O Víně

Coteaux Varois en Provence


Oblast: Provence

Stát: Francie
Popis:

U nás spíše méně známá apelace (AOC/AOP) v centrální části vinařského regionu Provence v okolí měst Brignoles a Saint Maximin La Sainte Baume. Rozkládá se na katastru 28 obcí, plocha vinic je asi 2500 ha. Většina plochy apelace se nachází severně od pohoří Massif de la Sainte Baume, které ji odděluje od Azurového pobřeží a tím omezuje vliv přímořského klimatu. Proto má místní klima více kontinentálních rysů (horká léta a relativně chladné zimy) než jiné vinařské oblasti v Provence. Průměrná nadmořská výška vinic je 350 m, nejvýše položené vinice jsou ve výšce asi 500 m n. m. Podloží je tvořeno hlavně vápencem.
V apelaci se ročně vyprodukuje asi 120 000 hl vína, výrazně dominuje růžové (88 %), zbytek jsou vína červená (10 %) a bílá (2 %; tyto údaje se v různých zdrojích mírně rozcházejí). Povolený max. výnos je 55 hl/ha, průměrný reálný výnos je o něco nižší. Hospodaří zde asi 80 samostatných vinařů (tzn. kteří vinifikují a lahvují většinu své produkce) a dále asi 220 vinohradníků, kteří dodávají hrozny do některého z 10 vinařských družstev.
Oblast měla od roku 1984 status VDQS, od roku 1993 jako AOC, patří tedy k nejmladším apelacím v Provence. Červená a růžová vína se vyrábějí jako cuvée minimálně dvou odrůd, z nichž hlavní jsou Cinsault, Grenache, Mourvèdre a Syrah - společně musejí tvořit min. 80 % objemu směsi; zbytek mohou tvořit odrůdy Cabernet Sauvignon, Carignan a Tibouren. Do růžových vín lze doplňkově použít i bílé odrůdy. Hlavní odrůdou pro bílá vína je Rolle/Vermentino (min. 30 %), dále Grenache blanc a Clairette blanc, jako doplňkové odrůdy jsou povoleny Sémillon (max. 30 %) a Ugni blanc (max. 25 %).

Použité zdroje:
http://www.coteaux-varois.com
http://routedesvinsdeprovence.com/appellation/aop-coteaux-varois-en-provence
http://www.inao.gouv.fr

Počet zobrazení stránky: 1484 x