12.50 €)
88 bodů - Pink 2023 (ZW, suché, 12.50 €)
88 bodů - Puerilis 2023 (RV/MT/GM, suché, 10.00 €)

Weingut Schmelz, Weinbergstraße 14, A-3610 Joching
Další z vinařství, jež patří ke špičce vinařské podoblasti Wachau, a kde je možné každoročně ochutnat spoustu skvělých vín, což jednoznačně potvrdil ročník 2023, kdy mě nejvíce zaujaly především jejich skvělé veltlíny, upřímně vybrat z nich ty nejlepší byl velmi těžký výkon, mě zaujala především trojice Grüner Veltliner 2023 Smaragd Best of, Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Steinertal a Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Kollmitz, avšak výborné byly i veltlíny jakostní kategorie Federspiel, především pak duo Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Klaus a Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Steinwand. Z dalších odrůd samozřejmě zaujmou jejich tradičně skvělé rýňáky, především Riesling 2023 Smaragd Dürnsteiner Freiheit a pak i jejich Sauvignon Blanc 2023 Federspiel, takového až jihoštýrského stylu.

95 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Best Of (GV, suché, 25.00 €)
94 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Steinertal (GV, suché, 22.00 €)
94 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Kollmitz (GV, suché, 21.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Loibenberg (GV, suché, 21.50 €)
93 bodů - Riesling 2023 Smaragd Dürnsteiner Freiheit (RI, suché, 23.50 €)
93 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Steinriegl (RI, suché, 22.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Klaus (GV, suché, 12.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Pichl Point (GV, suché, 20.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Steinwand (GV, suché, 11.00 €)
91 bodů - Riesling 2023 Federspiel Stein am Rain (RI, suché, 13.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Ried Pichl Point (GV, suché, 11.80 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Loibner (GV, suché, 10.80 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2023 Federspiel (SB, suché, 11.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel TOM (GV, suché, 10.80 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2023 (GM, suché, 12.00 €)

Weingut PAX, Florianigasse 137, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Jedno z nejnovějších jmen na vinařské mapě vinařské podoblast Wachau, jež však už nyní rozhodně patří mezi širší špičku této vinařské podoblasti, kde každoročně naleznete velmi pěkná vína, přičemž v letošním ročníku to platí zejména pro jejich skvělý velký rýňák Riesling 2023 Smaragd Ried Höll, avšak neméně skvělé byly jejich veltlíny, jež mají opravdu velkou a velmi vyrovnanou kvalitu, mě osobně zaujala hlavně dvojice Grüner Veltliner 2022 Smaragd Dolium a Grüner Veltliner 2022 Smaragd Kollmitz. Z jakostní kategorie Federspiel zaujme především charakteristický minerální rýňák Riesling 2022 Federspiel Wösendorf, z dalších odrůd musím zmínit nádherné Rulandské bílé, tj. Weißburgunder 2022 Reserve, takového až lehkého burgundského stylu.

94 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Höll (RI, suché, 37.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2022 Smaragd Dolium (GV, suché, 37.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Kollmitz (GV, suché, 32.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Pichl Point (GV, suché, 30.00 €)
92 bodů - Riesling 2022 Federspiel Wösendorf (RI, suché, 17.00 €)
92 bodů - Weißburgunder 2022 Reserve (WB, suché, 28.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Hochrain (GV, suché, 30.00 €)
91 bodů - Pinot Noir 2020 (PN, suché, 37.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Weissenkirchen (GV, suché, 15.00 €)
90 bodů - Rosé Sekt Brut 2022 (ZW, brut, 19.00 €)
89 bodů - Rosé 2023 Reserve (ZW, suché, 17.00 €)

Weingut Machherndl, Hauptstraße 1, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Jedno z nejzajímavějších vinařství ve vinařské podoblasti Wachau, jež se hodně ubírá směrem naturálních biodynamických vín a tedy i stylem mimo klasická vína z Wachau, a kde mě vždy nějaké víno opravdu velmi příjemně překvapí, v letošním roce to byl především jejich živelný minerální rýňák Riesling 2023 Smaragd Ried Kollmütz, avšak neméně skvělé byly i jejich veltlíny, zvláště pak trio Grüner Veltliner 2021 Smaragd „for friends only", Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Kollmitz a Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Hochrain. Z jakostní kategorie Federspiel pak zaujme další povedený veltlín v podobě Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Kollmütz, z řady vín Pulp Fiction mě tu pak tentokráte nejvíce zaujal jejich Pét-nat, tj. Pulp Fiction Bubbles 2022.

93 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Kollmütz (RI, suché, 27.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd „for friends only" (GV, suché, 60.00 € za 1.5 l)
92 bodů - Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Kollmitz (GV, suché, 27.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Hochrain (GV, suché, 27.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Ried Bachsatz (GV, suché, 14.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Kollmütz (GV, suché, 13.00 €)
91 bodů - Pulp Fiction Bubbles 2022 (PG/WB/GV/CH, suché, 20.00 €)
91 bodů - Zweigelt Rosé Sekt 2021 (ZW, brut, 25.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2021 Smaragd Ried Postolern (GV, suché, 45.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2022 Seelenkräutel (GV, suché, 14.00 €)
89 bodů - Pulp Fiction No. 20 2022 Green Label (GV/RI, suché, 14.00 €)
88 bodů - Pulp Fiction No. 18 2021 Yellow Label (GV/FV/WB, suché, 22.00 €)
88 bodů - Pulp Fiction No. 19 2022 Red Label (SY, suché, 22.00 €)

Weingut Franz Pichler, Hauptstraße 68, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Mé velmi oblíbené vinařství ve Wösendorfu in der Wachau, jehož návštěva mě každoročně utvrdí, že tu dělají opravdu pěkná vína, takže má návštěva je tu každoroční samozřejmostí, přičemž tentokráte mě tu nejvíce zaujaly nové i loňské ročníky rýňáku Riesling 2023 (2022) Smaragd Ried Harzenleiten a veltlínu Grüner Veltliner 2023 (2022) Smaragd Ried Kollmitz, kdy především prvně zmiňovaný nesmí chybět v mém archivu v žádném ročníku, neb archivační potenciál má obrovský. Z jakostní kategorie Federspiel tentokráte zaujme především typický veltlín Grüner Veltliner 2023 Federspiel Bachgarten, z dalších odrůd pak sympatické Rulandské bílé v podobě Weißburgunder 2020 Smaragd Ried Gaisberg.

93 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Harzenleiten (RI, suché, 29.00 €)
93 bodů
- Riesling 2022 Smaragd Ried Harzenleiten (RI, suché, 29.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Kollmitz (GV, suché, 26.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Kollmitz (GV, suché, 26.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2019 Smaragd Ried Kollmütz DB (GV, suché, 39.00 €)
92 bodů - Riesling 2021 Smaragd Ried Kollmitz (RI, suché, 26.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Bachgarten (GV, suché, 15.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2018 Reserve (GV, suché, 34.00 €)
91 bodů - Riesling 2018 Smaragd Ried Gaisberg (RI, suché, 23.00 €)
90 bodů - Riesling 2023 Federspiel Terrassen (RI, suché, 16.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2020 Smaragd Ried Gaisberg (WB, suché, 20.00 €)

Weingut Schwaiger, Marktplatz 22, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Jedno z mých velmi oblíbených vinařství, kde je možné tradičně ochutnat velmi zajímavá vína se skvělým poměrem mezi cenou a kvalitou, přičemž během letošního ročníku mě tu nejvíce zaujal jejich minerální a zatím neskutečně mladý rýňák Riesling 2023 Smaragd Ried Kollmütz, který si rozhodně zaslouží čas, avšak už nyní je vynikající, to samé platí i pro krásné Rulandské bílé v podobě Weißburgunder 2023 Smaragd. Sympatickým překvapením pak pro mě byla obě vína z odrůdy Muškát žlutý, jak v jakostní kategorii Smaragd, tak v jakostní kategorii Federspiel, tj. Muskateller 2023 Smaragd i Muskateller 2023 Federspiel, kdy v obou případech jde o odrůdy Muškát žlutý a Muškát červený. Vyjma nich však musím z jakostní kategorie Federspiel vyzdvihnout především nádherný rýňák Riesling 2023 Federspiel Ried Kollmütz i sympatický veltlín Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Kollmütz.

92 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Kollmütz (RI, suché, 15.90 €)
92 bodů - Weißburgunder 2023 Smaragd (WB, suché, 14.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Bachsatz (GV, suché, 15.90 €)
91 bodů - Riesling 2023 Federspiel Ried Kollmütz (RI, suché, 9.90 €)
90 bodů - Muskateller 2023 Smaragd (GM, suché, 15.90 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Kollmütz (GV, suché, 9.90 €)
89 bodů - Muskateller 2023 Federspiel (GM, suché, 9.90 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Marienfeld (GV, suché, 9.90 €)
88 bodů - Zweigelt Rosé 2023 (ZW, suché, 8.90 €)
86 bodů - Frühroter Veltliner 2023 (FV, suché, 8.90 €)

Weingut Schrey, Professor-Gruber-Gasse 37, A-3610 Wösendorf in der Wachau
V posledních letech má pravidelná zastávka, neb tu každoročně odcházím velmi příjemně překvapen díky kombinací pěkných vín se sympatickým poměrem mezi cenou a kvalitou, přičemž toto samozřejmě platilo i pro letošní ročník, kdy mě tu nejvíce zaujal především jejich minerální rýňák Riesling 2023 Smaragd Ried Höll, který v dané cenové kategorii patří k tomu nejlepšímu, co lze v této vinařské podoblasti ochutnat, o tom jak skvělé rýňáky ročníku 2023 tu mají se lze přesvědčit i v jakostní kategorii Federspiel, kdy tu je skvělý Riesling 2023 Federspiel Ried Höll, opět za velmi sympatickou cenu. Z dalších odrůd mě tu zaujal především jejich veltlín Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Kirchweg.

92 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Höll (RI, suché, 12.80 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Kirchweg (GV, suché, 12.80 €)
91 bodů - Riesling 2023 Federspiel Ried Höll (RI, suché, 8.70 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Ried Hochrain (GV, suché, 8.20 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2023 Wachau (GM, suché, 8.70 €)
88 bodů - Rosé vom Zweigelt 2023 Wachau (ZW, suché, 7.00 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2023 Steinfeder Ried Kollmütz (GV, suché, 7.00 €)
87 bodů - Muskateller Frizzante 2023 (GM, suché, 10.80 €)
87 bodů - Rosé Frizzante 2023 (ZW, suché, 9.00 €)

Weingut Eigl, Winklgasse 42, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Vinařství, které je známé především díky jejich skvělému Heurige, jehož návštěvu mohu jenom doporučit, vyjma toho tu však potkáte i sympatická vína s příjemnými cenami, mě tu letos nejvíce zaujal především rýňák Riesling 2022 Smaragd Ried Jochinger Berg, avšak velmi zajímavé byly i jejich veltlíny v podobě Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Kollmitz a Grüner Veltliner 2023 Smaragd Stein am Rain. Velmi příjemným překvapením tu pak byl Grauburgunder (Rulandské šedé) 2023 Smaragd Jochinger, neb tuto odrůdu ve vinařské podoblasti Wachau rozhodně příliš často nepotkáte.

91 bodů - Riesling 2022 Smaragd Ried Jochinger Berg (RI, suché, 14.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Kollmitz (GV, suché, 13.30 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Stein am Rain (GV, suché, 13.30 €)
90 bodů - Grauburgunder 2023 Smaragd Jochinger (PG, suché, 12.50 €)
89 bodů - Weißburgunder 2022 Smaragd Jochinger (WB, suché, 12.50 €)
89 bodů - Chardonnay 2022 Smaragd Jochinger (CH, suché, 12.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2023 Ried Pichl Point (GV, suché, 8.30 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Stein am Rain (GV, suché, 8.30 €)
88 bodů - Riesling 2023 Ried Kollmitz (RI, suché, 9.30 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2023 Steinfeder (GV, suché, 7.30 €)

Weingut Ernsthofer, Winklgasse 52, A-3610 Wösendorf in der Wachau
Další z řady mých velmi tradičních zastávek na mém putování vinařskou podoblastí Wachau, kde mě každoročně nějaké jejich víno opravdu zaujme, v letošním ročníku to platilo zvláště pro nádherný minerální rýňák Riesling 2023 Smaragd Ried Loibenberg, avšak neméně skvělý byl pak i další rýňák, tj. Riesling 2023 Smaragd Ried Steinriegl, z veltlínů pak zaujme především další zástupce z viniční trati Steinriegl, v tomto případě tedy Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Steinriegl. Z dalších odrůd musím vzpomenout sympatické Chardonnay 2022 Privatfüllung Reserve a z jakostní kategorie Federspiel tu pak zaujme především veltlín Grüner Veltliner 2023 Federspiel Weißenkirchen.

93 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Loibenberg (RI, suché, 24.00 €)
92 bodů - Riesling 2023 Smaragd Ried Steinriegl (RI, suché, 15.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2023 Smaragd Ried Steinriegl (GV, suché, 15.50 €)
92 bodů - Riesling 2022 Smaragd Ried Steinriegl (RI, suché, 15.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2022 Smaragd Ried Steinriegl (GV, suché, 15.50 €)
90 bodů - Chardonnay 2022 Privatfüllung Reserve Weissenkirchen (CH, suché, 16.00 €)
90 bodů - Riesling 2023 Ried Gaisberg (RI, suché, 9.30 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 Federspiel Weissenkirchen (GV, suché, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2023 Ried Kollmütz (GV, suché, 10.30 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2023 Ried Hinter der Burg (GV, suché, 10.30 €)
88 bodů - Rosé Frizzante 2023 (ZW, suché, 8.00 €)
87 bodů - Rosé 2023 Wachau (ZW, suché, 7.70 €)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhá část udává zatřídění dle zbytkového cukru a závěrečná část pak udává cenu vína za 0,75 l, pokud není uveden jiný objem, pakliže cena uvedena není, tak mně není dosud známá či je víno mimo prodej): BB = Blauburger, BM = Blütenmuskateller, CH = Chardonnay, CS = Cabernet Sauvignon, FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner, Malvasier), GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GewTr = Tramín kořenný (Gewürztraminer), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner, Weißgipfler), MT = Müller Thurgau (Rivaner), NB = Neuburské (Neuburger), PG = Rulandské šedé (Grauburgunder, Pinot Gris), PN = Rulandské modré (Blauburgunder, Pinot Noir), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), RM = Muškát červený (Roter Muskateller), RÖ = Rösler, RS = Rosenmuskateller, RV = Veltlínské červené (Roter Veltliner), SB = Sauvignon Blanc, SL = Svatovavřinecké (St. Laurent), SY = Syrah (Shiraz), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt). V podstatě takřka všechna vína jsou pak díky šíři apelace zařazena do apelace Wachau DAC.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 971x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5