O Víně

02.01.2009 Neználek Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.01.2009 07:00

Výsledky soutěží 2008

Taky občas nahlížíte na výsledky různých soutěží? Zajímá vás, jaká vína v ní bodovala? Jak vlastně a kterým vinařstvím, či vínum se daří? A která vína vlastně chutnají degustačním odborníkům? Pak jste tu správně a můžete tyto údaje najít na jednom místě.

Taky občas nahlížíte na výsledky různých soutěží? Zajímá vás, jaká vína v ní bodovala? Jak vlastně a kterým vinařstvím, či vínum se daří? A která vína vlastně chutnají degustačním odborníkům? Pak jste tu správně a můžete zde tyto údaje najít na jednom místě.

Většina z nás si je vědoma, že medaile z výstav víno nedělají. A také víme, že se ne všechny vinařství a vína objeví na soutěžích. Také existuje řada vynikajících vín, která jsou skvělá a na výstavách buď nebyla nebo degustační komisi nezaujala. Jak to? Za prvé, spousta vinařských firem ani nemá zájem o výstavy, protože nejsou součástí jimi zvolené propagace. Nebo dokonce další propagaci ani nepotřebují. Za druhé, hodnocení vín na soutěžích je popsání jejich současného stavu, tak jak je v ten okamžik cítí degustátoři. Takové víno ale už za půl roku může působit zcela jinak. Přes všechny snahy o eliminaci subjektivního dojmu ze strany degustátorů se stane, že nějaké víno je nedohodnoceno či naopak nadhodnoceno. Také s velkou kadencí vzorků při degustaci se stává, že vítězí vína se silným prvním dojmem (většinou založeným na líbivé aromatice).

Přes všechno toto řečené, ale zároveň nelze výsledky výstav nijak podceňovat. Pokud by neměly dostatečnou vypovídací hodnotu, vinaři by se jich neúčastnili a ty by se pravidelně nekonaly. Také pokud je nějaké víno oceněno opakovaně, tak už většinou nejde o náhodu a alespoň po dobu blízkou samotnému ohodnocení, jde o výjimečné víno. Vzhledem k tomu, že velké výstavy sleduji, taky si získané výsledky ukládám. Mnohdy je obtížné výsledky získat a proto mě napadlo je zde soustředit. Ale pro srovnání také soustředit oceněné vína do jedné přehledové tabulky.

Jenže soutěží je mnoho, tak které vybrat? Rozhodl jsem se, že budu soustřeďovat jen data domácích soutěží a pouze těch co jsou schváleny Ministerstvem zemědělství České republiky. Přesně dle zprávy ZDE. Pro mě jsou u těchto soutěží podstatné dvě věci. Mohou zde degustovat jen lidé s certifikátem degustátora. Možná že nejsou úplně nejlepší v zemi, ale svoji povolanost k tomuto úkolu už museli dokázat a to mnohdy dost těžce. Také se pečlivě sleduje číslo šarže. Vím, u některých vinařství ani toto není dostatečná záruka, ale u stejných vín stejného ročníku šarže výrazně pomáhá v orientaci. Jen na lahve těchto šarží smí být lepeny medaile z tuzemských výstav. Jiné neschválené tuzemské soutěže se na lahvích objevit nesmí.
 
Za rok 2008 to byly soutěže z přílohy Aktualizovaný seznam soutěží 2008.
Seznam zatím není úplný, bude postupně doplněn na základě odpovědi z MZe ČR.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5084x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5