O Víně

24.05.2006 Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Cuvée 2006 Ostrava - informace o soutěži a výsledky

Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s Cechem českých vinařů a svazem moravských vinařů Moravín uspořádal ve dnech 12. - 13. května 2006 čtvrtý ročník mezinárodního konkurzu známkových vín a kupáží Cuvée 2006 Ostrava. Hodnocení 96 soutěžních vzorků vín z 10 zemí světa se uskutečnilo v ostravském hotelu Atom. Odborné komise pod vedením prof. Viléma Krause a prof. Fedora Malíka (výsledky hodnocení odborné komise jsou uznány Ministerstvem zemědělství ČR) a komise veřejnosti (složené převážně z ostravských milovníků vína) posuzovaly soutěžní vzorky 100-bodovou stupnicí Mezinárodní unie enologů a pouze vína nad 90 bodů mohla obdržet zlatou medaili.

Odborné komise byly tradičně přísné a udělily jen 10 stříbrných (85.0 - 89.9 bodů) a 22 bronzových medailí (80.0 - 84.9 bodů). Šampiónem červených vín se stalo Roučí 2004 (Vinařství Stapleton-Springer), šampiónem bílých suchých vín Blatnický roháč 2005 (Michal Robek, Viniblat). Nejlépe hodnoceným bílým polosuchým vínem byl Merlot / Rulandské modré 2005 pozdní sběr klaret (Vinařství Martin Šebesta) a nejvýše hodnoceným růžovým Viňas del Vero 2005 (BIBO Shoe s.r.o.) ze Španělska. Moravská vína obdržela celkem 19 medailí, což je o 4 více než v loňském roce. Více než jednu medaili získalo Vinium Velké Pavlovice a.s. (1 stříbro, 2 bronzy), Nové vinařství a.s. (1 stříbro, 1 bronz) a Znovín Znojmo a.s. (2 bronzy). Z medailových pozic musely být vyřazeny soutěžní vzorky z Moravských vinařských závodů s.r.o. (event. 1 stříbro, 1 bronz) a Moravíno s.r.o. (event. 2 stříbra), jelikož tato vína nebyla v době hodnocení zatříděna. Ze zahraničních účastníků uspěla vína Brazílie (1 stříbro, 3 bronzy), Španělska (3 bronzy), Rakouska a Bulharska (2 bronzy), Chile (1 stříbro) a Itálie (1 bronz). Bez cenného kovu zůstala vína Slovenska, Maďarska a Francie. Cenu za nejlepší kolekci vín získala firma Cosmopolitan Brazilian Wines s.r.o. (1 stříbro, 3 bronzy).

Komise veřejnosti udělily pomyslných medailí více (výsledky hodnocení komise veřejnosti nemohou být garantovány Ministerstvem zemědělství ČR a neopravňují vinaře k označování oceněných vín samolepkou s udělenou medailí!): 1 zlatou, 11 stříbrných a 20 bronzových. Domácím vinařům patřilo 11 ocenění, uspěla vína ze Španělska (7 medailí), Bulharska a Brazílie (3 medaile), Francie, Chile a Rakouska (2 medaile), Itálie a Slovenska (1 medaile). Šampiónem veřejnosti se stalo italské červené Zenato Valpolicella Superiore 2002 (Bacchus s.r.o.) a bílé suché Cuvée 2002 (Dr. Blanka Ďurinová, Bzenec). Nejvýše hodnoceným bílým polosuchým vínem bylo Chardonnay / Ryzlink rýnský 2005 (Vinařská společnost Blatnička) a růžovým Viňas del Vero 2005 (BIBO Shoe s.r.o.) ze Španělska.

Slavnostní vyhlášení výsledků se v hotelu Atom odehrálo před zraky několika stovek ostravských milovníků vína v době výstavy soutěžních vzorků pro veřejnost. Prof. Viléma Krause potěšil výrazný úspěch moravských vín: „V konkurenci špičkových červených vín ze Španělska, Francie či Jižní Ameriky se prosadilo Roučí vinařství Stapleton-Springer z Bořetic. Vinaře z Blatnice pod Sv. Antonínkem v jejich práci jistě povzbudí titul šampióna bílých vín pro tradičního Blatnického Roháče. Pohled na výsledky také potvrzuje vhodnost kupáží burgundských odrůd, zejména s Ryzlinkem rýnským. Potěšil mne úspěch mladého vinaře Martina Šebesty, jehož klaret, tedy bílé víno vyrobené z modrých hroznů, zvítězilo v kategorii bílých vín se zbytkovým cukrem."

Cílem ostravských vínobuditelů a soutěžní přehlídky vín Cuvée Ostrava je navrácení kvalitního cuvée na vrchol nabídky vinařů a zlepšení obrazu kupáží a známkových vín v očích veřejnosti. Slovy duchovního otce soutěže prof. Viléma Krause: „Není cuvée jako cuvée".

MUDr. Martin Křístek

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3025x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5