O Víně

11.02.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Projekt České a moravské viněty 2005

Jak jste již několikrát v minulých příspěvcích mohli číst, v minulém roce jsme se rozhodli napsat e-mail do všech nám známých vinařství s elektronickou adresou. Nám známých v tom smyslu, která máme zavedena v Encyklopedii - Sklepy. Počet vinařství na našem území je mnohonásobně vyšší (doufejme že i těch s e-mailem) a jistě chápete, že by byl nadlidský úkol kontaktovat všechna. Postupně stále objevujeme nová a zavádíme je, ale toto je jistě úkol na velmi dlouhou trať, která by se snadno té maratónské vysmála.

Vymysleli jsme tedy univerzální text, který jsme s drobnými změnami rozesílali po vinařstvích. Šablonu připojuji jako soubor dole ve článku. Zjistíte, že jsme nejen poprosili o zaslání vinět, ale také o aktualizaci údajů příslušných sklepů, aby tato sekce byla provoněna čerstvým větrem. Bylo by to velmi příhodné, protože většina údajů pochází ze starších průvodců, knih a encyklopedií. Jen menší část je aktualizována, tedy pokud je vinaři aktualizují. Vinné sklepy, kde nemáme email jsem zkoušel vyhledávat přes webové vyhledávače jako google.com či seznam.cz. Poté jsem se musel prokousat přes mnohdy několik desítek odkazů, kdy konečně některý z nich bude odpovídat oficiálním stránkám vinařství, ze kterých pak při troše štěstí zjistím elektronickou adresu. No suma sumárum celkem dost investigativní a zdlouhavá práce, na jejímž konci bylo dalších pár úlovků nových vinařství, či zjištění nám neznámých mailů.

Ne všechny maily, jde o velký počet vinařství, které jsou oficiálně uváděny ať už v publikacích či stránkách nejsou funkční. Bohužel, nebo bohudík (jak pro koho). Žijeme ve 21. století a tato liknavost našich vinařů na elektronické dálnici hraje v jejich neprospěch. Tím nemyslím jen nefunkční adresy, ale také absolutně žádné reakce na naši prosbu. V naší výroční zprávě Jak jsme si vedli v roce 2004/2005 aneb Opět trochu statistiky jsem uvedl, že naprosto nechápu, co brání našim vinařům věnovat trochu času na propagaci svého vína? Co brání poskytnout svým chlebodárcům, tedy nám platícím zákazníkům (a že nás čtenářů tohoto portálu není rozhodně málo a stále to hezky roste i díky Vaším doporučením a ohlasům, za které moc děkujeme), věnovat pár řádek či vinět?

Jak jinak si máme vysvětlit vysokou neúspěšnost tohoto počinu? Řekněte sami, není něco v nepořádku, když na 157 mailů zaslaných do různých vinařství se nám vrátilo jen 15 odpovědí? Asi se pletu, ale není pozitivní ohlas na víno a pochvalný vzkaz od zákazníka tou hnací silou a krev do žil k další práci? Teď nemluvím o tom našem, ale obecně. Jasně, beru, že většinou starší vinaři nejsou v používání počítačů a internetových aplikací zběhlí a mail si nechají někým blízkým či známým založit, aby nebyli za totální dinosaury. Ale jednou ten mail mám, tak ho prostě jednou za měsíc vyberu a ze stovky reklamního marasu bych odpověděl na ten dobře myšlený.

Dole v příloze připojím seznam tabulky v excelu, kde jsem si postupně zapisoval výsledky a kde pokud je za jménem vinařství datum, znamená to, že jim byl poslán mail. Pokud datum chybí, znamená to, že jsem jej na netu nemohl nikde najít. Z posledního sloupce už je zřejmé, kdo se ozval a kdo ne. Sloupec s maily jsem z anti-spamových důvodů vymazal, abych tak nechtěně náhodou nedopomohl nějakými nevyžádanými maily zahltit schránky daných vinařství. Ať si je případný spamista poctivě vyhledá jako já :-)

Ale už té kritiky nechám, v něčem prostě mají ještě někteří naší vinaři rezervy a pokud trochu nepřehodnotí přístup k výdobytkům moderní doby, možná že jim ujede i pendolino.. :-) Na druhou stranu ovšem existují firmy, které se velmi ochotně a téměř již pravidelně ozývají s novinkami a novými partiemi vinět, které nám posílají. Chtěl bych touto cestou poděkovat jmenovitě vinařstvím: Vojtěch Cícha, České vinařství Chrámce, Lubomír Dvořáček, Tomáš Krist, Moravské vinařské závody Hukvaldy, Neoklas Šardice, Spielberg, Tanzberg, Richard Tichý, Vinné sklepy Roztoky, Vinařství Maděřič, Vinařství Plešingr, Vinařství Vladimír Tetur, Stanislav Mádl, František Mádl, Výzkumný ústav rostlinné výroby - výzkumná stanice vinařská Karlštejn, David Zemánek, Vinné sklepy Valtice, Vinné sklepy Maršovice a Znovín Znojmo za zaslání krásných vinět, které již konečně kvůli mé časové vytíženosti listopad/prosinec později, ale přece jen, našly cestu na náš portál. V této chvíli se nám již také podařilo etikety uložit do strukturované databáze, která dovolí rychlé prohlížení a filtrování podle různých kritérií, např. podle vybraného státu, výrobce, ročníku, odrůdy, jakosti, oblasti/podoblasti, obchodního názvu a podobně.
Také musím vzpomenout celou řadu vinařů a firem, které jsme osobně navštívili v minulém roce a kteří nám vyšli vstříc a předali nám etikety. Bohužel ale známe i několik případů, kdy po naší osobní návštěvě a příslibu, že etikety pošlou, jsme nakonec stejně nic neobdrželi. Asi nejvíce nás to mrzí u firmy ZD Sedlec a Templářské sklepy Čejkovice.

Jsou také vinařství, která jsme navštívili a viněty přivezli osobně (zde bych nominoval na absolutně nejobtížněji sehnanou vinětu tu ze článku Vinařské Řecko Lefkas Hills 2004 selské - oblast Jónské ostrovy - (minisérie díl V.) ), tedy by je snad i rádi poslali, ale již jsme je podojili my sami.

Neúspěch nás ovšem vůbec nedoradil, již máme plány na kontaktování slovenských vinařů a pak postupně půjdeme dále za hranice! Určitě se zase vrátíme k českým a moravským vinařům s prosbou o zaslání nových etiket, která se od té doby objevila. Jen toho času v dnešní hektické době jde urvat stále méně. Takže pomalinku, ale jistě. Pokud nám chcete poslat nějaké etikety, ať už z vín která jste degustovali, nebo přímo od vinařů, rádi je zařadíme do naší databáze. V současné době zde najdete přes 2320 ks, ale je více než pravděpodobné, že v době kdy čtete tyto řádky jsou uloženy další.

Pozn.Petra: Promiň kolego, že Ti tak netaktně vstupuji do Tvého květnatého slohu - myslím, že by se sem hodila poznámka k tématu.
Chci poděkovat těm z Vás, kteří mi půjčili své sbírky vinět ke skenování, určitě jste tak obohatili naši společnou databázi.
Díky taky za skeny, které nám posíláte emailem.
Díky všem trpělivým číšníkům, od nichž somruji prázdné láhve z vín, právě vypité v jejich restauracích.
Děkuji specielně výrobci skvělých červených Cabernetů, panu Nikosi Dulufakisovi z Kréty, který mi po téměř dvou letech přemlouvání :-)) nakonec doopravdy poslal viněty svých vín, čímž jsme vytvořili asi nejobsáhlejší sbírku jeho vinět na světě.
Děkuji osobně taky panu Ivo Kaňovskému, který se mnou zatím měl dost trpělivosti a přenechal mi asi 200 prázdných lahví z různých ochutnávek, čímž jednak dohání mou paní k zoufalství, nicméně jsme tak obohatili naši sbírku o velmi cenné kousky. Doufám, že nám zachová přízeň :-)
A nakonec děkuji i všem Vám, kteří zatím uvažujete, jestli nám něco pošlete. Já Vám radím: JDĚTE DO TOHO :-)) !

 
   Název   Velikost 
  Kontakty.xls   42.5 kB 
  Šablona_textu.doc   21.5 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3546x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 14:53:03