O Víně

20.04.2007 Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

40. ročník Valtických vinných trhů 2007 má Championa

Od úterý do pátku hodnotila stovka vybraných degustátorů 835 vín, která přihlásili výrobci vín na 40. ročník Valtických vinných trhů 2007 do Valtic. V pátek, 13. dubna 2007 dopoledne zasedlo 10 předsedů degustačních komisí v degustačním salonu Národního vinařského centra, aby pod vedením Ing. Jakuba Šebesty, ústředního ředitele SZPI v Brně vybrali z 19 nejlépe hodnocených bílých vín „bílého championa" a ze 14 nejlépe ohodnocených červených vín včetně vín růžových „championa červeného".

Po téměř dvou hodinách zodpovědného a přísně individualního senzorického posuzování bylo rozhodnuto a počítačem potvrzeno, že CHAMPIONEM 40. Valtických vinných trhů 2007 pro bílá vína je víno Sauvignon, výběr z hroznů, z ČEBAV s.r.o. Tvrdonice. Je to víno mladě veselé, s příjemným sauvignonovým aroma, trochu ještě rozmařilé, ale již dokáže zaujmout - a má jen 12 g/l zbytkového cukru.

Po krátké přestávce a přeladění chuťových buněk na vína červená a rosé pokračovali degustátoři v porovnávání vybraných 13 červených vín a 1 rosé a za hodinku bylo rozhodnuto i o červeném championu: CHAMPIONEM 40. Valtických vinných trhů 2007 pro červená vína je víno Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů, ročník 2006 z Vinařství Libor Veverka se sídlem v Čejkovicích. Je to víno s typickou kabernetovou příchutí, harmonicky zladěnými taniny a nepatrným zbytkovým cukrem. Dle sdělení Libora Veverky už získalo letos toto víno ocenění na JUVENALE v Brně.

Pro objektivnost je třeba dodat, že ještě několik dalších vín bílých i červených z ročníku 2006 útočilo na titul champion, ale chybělo jim těch několik bodíků...

Společnost Valtické vinné trhy zve odborníky i vinařskou veřejnost k návštěvě 40. Valtických vinných trhů 2007, které se budou konat ve dnech 11. a 12. května 2007 ve vinařském městě Valtice. Organizátoři navazují na dávnou tradici v oblasti výstavnictví a propagace producentů vína, zároveň také umožňují tisícům návštěvníků, kteří do Valtic pravidelně přijíždějí, ochutnat ucelené kolekce odrůdových a přívlastkových vín našich i ze zahraničí. V neposlední řadě chce Společnost Valtické vinné trhy vytvářet vhodné prostředí pro setkávání vinařských producentů, obchodníků s vínem a výrobců vín v nádherném prostředí zámecké jízdárny.

Ing. Jan Otáhal, CSc., Valtice

(pk)
(tisková zpráva; zdroj: Valtické vinné trhy)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2097x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5