O Víně

16.02.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.02.2017 07:00

Sylvánské zelené 2015 VOC Valtice - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Jak hodnotím Sylvánské zelené ročníku 2015, které bylo zatříděno jako VOC Valtice, se dozvíte v následující recenzi.

Suché Sylvánské zelené 2015 VOC Valtice z řady Premium Collection jsem koupil v lednu 2017 za 199,- Kč (akce Globus nebo 299,- Kč na e-shopu vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Knížecí vyhlídka ve vinařské obci Valtice. Dlouhodobě mám skeptický názor na jakostní zařazení VOC, která mne jednak nepřesvědčila kvalitou a pro náš historický systém zatřiďování vín, s ním nemáme žádné zkušenosti. Tím samozřejmě netvrdím, že terroir není důležitý, ale jen z pohledu zatřiďování mi přijde naprosto zbytečný, jak jsem se přesvědčil i v případě této lahve z pohledu informací. Na etiketě není uvedena viniční trať, ani obec, žádná informace, která by právě potvrzovala terroir. Webové stránky u této lahve uváději viniční trať, obec i analytické hodnoty.

Na oficiálních stránkách VOC Valtice je následující text, který podává základní informace.

Zakládajícími členy VOC Valtice jsou vinařství Moravíno Valtice, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice, Vinařství Petr Procházka a Vinařství Jiří Kopeček. Dalším členem spolku se v listopadu 2015 stala Střední vinařská škola Valtice. Předsedou spolku a iniciátorem založení VOC Valtice je ing. Ludvík Budín. Cílem značky VOC je prosadit víno s kontrolovaným původem a výrazem odrážejícím terroir dané oblasti. Vybranými víny jsou Sylvánské zelené a Ryzlink rýnský a jejich kupáže. Sylvánské zelené a Ryzlink rýnský jsou odrůdy, které mají ve Valticích staletou tradici pěstování. Hrozny pro výrobu vína pocházejí pouze ze schválených vinic ležících v katastru Valtice a Úvaly. Půdní složení dává těmto vínům odrůdový charakter, který zráním vytváří zajímavé kompozice. Hrozny révy vinné pro výrobu vína s označením VOC Valtice musí být ověřeny Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Vína s označením VOC Valtice mohou vyrábět pouze vinaři, kteří jsou členy Zapsaného spolku VOC Valtice z.s. se sídlem ve Valticích. Rozhodnutí o povolení přiznávat označení vína originální certifikace „VOC Valtice ", vydané Ministerstvem zemědělství, je platné od října 2015. V současné době má spolek 5 členů. Lahvování vín může být provedeno pouze u člena VOC Valtice na území obcí VOC Valtice. Vína lze vyrábět z hroznů révy vinné v odpovídající kvalitě pro přípravu jakostních vín a mošt pro výrobu vína musí mít minimálně 20° cukernatosti podle Normalizovaného moštoměru. Hektarový výnos nesmí překročit 7 tun a  hrozny musí být sklizeny ručně. Skutečný obsah alkoholu ve víně musí být minimálně 11,0 %. Vína musí vykazovat typické senzorické vlastnosti uvedené v dokumentu VOC Valtice č. 7. Vína budou balena do lahví o objemu 0,75 L a ty mohou být uzavřeny pouze kvalitním korkovým uzávěrem, případně je povoleno používat šroubovací uzávěr. Lahve budou opatřeny speciální dolepkou s logem VOC Valtice a na etiketě číselným kódem. Číselný kód obsahuje: číselný kód výrobce (pořadové číslo seznamu členů), číslo rozhodnutí o zatříděná vína a celkový počet zatříděných lahví.

Lahev tvaru pistole objemu 0,75 L (hnědé sklo) je uzavřena plným korkem délky 50 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je nepřehlédnutelná, vkusná a zde musím vysloveně pochválit.

Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu, zelenkavé záblesky a velmi slušnou viskozitu. Vůně potřebuje určitý čas, aby se rozvinula. V nástupu vystoupí jemné ovocité tóny v podobě sušených meruněk a kandovaného ovoce, která se přesouvají do odstínů tropického ovoce.

Chuť je středně dlouhá, má šťavnatou kyselinku a poněkud kratší závěr z důvodu nižšího extraktu. Lahev můžete otevřít již teď, nicméně svůj vrchol má před sebou. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Vinařství víno doporučuje podávat k rybám, drůbežímu nebo králičímu masu a k sýrům.

Nevím, v čem je tato lahev zatříděná jako VOC Valtice exkluzivní respektive výjimečná než standardní přívlastek odrůdy Sylvánské zelené z Vinných sklepů Valtice? Možná poměrně vysokou cenou, ale mám dojem, že toto zrovna milovníci vína příliš neocení.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Premium Collection
Odrůda: Sylvánské zelené
Ročník: 2015
Jakost: VOC Valtice
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Moravská
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Valtice
Viniční trať: Knížecí vyhlídka
Výrobce: Vinné sklepy Valtice, a.s.
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: 912/15
Evidenční číslo jakosti: 16V01-02/02
Obsah zbytkového cukru: 5,1 g/l
Obsah kyselin: 6,8 g/l
Bezcukerný extrakt: 20,7 g/l
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 8 - 12 °C
Doporučená archivace: 2017 - 2020
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 199,- Kč (akce Globus v lednu 2017)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 8 7 6

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2592x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 19.05.2017 14:30:00