O Víně

Dívčí hrozen - Leánka


Barva: bílé

Synonyma: 

Feteasca Alba, Leányka, Dievčie hrozno, Königliche Mädchentraube a jeho sesterská odrůda Pesecká leánka se synonymy: Regala, Leányka, Leáňka, Königliche, Königsast



Výskyt ve vinařských oblastech: 

Ausbruch - Nagyrede (Maďarsko)


Původ: 

Názory na původ odrůdy se rozcházejí. Rumuni pokládají za její pravlast Moldavsko, odkud se rozšířila do Transylvánie, Maďaři naopak Maďarsko, s čímž souhlasí větší část odborníků. V Rusku se pěstuje v Moldavsku a v Zakarpatské Ukrajině, v Maďarsku na úbočí Mátry a v okolí Egeru, v Rumunsku zvláště v oblasti Ardeal. Na Slovensku v Malokarpatské oblasti v lokalitě Modra. V Listině povolených odrůd je zapsána od roku 1952. Není zapsána ve Státní odrůdové knize. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.


Charakteristika odrůdy: 

Keře jsou bujného vzrůstu, hrozny malé až středně velké, husté, válcovité s kulatými malými bobulemi a žlutozelenou slupkou. Stářím získává na kvalitě.
Dožívá se dlouhého věku. Odolná proti zimním mrazům. Trpí houbovými chorobami, zejména botritidou.


Charakteristika vína: 

Víno dává velmi jemné, plné, s výrazným charakteristickým buketem. Patří mezi kvalitní vína. Pěstuje se hlavně na jižním a jihovýchodním Slovensku a v Maďarsku. V některých lokalitách /Modrá/, zejména při nižším způsobu vedení, poskytuje neobyčejně harmonická ohnivá vína.


Zvláštnosti: 

Královská odrůda vznikla křížením Dívčího hroznu s rumunským kultivarel Grasä de Cotnari – produkují aromatická vína vhodná k archivaci, která na náš trh pronikají ze Slovenska. V Maďarsku se pěstuje odrůda Leany Scöllö, je to kříženec Heunisch bílý a Dívčí hrozen.

Počet zobrazení stránky: 7044x