O Víně

Côtes du Ventoux


Oblast: Rhône

Stát: Francie

Vinařské obce:

Apt, Aubignan, Beaumettes, Beaumont-du-Ventoux, Bédoin, Blauvac, Bonnieux, Cabrières d´Avignon, Caromb, Carpentras, Caseneuve, Crestet, Crillon-le-Brave, Entrechaux, Flassan, Fontaine-du-Vaucluse, Gargas, Gignac, Gordes, Goult, Joucas, Lagnes, La Roque-sur-Pernes, Le Barroux, Le Beaucet, Lioux, Loriol-du-Comtat, Malaucène, Malemort-du-Comtat, Maubec, Mazan, Méthamis, Modène, Mormoiron, Murs, Pernes, Robion, Rousillon, Rustrel, Saignon, Saumane, Saint-Didier, Saint-Hippolyte-le-Graveron, Saint-Martin de Castillon, Saint-Pantaléon, Saint-Pierre de Vassols, Saint-Saturnin d´Apt, Venasque, Viens, Villars et Villes-sur-Auzon.

Popis:

Oblast serozprostírá východně od Avignonu, na jihu sousedí s Côtes du Lubéron, na východě s Provence. Pro její rozlehlost i kvalita má rozsah od pitelných červených vín pro běžnou konzumaci až po hluboká ušlechtilá vína. Všeobecně kvalita a jméno rostou rychleji než ceny.

červená (absolutní většina produkce) - vůně červených a černých plodů a koření. Pít mladá, nejlépe ke grilovanému či pečenému vepřovému. Teplota podávání 17°C.

růžová - svěží vína vůně jahod, malin, třešní. Pít mladá, vychlazená na 8-10°C k předkrmům či obloženým mísám.

bílá (jen asi 3% produkce) - decentní vína vůně bílých květů a citrusů. Pít rovněž mladá a vychlazená na 8-10°C, buď jako aperitiv nebo k mořským plodům, sýrům s omývanou kůrou, bílým masům či rybám.

Proslulá vína oblasti:

Jedno z nejšpičkovějších La Vieille Ferme (majitel Perrin!), ale i Goult, St.-Didier, Domaine Anges, Brusset, Fondrèche, Font-Sane, Murmuriem, Verrière, Chateaux Pesquié, Valcombe, Jaboulet jsou vynikající

Bílé odrůdy révy vinné:

Clairette, Bourboulenc et Grenache blanc. Roussanne, Ugni Blanc, Picpoul, Pascal Blanc 30% max.

Modré odrůdy révy vinné:

Grenache noir, Carignan (30% max), Cinsault, Syrah a Mourvèdre

Počet zobrazení stránky: 1135 x