O Víně

22.06.2020 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.06.2020 00:00

Vinaři bez hranic

Ve starobylém vinařském městečku Retz založeného v roce 1279, proslulém nejenom výbornými víny, ale také obrovským sklepním tříposchoďovým podzemím v délce přes 20 km nazvaném Erlebniskeller, ležícím asi 18 km od Znojma, vítá své hosty skvělou gastronomií a vínem z obou stran hranice restaurace s tak trochu recesistickým názvem „Mährische Botschaft im Weinschlössl - Moravské velvyslanectví“.

Restauraci již několik let provozují manželé Jitka a Peter Pucherovi ze Znojma. Celková filosofie „Moravského velvyslanectví" spočívá - cituji z jejich webu:

„Podáváme regionální klasiky oblíbené po obou stranách hranice, teplé i studené speciality z Moravy a oblasti Weinviertel (Rakousko). Ochutnat tak u nás můžete vídeňský řízek i českou svíčkovou, a to s přílohami připravovanými podle tradičních regionálních receptur. Už jste ochutnali rozdíl mezi moravským a rakouským bramborovým salátem? Zapomenout nesmíme ani na nápoje! Přijďte si vychutnat české nebo rakouské pivo, stejně jako vynikající víno z Moravy a Retzu".

Ve své denní nabídce mají vína z Moravy, hlavně ze Znojemské vinařské podoblasti a Weinviertelu, především z oblasti mikroregionu Retzer Land. Počátkem roku uvedli zajímavý a atraktivní projekt představení vinařů v degustačním srovnávání vín a nazvali jej „Vinaři bez hranic". Degustace spočívá v tom, že pozvou vždy dva vinaře, jednoho z Rakouska a druhého ze Znojemska, každý prezentuje 7 vzorků svých nejlepších vín. Samozřejmě představí svá vinařství a mnoho dalších informací o výrobě a kvalitě vína, případně odpoví na dotazy. První degustace projektu úspěšně proběhla v 23. ledna ve složení Weingut Zull ze Schrattenthalu a Vinařství Špalek z Nového Šaldorfa. Té jsem se bohužel nezúčastnil, ale až druhé 19. března.

V příjemné salonku „velvyslanectví" se nás sešlo asi 30 chtivých milovníků vína z obou stran hranice. Představilo se nám Weingut Hebenstreit (www.weingut-hebenstreit.at/) z Kleinriedenthal u Retzu v zastoupení Manfreda a Angeliky Hebenstreit a Vinařství Jäger & Piálek (www.pialek.cz ) z nedalekého Nového Šaldorfa v zastoupení Jaroslava Jägera.

Po uvítání všech hostů a představení obou vinařů majitelkou Jitkou Pucherovou, nám současně nalévali víno oba vinaři. Poté střídavě představili své víno a dále už je ochutnávali a srovnávali přítomní hosté. Docela mne překvapila reakce přítomných. Po každém představení vína vinařem všichni spontánně zatleskali. No jak je vidět podle počtu vzorků, tleskalo se během večera mnohokrát. Takovou reakci jsem doposud nikde a nikdy nezažil. Bylo to pro oba vinaře jistě velmi příjemné a nepochybně i slušné. Mnohokrát jsem zažil degustace, kdy se trapně utišovali hlučící jednotlivci atd.. „Souboj" či srovnávání vín proběhl v pořadí Weingut Hebenstreit - Vinařství Jäger &Piálek:

Vzorky č. 1: Welschriesling 2019 - Freš Cuvée GV, WR 2019

Vzorky č. 2: Weinviertel DAC 209 - Veltlínské zelené EXTRA 2019

Vzorky č. 3: Weinviertel DAC Reserve Schatzberg 2016 - Veltlínské zelené DOLINA Magnum 2018

Vzorky č. 4: Sauvignon Blanc Altenberg 2019 - Sauvignon Blanc Sexenberg 2019

Vzorky č. 5: Chardonnay Mitterpoint 2018 - Chardonnay Reserva 2018

Vzorky č. 6: Riesling Herberga 2018 - Ryzlink rýnský VOC 2019

Vzorky č. 7: Cuvée Reserve Schatzberg 2016 - Ryzlink rýnský Beerenauslese 2017

Vybraná vína obou vinařů byla vybrána opravdu skvěle. Těžko bylo hodnotit, které víno bylo lepší či nejlepší. Příjemná atmosféra večera dál pokračovala. Po degustaci se rozproudila debata o všem možném nejenom u dalšího dobrého vína, ale u skvělého pohoštění formou velmi bohatého bufetu. Spokojení účastnící se rozcházeli domů před půlnocí. My jsme ještě s Majkou a Alešem poseděli s Peterem Pucherem, Slovenským mistrem světa v hokeji (Švédsko 2002) a dlouholetým tahounem Znojemských Orlů v EBEL lize, Jardou Jägerem a Petrou a Helmutem Bergmann z Weingut Bergmann (http://windmuehle.at) a probrali kolem vína, vinařství všechno možné, samozřejmě se sklenkou vína. Příjemný večer.

Docela jsem se těšil na v pořadí třetí degustaci vinařů Weingut Studeny a Vinařství Trávníček, která měla proběhnout v dubnu. Ovšem známé události s Covidem - 13 vše změnily. Dnes už je vše jinak, „velvyslanectví" v Retzu už opět funguje a je velmi pravděpodobné, že projekt bude opět pokračovat. Rozhodně by to bylo přínosné a příjemné pro všechny milovníky dobrých vín z obou stran hranice.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4003x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5