O Víně

27.07.2006 Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Víno, vlny, zpěv

...aneb o dobrodružné cestě kolem světa na malé plachetnici s moravskými mořeplavci Karin Pavloskovou a Oldřichem Karáskem, zkrátka příjemné posezení při víně s povídáním a hudbou, o kterou se postarají Tomáš KOČKO & ORCHESTR a cimbálové trio RIVUS. Součástí akce je ochutnávka vín oceňovaných vinařů Víta Sedláčka a Leoše Horáka z Vrbice. Nebude chybět promítání diapozitivů, autogramiáda a následná beseda u cimbálu...

Mediálními partnery jsou: Český rozhlas Brno *deník Rovnost - Nový život* portál www.slovackoin.cz.

Datum: 8. srpna 2006
Čas: 20:00 hod.
Obec: Vrbice
Místo: areál za sokolovnou
Vstupné: 50,- Kč

Bližší informace: agentura Solis Art www.solisart.cz.

Oldřich Karásek, (*1933), celoživotní aktivní sportovec (box, cyklistika, vrcholové horolezectví, rogalové létaní) a žijící legenda naší mořeplavby. Jachtingu se věnuje téměř 40 let, postavil nebo řídil stavbu mnoha plachetnic, které pluly po mořích a oceánech. V květnu 1989 emigroval pres Černé moře na Kanárské ostrovy a dále přes Atlantik a Pacifik do Austrálie, do vlasti se vrátil az po dvou letech a od té doby se zdržuje převážně na mořích a oceánech po celém světě. Pokud je na souši, tráví čas na svém srubu v Chřibech pod hradem Buchlov.

Karin Pavlosková, (*1975), lékařka a nezávislá cestovatelka. Již v době studií podnikla řadu expedic (zimní Aljaška, Grónsko s Eskymáky, Himaláje, Patagonie...) až ji Richard Stávek ve sklepě na Vrbici seznámil s Oldřichem Karádkem. Karin se dala na mořeplaveckou dráhu a od listopadu 2003 nastoupila na ostrovu Lanzarote k Oldřichovi do posádky. Dnes je již trvalým členem a dnes už i kapitánem. Napsala o svých cestách několik knih, poslední dvě ji vyšly v Knižním klubu.

Tomáš KOČKO & ORCHESTR patří se svou skupinou ke špičce naší world music. Jejich hudba zní přímočaře, má výrazné melodické linky a rytmické figury, s prvky rocku, folku a jazzu. Využívá přirozeného zvuku akustických nástrojů ve vyspělém interpretačním pojetí - od kytary, houslí, cimbálu a fléten k perkusním až po nejrůznější lidový instrumentář. Tvorba, hudba, zvuk i celý myšlenkový svět autora a jeho skupiny přináší syntézu tradice a dnešního, moderního pohledu na umění a život sám.

Cimbálové trio RIVUS je tvůrčí variací na klasickou moravskou cimbálovou muziku. Hraje v obsazení housle, cimbál a basa, jež mají ve svých rukou tři mladí muzikanti. Podstatou své tvorby vychází z bohatství lidové hudby Slovácka, kterou přednáší osobitým způsobem a ze které pramení také vlastní tvorba. Tak se dá i vysvětlit název tria: lidová hudba je zdroj, ze kterého pramení tento potok, neboli latinsky rivus.

MOŘEPLAVECKÁ ODYSEA (Knižní klub)
Doktorka, kapitán a pes v zajetí oceánu

Přeplout Atlantik... to je sen mnoha dobrodružných duší. V jednom malém přístavu na Kanárských ostrovech kotví plachetnice OK. Její kapitán, Olda Karásek, se plavil přes oceán už mnohokrát, ale tentokrát mu osud přihrál zvláštní posádku - mladou lékařku Káju, nezkušeného studenta Martina a bezdomovce Angela, který si na palubu přivedl fenku Čikinu. Autorce se podařilo výstižně zachytit atmosféru panující mezi lidmi uvězněnými na pár čtverečních metrech, bez možnosti se vzájemně opustit. Vztahy mezi členy posádky někdy jiskří, ale nezbývá nic jiného než tahat za jeden provaz. Vypravěčem se tu stává psí pasažér, jenž si všímá hlavně přípravy jídel, ale svým specifickým způsobem nám přiblíží život na lodi, jako bychom se jej sami zúčastnili.

Vázané, 224 stran, MOC 249,- Kč

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3052x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5