O Víně

18.03.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.03.2010 07:00

Regent 2007 Qualitätswein (Barrique) - Michel Schneider, Pfalz, Německo

I když na portále několikrát padla zmínka na novou modrou odrůdu Regent vyšlechtěnou v Německu v roc e 1967, teprve dnes přináším první recenzi a to hned v kategorizaci barrique. Jaké byly mé první zkušenosti s touto odrůdou se dozvíte v dnešní recenzi.

V mém únorovém blogovém příspěvku Postřehy z vín vypitých v únoru 2010 jsem si posteskl nad tím, že na regulérní recenze mám poslední dobou málo času. Na druhou stranu mám zase možnost seznámit se s víny, na které u nás prakticky nenarazíte. To je také případ lahve Regent 2007 Qualitätswein (Barrique) z vinařství Michela Schneidera. Toto vinařství ho vyrobilo pro společnost Weinkellerei und Weingroßhandel GmbH. Musím ale upřesnit, že Regent ročníku 2003 z mnohem známějšího německého vinařství Anselmann, kterou mi daroval Marin, už delší dobu syslím v humidoru, takže toto je dnes moje první zkušenost s touto nadějnou odrůdou. Zatím jsem si mohl přečíst jen pár postřehů od kolegů o této odrůdě na různých degustacích, třeba ze zmiňovaného vinařství Anselmann.

Nejprve mi dovolte zmínit základní informace z naší encyklopedie o odrůdě Regent. Odrůda se vyznačuje velmi dobrou odolnosti proti mrazu, snese až -27 °C a proto se pěstuje např. na území státu Michigan nebo na ruských pláních. Odolává také oidiu, mšičce révové, plísni šedé. Dá se také pěstovat ekologicky, což se často využívá v Německu. Jde o mezidruhový hybrid odrůd "Diana" (=Silvaner x Müller-Thurgau) x "Chambourcin". Odrůda byla vyšlechtěna v Německu (Heilweildorf) v roce 1967. Jedná se o středně pozdní odrůdu, hrozny v době sklizně dosahují cukernatosti 20 až 22 °NM, kyseliny 8-9 g/l. Pokud je sběr hroznů posunutý na příliš pozdní dobu, snižuje se v hroznech obsah kyselin. Použiji citaci Molla, který do encyklopedie napsal: "Je to nejúspěšnější moštová modrá interspecifická odrůda, která se začíná pěstovat i u nás např. na Sádku a jižní Moravě. Slouží k přípravě červených vín vyšších jakostí s intenzivní barvou. Vína mívají příjemnou teplou barvu, odrůdové tóny v chuti a připomínají francouzská vína z oblasti údolí Rhony."

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plastovou zátkou délky 38 mm. Adjustáž je podle mne vkusná. Dvoudílná přední etiketa používá hnědo-zlatou podkladovou barvu, na které se kráně vyjímají dubové sudy. Vedle povinných údajů je na zadní etiketě základní charakteristika vína a doporučení k pokrmům.

Barva je purpurově červená, s fialovými okraji, odlesky a dobrou intenzitou. V nástupu vůně jsou zvláštní ovocité tóny, které se těžce identifikují. Dále zde poznávám travnaté tóny, vanilku a vůni čerstvých kávových zrn.

Chuť je středně dlouhá a nabízí ovocité tóny, které se v dozvuku projevují jako nasládlé dřevo. Víno má zajímavou strukturu, působí hutným a harmonickým dojmem. Třísla jsou jemná až sametová, díky citlivému dotyku s barikovým sudem se neztratila přirozená ovocitost. Kořenitý a dřevitý dozvuk je opravdu příjemný, v ústech se rozprostře extrakt z ostružin a třešní. Protože je toto má první zkušenost s odrůdou Regent nemohu určit, jestli je tento projev normální nebo jde o rukopis vinaře. Mohu ale potvrdit, že jde o zajímavou odrůdu, která je díky dobrému extraktu a struktuře vhodná i pro zrání v barikových sudech, což je dnešní případ.

Archivační potenciál vidím po dobu 3 až 4 let. Tento Regent můžete podávat temperovaný na 16 až 18 °C k hovězímu masu nebo sýrům s modrou plísní. Webové stránky podávají základní informace o vinařství a produktové řadě, která ale nerozlišuje ročník. Víno jsem kupoval za necelých 4,99 € a koupil bych si ho znovu.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Regent
Ročník: 2007
Jakost: Qualitätswein (odrůdové jakostní)
Kategorizace: Barrique
Zatřídění dle zbytkového cukru: trocken (suché)
Vinařská oblast: Pfalz
Výrobce: Michel Schneider, Německo
Alkohol: 11,5 % obj.
Doporučená archivace: 2013-2014
Teplota podávání: 16 - 18 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 4,99 € (Lippstadt v únoru 2010)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 7 7 8 5

Počet příspěvků v diskuzi: 13  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8097x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.03.2010 18:21:44