O Víně

Ariana


Barva: červené

Výskyt ve vinařských oblastech: 

V ČR zatím není významněji rozšířena. Vína z této odrůdy vyráí např. Vinselekt Miloše Michlovského.


Zastoupení ve vinicích: 

< 0,01%


Původ: 

Ariana je středně raná až pozdní modrá moštová odrůda. Je to kříženec odrůd ( Ryzlink rýnský x Svatovavřinecké) x (Zweigeltrebe) s pracovním názvem PE-9/19. Vyšlechtili ji František Zatloukal a Ing. Ludvík Michlovský ve ŠSV Perná. V ČR je odrůda zastupována firmou Vinselekt Michlovský Rakvice a je právně chráněna. Na vinicích zatím významněji rozšířena není. Do Státní odrůdové knihy byla odrůda zapsána v roce 2001. Udržovatelem odrůdy je Ing. Miloš Michlovský, CSc.


Charakteristika odrůdy: 

List odrůdy je malý až středně velký, tvar čepele kruhovitý, třílaločný s velmi mělkými až mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně puchýřovitá. Hrozen je středně velký, hustý s krátkou až středně dlouhou stopkou. Bobule je středně velká, kulatá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Doba rašení oček je střední (mezi Veltlínským zeleným a Ryzlinkem rýnským), kvete středně, zaměká středně. Růst je středně bujný se vzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost je střední, začíná v první polovině října.
Proti napadení houbovými chorobami je odrůda méně až středně odolná, odrůda je k chorobám relativně málo náchylná. Proti poškození mrazy je odolná středně. Na polohu ani půdu nemá odrůda Ariana zvláštní požadavky. Podnože, používané podle půdního typu však nebyly doposud odzkoušeny.


Charakteristika vína: 

Je to zajímavá moštová modrá odrůda s vysokým výnosem a jakostí sklizně. Víno je plné, harmonické, sametově hebké, dostatečně barevné, velmi dobré kvality s jemným obsahem tříslovin. Zráním získává na kvalitě. Kromě místních koštů jsme lahvované víno této odrůdy zatím nepotkali.


Zvláštnosti: 

Výnos odrůdy je vysoký (2,5 až 4 kg/keř), ve zkouškách pro registraci bylo v tříletém průměru dosaženo výnosu 14,5 t/ha při průměrné cukernatosti 19 °NM. Odrůda Ariana se může pěstovat na většině vedení bez nároků na specifický řez. Je vhodná k pěstování v obou vinařských oblastech ČR - v Čechách i na Moravě.

Počet zobrazení stránky: 10926x