O Víně

27.06.2006 Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Nominační výstava vín Slovácké podoblasti v Kyjově

Nominační výstava vín Slovácké podoblasti se uskutečnila 17. 6. 2006 v Kyjově. Degustace byla 10. 6. a přihlášeno bylo celkem 147 vzorků, z toho 103 bílých, 42 červených vín a 2 vína rosé. 25 degustátorů, všichni s mezinárodními zkouškami ISO a DIN pod vedením Ing. Jakuba Šebesty a odborným dohledem Ing. Martina Půčka rozhodli o tom, že šampionem výstavy se stalo Rulandské bílé výběr z hroznů 2005, pana Milana Vašíčka z Prušánek.

Starosta města Kyjova Mgr. František Lukl předal majiteli vítězného vína věcný dar. Radní Jihomoravského kraje Ing. Jan Letocha předal cenu rady JMK za nejlepší kolekci zástupcům firmy Víno Blatel. Nejvýše hodnoceným červeným vínem a cenu Cechu kyjovských vinařů obdržela Jiřina Bučková ze Sudoměřic za Zweigeltrebe pozdní sběr 2005. Cenu Kyjovské vinotéky za nejvýše hodnocené bílé víno získalo Vinařství rodiny Cíchovy z Blatnice pod Svatým Antonínkem - Alena Cíchová, Chardonnay slámové víno 2005. Zajímavé bylo zastoupení vín a výše přívlastků. Plně se projevil dlouhý a slunný podzim roku 2005. V pozdním sběru byla skoro polovina (44 %) všech vín a čtvrtina vín (24 %) byla ve výběru z hroznů. 6 vín (4 %) bylo v kategorii slámové a ledové.

Podle statutu výstavy bylo uděleno 10 zlatých, 12 stříbrných a 11 bronzových medailí. 14 vín obdrželo diplom. Jedna třetina vín postupuje na nominace do Národního salonu vín pro rok 2007. Všem oceněným a postupujícím vínům přejeme úspěch i v dalších kolech a těšíme se, že se s nimi setkáme v Salonu vín.

I přes nepříznivé počasí pro konání podobných akcích jako jsou výstavy vín a degustace, kdy venkovní teploty dosahují 30 °C, je potřeba organizátorům, Cechu kyjovských vinařů poděkovat. Podařilo se jim připravit vzorovou degustaci a pěknou výstavu. Vína byla chlazená na předepsanou teplotu, spokojeni byli nejen degustátoři, ale i návštěvníci výstavy.

Mgr. Pavel Navrátil

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2717x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5