O Víně

Aloxe-Corton Premier Cru


Oblast: Bourgogne

Stát: Francie

Vinařské obce:

Aloxe-Corton

Popis:

Svažitější, lepší vinice z úpatí legendárního kopce Corton, celkem čtrnáct poloh: Les Valozières, Les Paulands, Les Maréchaudes, Clos des Maréchaudes, Les Chaillots, Les Fournières, Clos du Chapitre, Les Guérets, Les Vercots, La Maréchaude, Les Petites Lolières, Les Moutottes, La Coutière, La Toppe au Vert. Táhnou se jako pás pod Grand Cru polohami, i když na jihozápadním úpatí je mezi ně a Grand Cru vložen ještě pás vinic Aloxe-Corton AOC. Na vinici Les Paulands je často demonstrována složitost burgundského systému apelací: Nejvyšší část této polohy má status Corton Grand Cru, středí Premier Cru a spodek jen Aloxe-Corton AOC.
červená - plností mezi Aloxe-Corton a Corton Grand Cru, charakteristické narezlé barvy, vůně zralých švestek, třešní, malin, ostružin, černého rybízu a nádherně plné silné chuti s dlouhou kořenitě dřevěnou dochutí. Otevírat tak po osmi letech. Vysloveně ideální vína pro zvěřinu, grilované hovězí na roštu či vyzrálý burgundský sýr. Připomínají svým charakterem spíše vína z Côte de Nuit a mají dobrý poměr hodnoty k ceně.
bílá - vzhledem k tomu, že výsadby jsou necelý hektar, pravděpodobně na ně nenarazíte.

Proslulá vína oblasti:

Nejlepší polohy: Les Fournières, Les Valozières, střední část Les Paulands a Les Maréchaudes - tedy vinice sousedící s Grand Cru.

Spolehliví producenti: Gaunoux, Maison Leroy, Tollot-Beaut, Domaine Latour, Antonin Guyon

Bílé odrůdy révy vinné:

Chardonnay, Pinot blanc, Pinot gris

Modré odrůdy révy vinné:

Pinot noir, Pinot noir, Pinot gris, Pinot lièbault

Počet zobrazení stránky: 1182 x