O Víně

Velkopavlovická


Oblast: Morava

Stát: Česká republika

Vinařské obce:

Hustopeče, Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbice, Kobylí, Velké Bílovice, Křepice, Nikolčice, Diváky, Šitbořice, Boleradice, Morkůvky, Hrušovany, Žabčice, Židlochovice, Velké Němčice, Moravský Žižkov, Prušánky a Krumvíř.

Popis:

Velkopavlovická podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. V centrální části podoblasti se nacházejí půdy na vápenitých jílech, slínech, pískovcích a slepencích. Tady kralují hlavně modré odrůdy, které tu jsou vysazeny na půdách s vysokým obsahem hořčíku. Takové viniční tratě se táhnou od kdysi hlavního střediska oblasti - města Hustopeč, přes Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice, Vrbici a Kobylí do města s největší rozlohou vinic v katastru obce - do Velkých Bílovic.
Tato krajina je srdcem produkce červených vín na Moravě. V severní části, kolem se pěstuje réva na písčitých půdách, kde se kromě Vetlínského zeleného dobře daří Rulandskému šedému a hlavně aromatickým odrůdám - Tramín červený, Pálava, Muškát moravský i Müller-Thurgau. Hlavní osa viničních tratí se táhne podél dálnice v úseku Brno - Břeclav. Po pravé straně to jsou nejprve  s převahou sprašových půd na různě modelovaném kopcovitém terénu. Židlochovice mají dlouhou vinařskou historii. Bývaly doménou brněnských měšťanů, kteří tu zakládali své vinice pod naším nejstarším horenským právem. Židlochovické právo bylo vydáno v roce 1379 markrabětem Joštem. Jsou tu dobré podmínky pro získávání velmi kvalitních vín, zejména z burgundských odrůd. Po levé straně dálnice se objeví viniční svahy ve Velkých Němčicích a lemují dálnici až do Velkých Bílovic, odkud pokračují na Žižkov a Prušánky. Je to řada viničních tratí prvotřídní bonity, které vystupují z rovinaté údolnice jako první vyvýšeniny kopcovitého terénu oligocenních Chřibů. Viniční svahy mají jihozápadní a jižní orientaci a jsou na podzim omývány teplými fénickými větry urychlujícími zrání hroznů. Členitou linii viničních tratí předstupují po pravé straně prvotřídní viniční svahy táhlého hřbetu mezi obcemi Zaječí, Přítluky a Rakvice, kde se vždy rodívala znamenitá vína Vetlínského zeleného, Ryzlinku vlašského a Modrého Portugalu. Za hlavní linií viničních tratí leží výše položené vinice různě zvlněného terénu, který býval hlavně doménou odrůdy Neuburské a Müller-Thurgau. Je to Kloboucko s obcemi Křepice, Nikolčice, Diváky, Šitbořice, Boleradice, Morkůvky a Krumvíř.

Bílé odrůdy révy vinné:

Tramín červený
Pálava
Muškát moravský
Müller-Thurgau
Vetlínské zelené
Ryzlinku vlašský
Modrý Portugal
Neuburské

Počet zobrazení stránky: 975 x